KIRSAL KALKINMAYA DESTEK  

 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) '’10. Yılımızda Kırsal Kalkınma Buluşması'’ programına katılmak üzere ilimize geldi.

Mesut Şahin / Antalya

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) '’10. Yılımızda Kırsal Kalkınma Buluşması'’ programına katılmak üzere ilimize geldi. İlk olarak Antalya Organize Sanayi Bölgesindeki İmece plastik fabrikasında incelemelerde bulunan Bakan Çelik, buradan Antalya Expo 2016 Kongre Merkezine geçti.

Antalya Expo 2016 Kongre Merkezi'nde düzenlenen "10. Yılımızda Kırsal Kalkınma Buluşması’’ toplantısına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Milletvekilleri ve Çiftçiler katıldı.

Bakan Çelik konuşmasında, buradaki toplantıyla Expo Antalya'nın yeni döneminin açıldığını söyledi. Expo'nun 6 ay hizmet verdiğini ve 5 milyon kişiyi ağırladığını hatırlatan Çelik, "Bu cazibe merkezinin Antalya'nın geleceğine hizmet etmesine yönelik çalışmalarımızı değerlendiriyoruz. Yeni sahibi ile birlikte buranın canlılığı güzel bir noktaya taşınacak" dedi.

En Değerli Meslek Çiftçilik Bakan Çelik, tabiatın tahribatla karşı karşıya olduğunu belirterek, doğanın tahribatının aslında insanın tahribatı olduğunu söyledi. Bilimsel verilere göre dünyada 15 yıl içinde 700 milyon insanın bulundukları ülkeleri, şehirleri terk edeceğini dile getiren Çelik, şöyle devam etti: "2030 yılına kadar 700 milyon insan hareket edecek. Bugün 10 milyon Suriyelinin derdine deva olmayan dünyanın, yakın gelecekte kuraklık ve açlıktan, dolayı yerinden olan 700 milyonla nasıl baş edecek? Doğaya, tarıma karşı bu yanlış bakış ve yönelişlerin bugün ağır, yarın çok daha ağır bedelleri olacak. Gıda savaşları başlayacak. Gelecekte en değerli meslek çiftçiliktir. İlk insan çiftçiydi, son insan da çiftçi olacak."

Bu Coğrafyanın Kadim Devletiyiz Çelik, tarımda 2060 yılına kadar bugün üretilenin yüzde 60'tan fazlasını üretilememesi durumunda dünyayı yönetmenin mümkün olmayacağını vurguladı. Gelecekte petrol savaşlarının yerine gıdaya erişim savaşları çıkacağını belirten Çelik, "Bu durumu söylemek kahinlik değil. Türkiye olarak tarımsal potansiyel ve hasılatımız iyi. Biz bu coğrafyanın kadim devletiyiz. Herkesin bizden beklentileri var. Bizden beklenti içinde olan göçmenler de var. Somali'de insanlar ekmeğe ulaşamıyor. Orada insanlar açken, bizim medeniyetimiz bu dramı izlemeye müsaade etmez. Onlara yardım edeceğiz."

Genç Çiftçilere Hibe Desteği Kent nüfusu artarken kırsal nüfusun azaldığına dikkati çeken Bakan Çelik, "Kırsalda nüfusun azalması insanların doğdukları yerde doymadığının göstergesidir. Fonların amacı, bu insanların doğdukları yerde doymasına yöneliktir. Genç çiftçilere sahip çıkıyoruz. Çiftçilik sadece emeklilere yönelik bir meslek değil. Peygamber mesleğidir çiftçilik. Genç çiftçilere hibe projeleri uyguluyoruz" dedi.

Enflasyondaki 1-2 puanlık artışın sebebini domatese bağlayanlar olduğunu kaydeden Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Domatesten dolayı enflasyon yükseliyormuş. Gelen giden bunu konuşuyor. Ben bugün Antalya'dan domatesin tarladan çıkış fiyatlarını aldım, 2 lira. Problem şu iki noktada, geçen sene domates 40-50 kuruş idi, kimsenin ağzı açılmıyordu. O zaman çiftçi bu fiyata bunu nasıl üretiyor, çiftçinin halini sormayanlar, bu sene çiftçinin yüzü gülüyor diye ayağa kalkmış, enflasyonun sorumlusu domates diyor. Yok öyle bir şey, geçin arkadaşlar." Sorunun kaynağını anlatan Bakan Çelik, "Domates tarladan 2 liradan çıkıyor, helali hoş olsun, çıksın. Ama pazarda 8 lira ise hesap sorulacak yer 2 lira ile 8 lira arası nereye gidiyor, çiftçinin cebine gitmediğine göre. Konuşmamız gereken adres çiftçi değil. Burada sorun alanı çiftçi değil, sorun alanı pazara kadar giderken yaşanan sorunlardır, zincirdir. Oradaki yanlış halkaları kestiğimiz an çiftçi de mutlu olacak tüketici de" diye konuştu.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise, 19 mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun kuruluşunun 10. yılını kutlayarak başladığı konuşmasında, ‘’Tarımsal faaliyetlerimizin desteklenmesi önemli, TKDK Ülkemizde binlerce projeye destek verdi on binlerce insanımıza yeni iş sağladı. TKDK kurulduğunda Türkiye çiftçisi belki proje yazmayı bile bilmiyordu ama bugün çok ciddi bir proje yazma tecrübemiz oluştu.’’dedi.

İlimiz Kırsalındaki Sorunlarımız Antalya’da özellikle kuzey ilçelerimizde sorunlarımız olduğunu belirten Vali Karaloğlu, Akseki, İbradı, Gündoğmuş ilçelerimiz Köylerimiz maalesef boşalmış durumda, köylerimize gittiğimizde yaş ortalamasının 60-65 olduğunu görüyoruz özellikle gençlerimize dönük uyguladığınız güzel projeler var. Köylerine dönüp tarımla uğraşan gençlerimize verdiğiniz hibeleri önemsiyoruz, bu ve benzeri projelerle, desteklerle insansız kalmış köylerimizin, boş kalmış tarım arazilerimizin yeniden canlandırılacağına inanıyorum diyerek bu toplantıyı Expo alanında yaptığı için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik’e teşekkür etti.

Toplantı tarımda başarılı olan çiftçilerimize plaket verilmesinin ardından sona erdi.

Fotoğraflar: Mesut Şahin

 

 

 
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com