VATSO BAŞKANI NECDET TAKVA; VALİ KARALOĞLU`NU MAKAMINDA ZİYARET ETTİ  

 
Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilen Necdet Takva; yönetim kurulu ile beraber, Van Valisi Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret etti.

Ziyarette Van’ın ekonomisinin gelişmesi için yapacakları çalışmaları anlatan Takva: “Bugüne kadar oda organlarında temsil edilmemiş, edilme fırsatı bulamamış Vanlı işadamlarından oluşacak akil tacirler gurubunu oluşturacağız, böylelikle geniş katılımlı yöresel kurullar oluşturmak istiyoruz.  Bu kurullara muhalif olan arkadaşlarımızı da davet edeceğiz.   Bu işe başladığımızda hedefimiz ne ise, şimdi de aynıdır. Bundan sonra sizin desteğinizle de kentin yararına yapılan çalışmalarda hep beraber olmak istiyoruz. Van için yaptığınız çalışmalar için size müteşekkiriz.” dedi.  

 

VAN`DA EKONOMİNİN GELİŞMESİ İÇİN BİRLİK VE BERABERLİK ÖNEMLİ


Van’ın geleceği için birlik beraberliğin önemini vurgulayan Vali Karaloğlu: “Hayırlı uğurlu olsun, uzun bir secim süreci yaşandı, seçim sürecinde yaşananlar normal ama seçimden önce oluşan gruplaşmaları kentin menfaati için ortadan kaldırmanız lazım. Bunu yapmak çok zor değil, tüccar adamlar akıllı adamlardır.  Çok hızlı bir şekilde birlikteliğe ihtiyacınız var. Nihayetinde daha önce çalışan arkadaşların da bir tecrübesi var, onu da yabana atmayın.  Bu kentin birliğe, hoşgörüye ihtiyacı var.  İnşallah Van için hayırlı olur, yeni Türkiye’nin vizyonuna uygun genç bir ekip olmuş. Dünyada kalkınan ülkeler var, kalkınmakta olan ülkeler var. Türkiye’de de kalkınan iller var, kalkınmakta olan iller var. Van da kalkınmakta olan illerdendir. Bu kapsamında sizin katalizör olmanız lazım. STK olarak teşvik ederek cesaretlendirmeniz lazım. Bölgenin var olan görüntüsünü farklı gösterme gayretlerine de set olmanız lazım. Bu, çok önemlidir. Yatırım; baştan sona psikolojidir.  Pozitif olacaksınız. Bu kentte kötü görüntüye izin vermemelisiniz.  Başka ildeki iş adamları ile karşılıklı gidiş-gelişleriniz olsun. İnsanların kafalarındaki önyargıyı kırmanız lazım. Bu ön yargıyı da ancak karşılıklı gidiş-gelişler ile yıkabilirsiniz. Diğer illere gidip orda Van’ı ne kadar anlatırsanız anlatın o ön yargıyı kıramazsınız. Ama o iş adamların buraya gelişleri, buradaki ortamı görmeleri ön yargıyı kırabilir. Ticaret ve sanayi odaları kentlerde önemli kuruluşlardır. Bunlara öncülük etmeniz gerekir. Kentte gerçekleşecek olan etkinliklerde seyirci değil, ev sahibi olmanız lazım.” dedi. 


TOBB`un, Başkale`de meslek yüksekokulu yaptırma sözü olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu: “Van’da yaşanan depremler sonrasında TOBB’un Başkale ilçesine yaptırma sözü verdiği Meslek Yüksek Okulu, henüz yapılmadı. Ankara’ya gittiğinizde bu konu üzerinde muhakkak durmanız gerekir.” dedi.

 

İRAN İLE İLİŞKİNİZİ HER ZAMAN CANLI TUTUN


İran ile kurulması gereken ticaret ilişkilerinin önemine de değinen Vali Karaloğlu: “İran’da şu anki mevcut yapı ve yönetim anlayışı çok farklı. 8 kilometrelik yolları kaldı, bu yolu yapmadıkları için sınır kapısı açılamıyor. Bu konuda size çok iş düşüyor. Urumiye’deki, Hoy’daki ticaret odaları ile iyi ilişkiler kurarak İranlıları ikna etmeniz gerekir.  Bu konuyu Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ile de görüştüm, dönemin İran Cumhurbaşkanı Sayın Ahmedinejad ile de görüştüm. İran ile muhakkak suretle ilişkilerinizi canlı tutmanız gerekiyor. Bu; Van’ın geleceği için çok önemlidir. Bu konuda eski yönetimdeki arkadaşların tecrübelerinden de istifade ederek İran ayağında çok sağlam ilişkiler oluşturmanız lazım.” dedi.
Sohbetin ardından Vali Karaloğlu; hayırlı olsun temennisiyle misafirlerini uğurladı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com