HORHOR CAMİİ’NDE YILLAR SONRA İLK TERAVİH NAMAZI RAMAZANDA KILINACAK  

 
Eski Van şehrinde restorasyon çalışmaları son aşamaya gelen Horhor Camii’nde yıllar sonra Ramazan ayında ilk teravih namazı kılınacak.

Eski Van şehri içerisindeki tarihi 8 camiden biri olan Horhor Camii`nde incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, yetkililerden bilgi aldı. Yardımcısı Mehmet Yüzer, Van Rolöve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Şahabettin Öztürk’le birlikte Horhor Camii’ni gezdi. Yüklenici firma yetkililerine caminin biran önce bitirilmesini isteyen Vali Karaloğlu, yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yaptı. 

 

-ESKİ VAN ŞEHRİNDEKİ ÜÇ CAMİNİN DE İHALESİ YAPILDI


Daha önceki incelemelerinde burayı Ramazan ayına yetiştirmeyi planladıklarını ifade ettiklerini vurgulayan Vali Karaloğlu, "Camimizin çalışmalarını bugün yine inceledik ve son aşamasına geldi. Belki ilk günlerde olmasa da mutlaka Ramazan içerisinde burada Teravih Namazı kılınacak. Şu anda iyi gidiyor. Yapı ortaya çıktıkça bizde keyif alıyoruz. Bu kadar güzel bir caminin ortaya çıkacağını bende tahmin etmiyordum. Ama yapı ortaya çıktıkça gerçekten çok nitelikli bir yapı olduğu da ortaya çıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz başta olmak üzere emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz buradaki camilerin restorasyonlarını yapıyor. Şu anda Ulu, Kızıl Minareli ve Abbas Ağa camilerinin de ihaleleri bugün sonuçlanıyor, inşallah onunda yakında inşaatı başlayacak ve eski Van şehri yavaş yavaş, bir bir eserlerle ortaya çıkacak. Bu da bizi mutlu ediyor. Bölgede yaşayan insanları da mutlu ediyor. Çünkü onların dedelerinin yaşadığı mekanlar burası. Dedelerinin ibadet ettiği mekanlar. Onlar ortaya çıktıkça Van haklıda mutlu olacaktır" dedi.
Yapılan incelemelerin ardından Vali Karaloğlu, beraberindeki heyetle birlikte buradan ayrıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com