BAKAN ŞAHİN, İNCİ KEFALİNİN KUTSAL YOLCULUĞUNU İZLEDİ  

 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, birlik olunması durumunda aşılamayacak ve ulaşılamayacak hiçbir engelin kalmayacağını ifade ederek, "Çözüm süreci bize bu dağların güzelliğini, inci kefalinin mübarekliğini daha da güzel dünyaya haykırmamıza vesile olacak" dedi.

Açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Van`a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Erciş Uluslar arası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivaline katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Şahin, İnci Kefalinin mücadelesinin çok ibret alınacak önemli bir yaşam mücadelesi olduğuna dikkat çekti. İnci Kefali`nin neslinin devamı için geleceği için tatlı sulara akın ettiğini anımsatan Şahin, "İşte bu bölgenin insanları da engelleri aşarak bugünlere geldi. Bu balığın kutsallığından alınacak çok dersler var. Zaten kültür böyle bir şey. Bizim bunları özümsememiz böyle bir şey. Her şeyimizle bir bütünüz. Biz bir milletiz. Millet olmak ne demek? Ortak geçmişi olacak. Ortak geleceği olacak. Acısında, sağlığında, iyi gününde ve kötü gününde birlikte olacağız. Biz kader birliği yaptık. İşte o deprem acılarınızda da bütün Türkiye kardeşler topluluğu oldu, acılarınızı paylaştı. O sürecin yönetilmesi için herkes büyük gayret gösterdi. Başbakanımızın önderliğinde bakanlık olarak tüm bürokratlarımızla seferber olduk. Acıları daha hızlı indirelim diye. Cemre toprağa doğdu, havaya düştü ama şimdi cemre gönüllerimize düştü. Hep beraber bu güzelliği yaşıyoruz, hep beraber yarınlara çok daha ümitle sevgiyle yaklaşıyoruz. Biz bu mukaddes yolculuğa, size hizmet yolculuğuna çıktığımız zaman önce insan dedik”

 

-BİRBİRİMİZİ ALLAH İÇİN SEVİYORUZ”


“Dili dini, mezhebi ne olursa olsun Hz. Mevlana`nın, Yunus Emre`nin, Ahmed-i Hani`nin diliyle, Selahattin Eyyubi`nin gözüyle size baktık. Biz böyle inandık ve böyle yaşıyoruz. Şu güzellik, şu dağlar, şu göl, deniz başka hiçbir yerde yok. Bunu güzel kılan sizlersiniz. Biz kardeşler topluluğuyuz. Bakanlık olarak buradaki vatandaşların ihtiyaçlarını giderecek tüm talepleri kendi taleplerimiz olarak kabul ettik ve sizin hizmetkarınız olmaya devam edeceğiz. Biz garibin, fakirin devletin şefkat eli olacağız dedik. Bu yolculuğa çıktığımız zaman kimsesizlerin kimsesi olacağız, yaşlının yetimin yoksulun yanında olacağız dedik. En son verdiğimiz bir kararla eşi vefat eden kadınlarımıza, çocuğu askere giden muhtaç ailelere sosyal destek veriyoruz. İstiyoruz ki iyi günde kötü günde beraber olalım. Devletin şefkat eli milletin üzerinde olsun. İnsanlar şefkat elini hep yüreklerinde hissetsin. Biz birbirimizi Allah için seviyoruz. Çözüm süreci bize bu dağların güzelliğini, inci kefalinin mübarekliğini daha da güzel dünyaya haykırmamıza vesile olacak. Biz inanıyoruz ki bir olursak diri olursak aşılamayacak hiçbir engel yoktur, ulaşılamayacak hiçbir engel yoktur. Bugün dünden daha iyiyiz, yarın çok daha iyi olacak" dedi.
Yapılan konuşmanın ardından Bakan Şahin beraberinde Van Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Van Milletvekilleri Fatih Çiftçi ve Gülşen Orhan  ile birlikte Bendimahi Çayı`na inerek İnci Kefali Balığı`nın göçünü izledi. Tutulan ve kendisine uzatılan İnci Kefallerini dişi mi erkek mi diye bakan ve daha sonra çaya atan Bakan Şahin, gördüğü manzara karşısında hayranlığını gizleyemedi. Daha sonra açılan stantları dolaşan Bakan Şahin, kendisine hediye edilen tabloları aldı. Son olarak Kırgızların çadırını da ziyaret eden Şahin, burada da Kırgızların yöresel kıyafetlerini giyerek, ikram edilen ayranı içti. Programın sonunda Vali Karaloğlu, ziyaret anısına Bakan Şahin’e Van kilimi hediye etti.

 

BAKAN ŞAHİN TOPLU AÇILIŞLARA KATILDI


Bakan Şahin beraberindekilerle birlikte TOKİ konutlarında Aile Destek Merkezi’nde toplu açılış programına katıldı. Bakan Şahin, burada yaptığı konuşmada her alanda kadına öncelik tanıdıklarına dikkati çekti. Çözüm sürecinin 10 yıllık bir sürecin devamı olduğunu ve bir yılda gelişen bir olay olmadığını bildiren Şahin, özgürlük ortamını geliştirmek, gözyaşlarını dindirmek için gece gündüz çalıştıklarını açıkladı. Kadınların inanması durumunda daha başarılı olacaklarına inandığını kaydeden Şahin, "Biz makamlara hizmet için bakıyoruz. Bütün yüreğimiz, bedenimizle, gönlümüzle buradayız. Bu süreci birlikte başaracağız. Çocuklarımız, torunlarımız bizimle iftihar edecek. Milletimizin yaşamına dokunacağız. Bu nedenle daha fazla kızımız eğitime kazandırıldı. Annelerimiz karnındaki çocukları daha sağlıklı ortamlarda dünyaya getirmeye başladı" diye konuştu.

 

-“DEPREMDE AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI’NIN BÜROKRATLARI ÇOK BÜYÜK HİZMETLER YAPTI”


Toplu açılışta konuşan Vali  Münir Karaloğlu, 2011 yılında Van’ın yaşadığı depremde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı hizmetlerden övgüyle bahsederek başladı. Deprem döneminde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni olmasına karşın çok büyük hizmetler yaptığına dikkat çeken Karaloğlu, “Deprem olduğunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı daha 3-4 ay önce kurulmuştu. Deprem sürecinde o genç bakanlık gerçekten stajını Van’da ve Erciş’te tamamladı. Sizin liderliğinizde bakanlığımızdaki tüm arkadaşlarımız, deprem döneminde Van’a gelerek günlerce, haftalarca hatta aylarca bizimle beraber burada çalıştılar. Eğer gerçekten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çalışmaları olmasaydı çadır kentlerde 9 metre karelik çadırlarda, 21 metre karelik konteynerlerde biz insanımızı, kadınımızı çocuklarımızı, gençlerimize nasıl muhafaza ederdik bilmiyoruz. Açtığımız kreşlerle, açtığımız gençlik merkezleriyle, açtığımız kadın kültür merkezleriyle diğer sosyal faaliyetlerle gerçekten o 9 metre kare çadırlar, 21 metre kare konteyner kentleri genişlettik, insanımızın ruhunu genişlettik. Bu hizmetlerden dolayı şahsınızda tüm bakanlık çalışanlarına Van halkı adına ‘teşekkür’ ediyorum.
-DAHA ÖNCE OLMAYAN KADIN VE TOPLUM MERKEZLERİ ŞUANDA ÇOK İYİ HİZMET VERİYOR”
“Deprem sonrası o ağır kış koşullarında Van’daki depremzedeyi Sayın Bakanımızın öncülüğünde Van’ın dışındaki 80 vilayetteki kamu misafirhaneleri depremzedeye açıldı. Bu çok zor operasyonu tamamen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından organize edildi. Ama Allah’a hamd olsun insanımız kazasız, belasız gittiler, gittikleri şehirlerde 6 ay 8 ay yaşadılar ve sağlıklı bir şekilde tekrar memleketlerine geri döndüler. Bu kolay bir operasyon değildi. Ama bakanlığın çalışma ekibinin özverisi, bakanımızın liderliğiyle bu sorunu kısa sürede aştık. Bundan dolayı da ‘teşekkür’ ediyoruz. Artık restorasyon dönemi. Depremin belki fiziki sorunları ortadan kalktı ama travmaları yer yer devam ediyor. Depremde 644 vatandaşımızı depremde kaybettik hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Deprem sonrasında bakanlığımızın büyümesi ile beraber Van’daki sosyal çalışmalarımız da büyüdü. Şuanda biz 4 merkezi aynı anda açıyoruz. 3 tanesi Toplum Merkezi bir tanesi Aile Destek Merkezi. Bundan 5-10 yıl önce olmayan merkezler, olmayan imkanlar ama artık toplumda desteğe ihtiyacı olan Aile ve Politikalar Bakanlığımızın konusu olan kadınlar, gençler, çocuklar, yaşlılar, engelliler, yoksullar şehit ve yakınları, gaziler bütün gruplar artık devletin elinin uzandığı bir yapımız var. Bu merkezleri çok aktif kullanıyoruz. Bu merkezleri gezdiğimizde de göreceğiz ki; hanımefendilerin ne kadar içten ve yürekten devam ettiğine hep beraber şahit olacağız. Bu merkezlerin faaliyete geçmesinde emeği geçenlere çok ‘teşekkür’ ediyorum”
Yapılan konuşmaların ardından TOKİ Kadın Toplum Merkezi gezildi. Burada İngilizce öğrenen kadınlara sertifikalarını veren Bakan Şahin, kreşte bulunan çocuklara oyuncak dağıttı. Kadınların spor yaptığı fitness salonunu gezen Şahin, bayanlarla çay içip sohbet etti. Bakan Şahin, beraberindekilerle birlikte Türkiye’de ilk kez Erciş’te hizmete giren ‘Sosyal Hizmet Merkezi’nin açılış kurdelesini kesti. Merkezi gezen ve burayı beğenen Bakan Şahin, daha sonra Ankara’ya gitmek için havaalanına geçti.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com