TURİZMDE YENİ TRENDLER KAÇINILMAZ GİBİ  

 
Vali Münir Karaloğlu MÜSİAD Hizmetler Sektör Kurulu tarafından düzenlenen ‘’Türkiye’de Turizm Trendleri’’ ana başlıklı ‘Türkiye İstişare Toplantısı’na katıldı. Vali Karaloğlu, Turizmde Antalya’yı her yönüyle ve her şeyiyle değerlendirip yeni trendler oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.
MÜSİAD Antalya Şubesi’nin ev sahipliğinde Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen, gastronomi turizmi, sağlık turizmi ve helal turizm ekseninde gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmasında Vali Karaloğlu, bu alanlarda Türkiye'nin önemli bir potansiyele sahip olduğuna vurgu yaptı.
 
HAVALİMANI İLE OTEL ARASINDA TURİZM OLMAZ
Antalya'nın resort turizmde kaydettiği başarıyı diğer turizm çeşitlerinde gösteremediğine dikkat çeken Vali Münir Karaloğlu, 2016 yılında yaşanan sıkıntılarla birlikte sadece otellerin, artık turistlerin ilgisini çekmediğine ve Antalya'nın havalimanı otel arasında yaşanan turizm modelinden kurtarılması gerektiğine dikkat çekti. Her şey dâhil toptancı turizmi anlayışıyla bu noktaya kadar gelindiğini ama her şey dâhil sisteminden Antalya’yı da, Türkiye’yi de çıkarmak gerektiğini vurgulayan Vali Karaloğlu, Turizmi geliştirme noktasında elimizdeki imkânların değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
 
ANTALYA TURİZMİN HER ALANI İÇİN POTANASİYELE SAHİP
Doğasından tarihine, kıyılarından dağlarına, Antalya’nın her şeyiyle bir bütün olarak pazarlanması gerektiğini dile getiren Vali Karaloğlu “Sahip olduğumuz doğa ve iklimin yanı sıra, Antalya tarihi ve kültürel değerlerimizin zenginliği ile turistlerin beklentilerini karşılaması açısından bize sonsuz fırsatlar sunmaktadır. Gazipaşa’dan Kaş’a, Muratpaşa’dan Elmalı’ya kadar Antalya dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan zenginliklere sahip. Bu zenginliklerimizi turizmdeki yeni trendlerle birleştirmeliyiz. Başta kültür turizmi olmak üzere kruvaziyer, sağlık, spor, kongre, eğitim, doğa, gastronomi,  helal, kırsal, yayla gibi turizmin her alanında Antalya çok önemli ürünleri ve çok büyük bir potansiyeli olan bir şehir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak ve potansiyeli değerlendirerek Antalya’yı her şeyiyle ve her yönüyle değerlendirmemiz lazım” dedi.
 
HELAL TURİZMDE STANDARTLARI KOYMAMIZ LAZIM
Konuşmasında helal turizm konusuna da değinen Vali Karaloğlu; “Biz hala turizmin helali, haramı mı olur? diye tartışırken dünyanın bu alanda çok ileri gittiğini görüyoruz. Toplantıya gelmeden önce internete ‘Helal Turizm’ yazdığımda karşıma ilk sırada İspanya otelleri çıktı. Bunu üzülerek ifade ediyorum. Bu konuda çok hızlı bir şekilde çalışmalar yapmalıyız. Helal turizmde öncelikle standartları koyan, sertifikasyonu yapan ve denetimini sağlayan bir ülke haline gelmeliyiz. Hem Ekonomi Bakanlığımızın hem Türk Standartları Enstitüsü’nün bu konuda çalışmaları var ama yavaş ilerliyor. Bu çalışmaları hızlandırıp mevzuatları çıkararak herkesin kafasına göre ‘Helal turizm yapıyorum.’ demesinin önüne geçmemiz lazım. Yoksa herkesin kafasına göre ortaya attığı bir helal turizm algısı ortaya çıkıyor” diyerek turizmcileri bu konuda duyarlı olmaya davet etti.
 
Helal Turizm Standartlarının mutlaka devlet tarafından konması gerektiğini ifade eden Karaloğlu, Devletin bu standartları koyarken sektördekilerle iş birliği halinde olması sektör temsilcilerini dinleyerek ve taleplerini alarak karara varması gerektiğini belirtti. Konu helal turizm olunca Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da bu çalışmada olması gerektiğini işaret eden Vali Karaloğlu mutlaka bir kamu otoritesinin kriterleri koyması ve tesislerin bu kriterlere uyup uymadığının denetimini yapması gerektiğine vurgu yaptı.
 
ANTALYA HELAL TURİZMİN DE MERKEZİ OLMALI
Antalya’nın mutlaka Akdeniz çanağında helal turizmin merkezi haline getirilmesi gerektiğini söyleyen Vali Karaloğlu Beyrut’tan uçağa binen bir insan 45 dakika, Cidde’den uçağa binen bir Müslüman 1 buçuk saat sonra Antalya’dadır. Antalya İslam coğrafyasına çok yakın, turizmi iyi bilen, altyapısı çok iyi bir şehir. Bu şehri çok kolay helal turizmin de merkezine getirebiliriz” diyerek Helal turizm noktasında sektör temsilcilerini işbirliği yapmaya davet etti.
 
MÜSİAD Antalya Şubesi’nin helal turizm noktasında gayretli olduğunu belirten Vali Karaloğlu Şube Başkanı Ramazan Kalken ve ekibine çalışmalarından ötürü teşekkür etti. 
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com