HÜKÜMLÜLÜLERİN KAMU YARARINA ÇALIŞTIRILMASI İÇİN HAZIRLANAN PROTOKOL İMZALANDI  

 
Antalya'da, denetimli serbestlik kapsamında kamu yararına çalıştırma yükümlülüğüne tabi tutulan hükümlülerin valiliğe bağlı kuruluşlarda çalıştırılmalarını esas alan işbirliği protokolü Vali Münir Karaloğlu ve Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz tarafından imzalandı.

Mesut Şahin / Antalya

Antalya'da, denetimli serbestlik kapsamında kamu yararına çalıştırma yükümlülüğüne tabi tutulan hükümlülerin valiliğe bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılmalarını esas alan işbirliği protokolü Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz tarafından imzalandı.

Polisevi'nde düzenlenen protokol imza törenin de Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce, valiliğe bağlı kurumlarda 2015 yılında 418 hükümlü 74 bin 655 saat, 2016 yılında ise 352 hükümlünün 62 bin 867 saat kamu yararına çalıştırıldığı bilgisi paylaşıldı.

Kamu yararına çalışma yükümlülüğü kapsamında değişik iş kollarında çalıştırılan hükümlülerin hem cezalarını yerine getirdiği, hem de ülke ekonomisine katkıda bululduğu kaydedildi.

Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, okullar başta olmak üzere değişik kurumları kapsayan söz konusu protokolle Antalya'nın güzelleşmesine ve kent turizmine katkı sunmayı amaçladıklarını vurguladı.

Vali Münir Karaloğlu ise denetimli serbestliği "çağdaş infaz şekli" olarak nitelendirdi.

Valiliğe bağlı kurumları yeni yılda da denetimli serbestlik uygulamasının kullanımına açacaklarını dile getiren Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Böylece mahkemelerin kararları da infaz edilmiş olacak. Bu aslında topluma olan borçlarının kamuya çalışarak ödenmesi olarak da özetlenebilir. Bugüne kadar güzel işler de olmuş. Okullarının, camilerin temizliği, parklar, bahçelerin düzenlenmesi ve şadırvanlar yapılmış. Demek ki insanlar topluma olan borçlarını yine kamuya çalışarak da bu cezalarını ödeyebiliyorlar. Dünyada da uygulanan bir metot. Geçmişte belki bu daha ağır ödeniyordu bugün daha insani bir şekilde bu uygulamalar var. Hem insanlar cezaevinde kalarak özgürlüklerinden mahrum olmamış hem de topluma karşı olan borçlarını yine topluma hizmet ederek ödemiş oluyorlar. Son derece çağdaş bir infaz şekli" dedi.

Vali Karaloğlu, kimsenin suç işlememesini isteriz. "Ama insan varsa, toplum varsa suç da vardır. Onun için mahkemeler, savcılıklar var. Suç işleyenin cezasını da ancak kamu eliyle infaz ettirebiliriz,  Onun da yollarından bir tanesi bu. Protokol hayırlı, uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

Fotoğraflar: Mesut Şahin

 

 

 

 
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com