TÜRKÇE’NİN ÇOCUKLARINDAN VANLILARA UNUTULMAZ GECE  

 
Bu yıl 11.`ncisi düzenlenen ‘Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin Van etkinliği, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin Türkçe ve Kürtçe seslendirdiği türkülerle izleyenlere güzel bir gece geçirdi.

Van Kültür ve Sanat Derneği’nin ev sahipliğinde Atatürk Şehir Stadyumunda gerçekleşen kültür şölenine Van Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Van Milletvekilleri Burhan Kayatürk, Gülşen Orhan, Ak Parti eski Van Milletvekilleri İkram Dinçer, Kayhan Türkmenoğlu, Vali Yardımcıları Atay Uslu, Mehmet Özel, Hakan Alkan, İl Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Aras, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yaklaşık 20 bin kişi izledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gösteriler, öğrencilerin koro halinde söylediği `İnsanlık el ele` şarkısı ile başladı. Hem Türkçe hem de Kürtçe sunumu yapılan etkinlikte teker teker sahne alan öğrenciler, çeşitli yörelere ait halk oyunları ve dans gösterileri sundu. Moğolistanlı öğrenciler, Hakkari yöresine ait halk oyunlarını sergilerken, Kırgızistanlı Corobayev Farruh ve Kencayev İlimbey isimli öğrenciler `Ankara havası` oynadı.

 

-KAZAKİSTAN’DA VEFAT EDEN VANLI ÖĞRETMENİN FEDEKARLIĞI İZLEYECİLERİ HÜZÜNLENDİRDİ


Olimpiyatlarda bu yıl şarkı dalında altın şarkı birinciliği elde eden Iraklı Geylan Tahiri`nin `Rındamın` adlı Kürtçe şarkıyı seslendirdiği olimpiyatlarda, Mozambikli öğrenciler de Kastamonu yöresine ait oyunları sergiledi. Gecenin en duygulu anı ise Kazakistan’da bulunan Türk okullarında öğretmenlik yaptığı sırada vefat eden Vanlı öğretmen Nafize Fahriye Bilgin’in annesi Pervin ve babası Niyazi Bilgin’i sahneye davet edilmesiyle oldu. Van Kültür A.Ş. Genel Müdürü Metin Güven’in verdiği ‘teşekkür’ plaketi sonrası Nafize öğretmenin fedakarlığı anlatıldı. Babası kızının vefatından sonra arkadaşlarının gördüğü rüyaları kendisine anlatmasını sahnede aktarması yüzlerce izleyici gözyaşlarına boğuldu. “Bin tane daha evladım olsa bu hizmete yine veririm” diyen baba Niyazi Bilgin uzun süre alkışlandı.

 

-“DÜNYA’NIN DÖRT BİR YANINA GİDEN FEDEKAR ÖĞRETMENLER İNSANLARLA GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURDU”


Etkinliğin sonunda konuşan Van Valisi Münir Karaloğlu, Mevlana`nın, "aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir" sözlerine vurgu yaparak, ülkelerinden uzakta farklı coğrafyalarda görev yapan öğretmenlerin, dilleri ve renkleri farklı çocuklarla sevgiyi, dostluğu, barışı, kardeşliği, fedakarlığı ve insani değerleri paylaştığını belirtti. Öğretmenlerin gittikleri her yerde insanlarla gönül köprüsü kurduğunu anlatan Karaloğlu, "Sevgi dili, medeniyet dili Türkçemizi ve hoşgörü medeniyetimizi dünyanın dört bir tarafına taşıyabildiler. Bu öğretmenleri kutluyorum. Öğretmenlerimize gittikleri ülkelerde bu ülkenin Kadir şinas esnafı tüccarı destek oldu. Onları da kutluyorum. Hem öğretmene, hem esnafa ve tüccara bu mefküreyi veren, bu ideali veren büyüklerimize de ‘teşekkür’ ediyorum. Bu akşam bu güzel geceyi bize yaşatan 13 ülkeden gelen 90 misafir çocuğumuzun gözlerinden öpüyorum” diye konuştu. 
Vali Karaloğlu, milletvekilleri Kayatürk ve Orhan programa sponsor olanlara birer ‘teşekkür’ plaketi verdi. Program, davetliler ve öğrencilerin `Yeni bir dünya` adlı şarkıyı seslendirmesinin ardından  yaklaşık 15 dakika süren hava-i fişek gösteriyleriyle son buldu.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com