TÜRKİYE RUSYA ORTAK STRATEJİK PLANLAMA GRUBU TOPLANTISI ALANYA'DA YAPILDI  

 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye - Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu 5'inci Toplantısı için Antalya'nın Alanya İlçesi'nde mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

Mahmut Deniz / Antalya

Toplantının ardından Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov iki ülke arasında 2017-2018 istişare eylem planını imzaladı.

İki bakan daha sonra açıklamalarda bulunarak gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Çavuşoğlu, Alanya'da gerçekleştirilen toplantının amacının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in arasında 2017 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilecek toplantının hazırlığını yapmak olduğunu söyledi. Gelecek hafta Başbakan Binali Yıldırım'ın Moskova'ya gideceğini belirten Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ilişkileri daha öteye ve derine götürmek ve işbirliğini güçlendirmek istediklerini açıkladı. Bakan Çavuşoğlu, "Biz artık uçak düşürülmesi öncesi ve sonrasını konuşmak istemiyoruz. İlişkileri güçlendireceğiz. Ticari hacmimizi 2023 yılında 100 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Beklentimiz her türlü ürünün önündeki engelleri kaldırmak, ulaşımla ilgili sorunları çözmek" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Antalya ve Alanya'nın Rus turistlerin en çok tercih ettiği bölge olduğunu hatırlatarak, vizelerin tamamen kaldırılmasının istediklerini kaydetti. Çavuşoğlu, "Rusların pasaporta bile ihtiyaç olmadan kimlikle gelmesini istiyoruz. Buna da hazırız" dedi. DAEŞ, PKK gibi terör örgütlerinin herkes için tehdit olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, bu konuda Rusya ile ilişkilerin en iyi boyutta olduğunu söyledi.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Alanya'ya geldiğinden itibaren çok güzel misafirperverlik gördüğünü belirterek, Rusların neden burayı tercih ettiğini anladığını söyledi. İyi bir görüşme geçirdiklerini kaydeden Lavrov, ciddi bölgesel konular görüştüklerini ifade etti. Suriyede kanın acil durması gerektiğini dile getiren Lavrov, "Bölgedeki sorunların acil çözülmesi lazım. Türkiye ile insani yardım konusunda işbirliğimiz devam edecek. Ayrıca diğer ülkeler ve bölgelerde, Libya, Irak'ta Türkiye ile tutumumuz aynı. Bu diyaloğa devam etmemiz lazım" diye konuştu.

Basın toplantısının ardından Bakan Çavuşoğlu, mevkidaşına Alanyaspor forması hediye etti. Türkiye - Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu 5'inci Toplantısı  boyunca Antalya Valisi Münir Karaloğlu Bakan Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'na eşlik etti.

Fotoğraflar: Murat Çetin

 

 

 
 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com