VALİ KARALOĞLU, ABD BÜYÜKELÇİSİ RİCCİARDONE`Yİ MAKAMINDA KABUL ETTİ  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone ve eşi Marie Ricciardone`yi makamında kabul etti.

İki günlük Van ve Hakkari temasları için özel uçakla Van`a gelen ABD Büyükelçisi Ricciardone`yi . Van Ferit Melen Havaalanında Mehmet Yüzer tarafından karşılandı.

ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone ve eşi Marie Ricciardone Vali Karaloğlu`na sıcak karşılamasından dolayı teşekkür eden Büyükelçi Ricciardone, Van`da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu aktardı.

Van`da yaşanan deprem döneminde Van`a geleceklerini ancak bazı nedenlerden dolayı ertelendiğini anımsatan Ricciardone, "O zaman acınızı paylaştık, hala da paylaşıyoruz. Ama gördüğümüze göre inanılmaz şekilde yenilenmiş ve bununla övünmek istiyoruz. Van`da bizim için güzel hatıralarımız var. Çok önce gelmiştim. 3. katip olduğum dönemde gelmiştim. Büyükelçinin eşinin doğum günü için bir Van kedisi bulmam gerekti o dönemde. Onun için gelmiştim. 1979 yılında. Tabi Van kalesini o zaman gezdik tekrar gezeceğiz. Bu günde Akdamar`a geçeceğiz. Anladığım kadarıyla yarın Flodiradan gelen Amerikalar var" dedi.

Van`ın ne kadar güzel olduğunu bir kez daha hatırladıklarını ve vatandaşlarını teşvik ederek Amerika`dan Türkiye`ye turizmi teşvik etmek istediklerini söyleyen Ricciardone,  "Özellikle bu günlerde barış için hepimiz umutluyuz. Çok iyimseriz. Onun için Amerikalıların Van`a, güneydoğuya gelmesini teşvik etmek istiyoruz. Biz rahat rahat burada, tüm Türkiye`de bulunuyoruz. Onun için buraya geldik" diye konuştu.

Van Valisi Münir Karaloğlu ise Ricciardone ve eşini Van`da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, "2011 yılında ilimiz büyük bir deprem yaşamıştı. O zaman, ABD`nin hükümetinin ve halkının yardımlarını yanımızda görmüştük. Bundan dolayı Van halkı adına büyükelçi nezdinde şükranlarımı iletiyorum. Bugün ve yarın ilimizde ve Hakkari`de temasları olacak. ümit ediyorum ki ilimizde güzel zaman geçgirsin ve mutlu bir şekilde ayrılsın" dedi.

Konuşmaların ardından Van Valisi Münir Karaloğlu ile büyükelçi Ricciardone`nin görüşmesi basına kapalı olarak devam etti.

Büyükelçi Ricciardone, Van`da TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarını inceleyerek, Akdamar Adası`nı gezecek.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com