TRABZON İL GENEL MECLİS ÜYELERİNDEN VALİ KARALOĞLU’NA ZİYARET  

 
Van depreminde 61 lira yardım göndererek depremin sembolü olan Muhammed’i ziyaret giden İl Genel Meclisi Üyeleri’nin daveti üzerine Van’a gelen Trabzon İl Genel Meclisi Üyeleri Van Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret etti.

Van ve Siirt’i kapsayan gezi programına Van’dan başlayan Trabzon İl Genel Meclis Üyeleri kentin tarihi ve kültürel ören yerlerinin ardından Van Valiliği’ni de ziyaret etti. Karadenizli hemşerilerini İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul ile birlikte Ali Paşa Toplantı Salonu’nda kabul eden Vali Karaloğlu, misafirlerinin elini tek tek sıktı. Van İl Genel Meclisi Üyeleri Ali Kalçık ve Kemal Beydoğan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyaret sırasında Trabzon meclis üyelerinin boynunda şal, Van il genel meclis üyelerinin boynunda ise bordo mavi atkı vardı.
Yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Karaloğlu, Türkiye’nin son 30 yıldır üzücü olaylar yaşadığını belirtti. Bu olayların ülkenin kalan kısmına bazen yaşandığı gibi, bazen yaşandığının ötesinde yansıtıldığını anlatan Vali Karaloğlu, “Ne buradakiler ne de oradakiler buradakilerine empatiyle bakmadı. Bakabilseydik belki bu sorun o kadar uzunda sürmeyecekti. Şimdi Trabzon’da biz olaya nasıl yaklaştık sadece gelen şehit cenazeleri üzerinde değerlendirdik. Burada yaşayan insanlar bir şeyler yaşıyordu aslında sorunlar vardı bazı şeyler yaşanıyordu ona dönüp bakamadı. Niçin bakamadı çünkü bugün başka zaviyeden bakıyorduk ama şuanda tabi Türkiye’nin içinde bulunduğumuz huzur ortamında çözüm sürecinde bu gidiş gelişi arttırmamız lazım. İnsanın gözüyle gördüğünün dışında bir şey yok. Şimdi ben gelip Trabzon’da 3 gün konferans versem şuanda edindiğiniz Van’daki izlenimi edinmeniz mümkün değil. Onun için bu gidiş gelişi arttırmamız lazım. Bunu teşvik etmemiz lazım. Buradan insanların oraya gelmesi oradan insanların buraya gelmesi bunu teşvik etmemiz lazım. Ben dışarıdan gelen herkese soruyorum Van ile ilgili görüşlerini hep de umduklarının ötesinde bulduklarını dile getiriyorlar. O zaman niçin bunları teşvik etmeyelim arttırmayalım. Buna ihtiyaç var. Biz tulumba tatlısı değiliz bir makineden çıkalım her konuda aynı düşünelim böyle bir şey yok. Ben kendi kardeşlerimle anlaşamıyorum sizde anlaşamıyorsunuz aynı annenin aynı babanın çocukları da anlaşamıyor. Yüzde 50 yüzde 60 anlaşıyorsunuz. Tabiî ki toplumda farklı fikirler olacak, farklı siyasi partiler olacak, farklı gruplar olacak ama bu bizim bira araya gelmemize engel değil. Bence teşvik edici aynı zamanda. ‘Bir gidelim BDP’li Ali Kılçık ne düşünüyor ne diyor’ Ali Kılçık’ın da demesi lazım ‘Ya Karadenizli kardeşim neden hala tepkili. Bir gidelim Karadenizli kardeşlerimize bu işin böyle olmadığını bizim bu ülkeye sevgimizin, saygımızın, birliğimizin ve beraberliğimizin ortak beraber yaşama irademizin bir anlatmamız lazım’ demesi gerek. Onun için çok anlatmamız çok konuşmamız gerek. Medeni ölçüler içerisinde artık Türkiye’nin bu kamburundan bu yükünden kurtulması gerekiyor” dedi.


Trabzonlu meclis üyeleri ise, bu acıyı hep birlikte hissettiklerini dile getirerek, “İnşallah ümit ediyoruz ki bu süreç ile birlikte bundan sonra hiçbir annenin hiçbir babanın hiçbir köyün gencecik çocuklarını toprağa vermemesini diliyoruz. Gerekirse başımızı taşın altına koymak hepimizin boynunun borcudur. Şehit cenazeleri üzerinde kimsenin siyaset yapmaması gerekir. Çünkü bu toplum yıllardan beri her cephede savaşarak bu toprakların sahibi olmuştur. Üzülerek söylemeliyiz ki bu kutuplaşmalar bizim siyasetçiler tarafından kullanıldı. Fırsata dönüştürüldü. Bunun önüne hepimizin geçmesi önemlidir. Önemli bir süreç başlatıldı ve buna sahip çıkmak gerekir ayrıca sonuca ulaşmak gerekir” 
Yapılan konuşmanın ardından Trabzon İl Genel Meclis Başkanı Haydar Revi tarafından Van Valisi Münir Karaloğlu’na ‘Bize Her Yer Trabzon’ yazılı atkı ile Trabzon’a has yapılan tahta terlik hediye edildi. Vali Karaloğlu da Meclis Başkanı Revi’ye kentin tarihi ve turistik ören yerlerinin fotoğraflarının yer aldığı tabak plaket hediye etti. Misafirlerine ebrudan yapılan birer kravat ve kentin tanıtım materyallerini hediye eden Vali Münir Karaloğlu, Valilik giriş merdivenlerinde çekilen hatıra fotoğrafının ardından misafirlerini Siirt’e uğurladı. 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com