ANTALYA’DA HEDEF BÜYÜK HEYECAN YÜKSEK  

 
Vali Münir Karaloğlu başkanlığında 2018 yılı Turizm Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Vali Karaloğlu bu sene 20 milyon kişinin Antalya turizmine hareketlilik katacağını beklediklerini söyledi.
Turizmde 2016'daki son 20 yılın en derin krizinin ardından geçen yıl yüzde 58'lik büyümeyle toparlanan Antalya, 2018'de 20 milyon insan hareketliliğine hazırlanıyor. Turizm Değerlendirme Toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Münir Karaloğlu, kentte bu yıl 13-14 milyon yabancı turistin yanı sıra, 3,5 milyon yerli turist ve 2,5 milyonluk kent nüfusu olmak üzere toplam 20 milyon kişilik insan hareketliliği yaşanacağını açıkladı. Vali Karaloğlu Antalya’nın bir turizm şehri olduğunu ve ayakkabıcı boyacısına kadar herkesin 2018 yılına hazır olması gerektiğini vurguladı.
 
Antalya turizm sektörü ve ilgili tüm kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, hem turist sayısı hem de turizm geliri açısından 2017'ye göre çok daha yüksek beklentilerin olduğu 2018'in ikinci ayında tekrar bir araya geldi. Aksu’daki bir otelde Vali Münir Karaloğlu başkanlığında düzenlenen Turizm Değerlendirme Toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İl Jandarma Komutanı Cengiz Yıldız, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, turizm sektöründen Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Akdeniz Otelciler ve İşletmecileri Birliği Başkanı Erkan Yağcı, ICF Airport Antalya Havalimanı Yönetim kurulu Üyesi Yaşar Döngel ve sektörün tüm alanlarından üst düzey yöneticiler katıldı.
 
HEM TURİST HEM GELİR ARTACAK
Turizm sektörüyle aylık gerçekleştirilen bu toplantılarla 2016 ve 2017'ye yönelik değerlendirmelerin yanı sıra 2018 hazırlıklarının ve sorunların ele alındığını belirten Vali Münir Karaloğlu, “Bu şehir 2016'da çok büyük krizi hep beraber yaşadı. Ama şehrin potansiyeli, sektörün dinamizmi ve turizmin başkenti ve öncü şehir olma özelliğiyle 2017'de krizden çıktık. Gelirler bakımından para kazanamadık, doğrudur. Turizm gelirlerimizde turist sayısında artışı sağlayamadık bu da bir gerçek. 2018'de hedefimiz turizmde gelirler kısmındaki sorunu da düzeltmektir. Geçen yıl yakaladığımız performansın üzerine yeni rakamları koyarak, aynı zamanda gelirlerimizi de artıracağız diye ümit ediyoruz" dedi.
 
AYAKKABI BOYACISINA KADAR HERKES 2018'E HAZIRLANMALI
Antalya'nın bir turizm şehri olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, oyuncuların sadece turizm sektöründeki isimlerden oluşmadığı, karayollarından belediyelere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yatırımları ve çalışmalarıyla bu şehrin bir turizm şehri olduğunu anlattı. 2018 için çok büyük beklentileri olduğunu belirten Karaloğlu, “2016 ile 2018 arasında yüzde 100 artışı konuşuyoruz. Eğer biz kentte herkese bunu hissettiremezsek, bütün taraflar üzerine düşeni yapmazsa istediğimiz rakamda turist gelir ama onları mutlu edemeyiz. Bu şehirde yaşayan herkesin valisi olarak benim, büyükşehir belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, kamu görevlileri, esnaf, taksici, sanayici, ayakkabı boyacısına herkes 2018'le ilgili hazırlıklarına başlamalı ve nisan başında hazırlığımızı tamamlayarak sezona girmemiz lazım" diye konuştu.
 
ANTALYA GELİN GİBİ SÜSLENMELİ
Havalimanından başlayıp tekrar havalimanından uğurlanana kadarki süreçte misafirle muhatap olan herkesin aynı anlayışla davranması gerektiğini vurgulayan Karaloğlu, “Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz refüj, yol kenarları, molozların kaldırılmasıyla bu şehri bir gelin gibi süslemeyecekse gereğini yapmış olmayız. Bütün şehir, bu şehirde yaşayan herkes durumdan vazife çıkarmalıdır. Hepimizin yapması gereken işler var ve herkes durumdan vazife çıkarırsa hedeflediğimiz turizm rakamlarına ulaşır ve gelirde de istediğimiz rakamları yakalarız. Misafirin bu şehre gelip bu şehirden mutlu ayrılmasını sağlarız. 30 defa aynı otele gelen müşteri var. Bu çok önemli, tekrar tekrar getirebiliyorsak başarıyoruzdur" dedi.
 
20 MİLYON İNSAN HAREKETLİLİĞİ
2018 yılı için Antalya'daki insan hareketliliği beklentisinin 20 milyon olduğunu açıklayan Vali Karaloğlu, 13-14 milyon yabancı turistin yanı sıra kente gelen yerli turist sayısının da en az 3,5 milyon olduğunu söyledi. 2,5 milyon kent nüfusuyla birlikte Antalya'nın bu yıl 20 milyon insana hizmet vereceğini dile getiren Karaloğlu, “Havalimanında yer hizmeti sunan, bagajı taşıyan, polis, gümrük memuru, servis şoförü, acenta herkes kendisini yenilemesi lazım. Bizim de kamu olarak sektör talepleri doğrultusunda elimizden gelen her şeyi yapacağımızdan emin olabilirsiniz" dedi.
 
 
MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLİR
Vali Karaloğlu, toplantıda turizm sektörü temsilcilerinin sunumlarını ve şikâyetlerini dinledi. Diğer havalimanları aracılığıyla transit gelen yurtdışı yolcuların yolcu çıkışlarının iç hatlardan, bagaj çıkışlarının ise dış hatlar terminallerinden yapılması nedeniyle yaşanan sorun gündeme geldi. Bu konuda mevzuat yönünden ortaya çıkan engeller ele alındı. Transit 600 bin yolcu olduğu ve bu konuda mevzuat değişikliği yapılabileceğini belirten Vali Karaloğlu, gümrük muhafaza görevlilerinin davranış biçimlerine yönelik eleştirilerle ilgili de uyarıda bulundu. Karaloğlu, “Çalışanlarımız gerek şirketler gerek kamu, gelen müşteriyi en çok memnun edeceğimiz nokta havalimanı olmalı. Orada gelen yolcuya göstereceğimiz nezaket ve güleryüz çok önemli.” dedi.
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com