VAN’DA MİNİ ENGELLİLER OLİMPİYATI YAPILDI  

 
Van Valiliği, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Küçük Adımlar Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘1. Ulusal Küçük Adımlarla Büyük Mutluluklar Spor Şenlikleri’ mini bir Olimpiyat havasında geçti.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Zeve Kampusu Atletizm pistinde düzenlenen spor şenliği İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Küçük Adımlar Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Osman Çıbık’ın kısa bir ‘teşekkür’ konuşmasının ardından kürsüye gelen Van Valisi Münir Karaloğlu da bir konuşma yaptı. Vali Karaloğlu, son dönemde engellilerin hayatını kolaylaştırma adına önemli çalışmalara imza atıldığını anlattı.

 

-VAN’DA 7 BİN 500 ENGELLİ AİLESİNE EVDE BAKIM ÜCRETİ ÖDENİYOR


Türkiye’de son 10 yıldır engellilerin hayatını kolaylaştırma noktasında çok önemli çalışmalar yapıldığını anımsatan Karaloğlu, “2005 yılında ülkemizde ilk defa Engelliler Yasası çıktı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız kurulduktan sonra engelliler ile ilgili çalışmalara ağırlık veriliyor. Şuanda Van`da 7 bin 500 engelli için ailelere bakım ücreti ödüyoruz. Onların hayatını kolaylaştırmak ve yaşamın içinde tutabilmek için sosyal ve kültürel etkinlikler yapıyoruz. Küçük Adımlar Derneği’ni bu çalışmalarından dolayı kutluyorum. İsmi küçük ama bugün yaptığı gerçekten büyük bir adım attılar. Bu işler özveri olmadan, bir ideal uğruna koşmadan bu işlerde insanların başarılı olması mümkün değil. Bu arkadaşlarımız idealist arkadaşlar, fedakar arkadaşlar o fedakarlıklarının sonucunda da bu etkinlikle bizim karşımıza çıktılar. Artık engelli vatandaşlarımızın hayatındaki engelleri kaldırmak, başta devlet olarak bizim görevimiz. Sonra da toplumun görevi daha sonra engelli vatandaşlarımızın görevi. Eskiden insanlar engelli çocuğu olduğunu söylemeye bile utanırlardı. Ama artık toplumda engeller kaldırıldı ve engelli vatandaşlarımızın toplumun birer onurlu üyesi. Bugün sağlıklı ve sağlam olarak gezen dolaşan hiçbirimizin yarın engelli olmayacağımız gibi bir garantimiz yok. Ailemizde engelli olmayabilir ama yarın olmayacağının garantisi yok. Onun için engelli her toplum ferdini her çocuğumuzu toplum olarak birey olarak bağrımıza basmalı, onların da toplum içerisinde her türlü sosyal, sportif ve kültürel faaliyet hakkı olduğu bilinci taşımalıyız" diye konuştu.

 

VALİ KARALOĞLU, ENGELLİLERLE YAKINDAN İLGİLENDİ


Spor şenliği etkinlikleri kapsamında Van’daki özel okullarda eğitimlerine devam eden engelliler tarafından yapılan el emeği göz nuru olarak yapılan ürünlerde stantlarda sergilendi. Vali Münir Karaloğlu da beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte sergiyi gezerek, engelli çocukların el becerilerinden dolayı kutladı. Karaloğlu, etkinlik alanında yanına gelen engellilerle yakından ilgilenerek, onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

-İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ENGELLİ SPORCULARA FORMA JESTİ


Spor şenliğine YYÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ramazan Şekeroğlu, İl Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Aslan Sinir, Küçük Adımlar Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Osman Çıbık, öğretmen, öğrenci ve ailelerin katıldığı etkinlikte, atletizm müsabakalarında dereceye girenlere kupa ve madalyaları verildi. Çeşitli spor aktiviteleri ve engelli çocukların müzik eşliğindeki dans gösterilerinin ardından program sona erdi. Bu arada İl Emniyet Müdürlüğü de tüm engelli sporculara birer takım forma ve spor malzemesi hediye etti.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com