4. ÇATAK KANİSPİ, CEVİZ, BAL, ALABALIK VE DOĞA FESTİVALİ YAPILDI  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, “Çatak’ı bundan sonra geleceğe taşıyacak en büyük proje Van’ı Çatak üzerinden Şırnak’a, oradan da Habura’ bağlayacak karayoludur” dedi.

Bu yıl 4’ncüsü düzenlenen ‘Çatak Ceviz, Bal, Alabalık ve Doğa Festivali’, Kanispi Şelalesi’nde yapıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festivalde Çatak Belediye Başkanı Emin Babur, İlçe Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, Ak Parti Van Milletvekilleri Burhan Kayatürk ve Mustafa Bilici birer açılış konuşması yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Vali Münir Karaloğlu da bir konuşma yaptı. Çatak’ın Van’ın en eski ve en güzel ilçelerinden bir olduğunu belirten Vali Karaloğlu, 4 yıl önce bu güzellikleri insanlığın nazarına verebilmek için bir çalışma başlattıklarını kaydetti. Amaçlarının son noktada bulunan Çatak’ı bu konumundan çıkarmak olduğunu ifade eden Karaloğlu, “Çatak’ın değerleri var. Bu değerleri tanıtalım bu değerlerin üzerinden hem Çatak’ın marka değeri artsın, hem de Çatak’taki vatandaşlarımızın geliri artsın. Çatak’ın balını, Alabalığını, Cevizini ve doğa güzelliklerine bu yıl bunlara otlu peynirini de ilave ederek insanlığın nazarına yeniden verelim, yeniden gündeme getirelim istedik. Festivalin birincisini yaparken tereddüt etmiştik. Çatak’ta insanımız buna ilgi gösterir mi? diye. İlk yılda çok yoğun olmuştu ama hergeçen sene bu etkinliğe Vanlı’nın Çataklı’nın ilgisinin artıyor olmasını görmek ilin Valisi olarak beni son derece mutlu ediyor. Onun için herkese ‘teşekkür’ ediyorum” dedi.
Çatak’ı geleceğe taşıyacak en büyük projenin Van’ı Çatak üzerinden Şırnak’a, Habur’a bağlayacak karayolu olduğunu bildiren Karaloğlu, şunları kaydetti: “Bu yolun Van kısmındaki ihale geçen yıl tamamlanarak çalışmalar başlatılmıştı. Bu yıl Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım da yaklaşık 1 ay önce Şırnak’ta bu yolun temelini attı. Şuanda Şırnak’tan Çatak’a doğru yol çalışmaları devam ediyor. İnşallah bu yol tamamlandığında Kapıköy-Sınır Kapısı’ndan Habur’a kadar İran’ı, Irak’a bağlayacak. Hem Van’ın hem de Çatak’ın önünü açacak olan bu yol aynı zamanda bölgenin ticaretini ve üretimini artıracak çok önemli bir yol olacak” dedi.
Geçen yıl başlatılan çalışmalarla birlikte bazı sorunlar yaşandığını anımsatan Karaloğlu, çözüm süreciyle başlayan kardeşlik projesiyle bu tür sorunların da ortadan kalkacağını ‘ümit’ ettiklerini söyledi. Halka hizmet etmekten geri kalmayacaklarını tekrarlayan Karaloğlu, “Ama çözüm süreci ile beraber artık kardeşliğimizi pekiştirmek, tekrar eski günlere de dönmek istemiyoruz. Onun için bütün vatandaşlarımızın, bütün Vanlı’ların bütün Çataklı’ların çözüm sürecine gönüllerinin derinliklerinde destek olması lazım. Zaten oluyorsunuz da. Bu destekleriniz için de ‘teşekkür’ ediyorum”
Sabah gençlerle Artos dağına çıktıklarını, orada Vanlı, Gevaşlı gençlerin ele ‘Şemmame’ oynadıklarını kaydeden Karaloğlu, konuşmasını şöyle tamamladı. “Artık dağlarda sevgi olsun, kardeşlik olsun, muhabbet olsun. Bütün amacımız bu. Biz bütün ilçelerimizin değerlerine yönelik etkinlikler yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu konuda bizlere Ankara’da maddi konuda destek olan milletvekillerimize Van halkı adına ayrı ayrı ‘teşekkür’ ediyorum” diye konuştu.
Vali Karaloğlu, konuşmasını yaptıktan sonra İlçe Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel tarafından ‘Dengbej’lerin kostüm olarak kullandığı ‘Şal-Şepik’ kıyafeti giydi. Çatak’ın ihtiyar delikanlıları olarak gösterilen ve yaşları 60 ile 75 arasında değişen ‘Dengbejler’ Kürtçe türküler söyleyip halaylar çekti. Daha sonra Vali Karaloğlu,  festivale katılan milletvekilleri ve protokol üyeleriyle birlikte Türkçe-Kürtçe türküler eşliğinde vatandaşlarla birlikte halay çekti.
Yapılan konuşmaların ardından festival etkinlikleri kapsamında düzenlenen futbol, voleybol ve masa tenisi dallarında dereceye giren sporcu ve takımların ödülleri Van Valisi Münir Karaloğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Van Milletvekilleri Burhan Kayatürk, Fatih Çiftçi, Mustafa Bilici ve Gülşen Orhan tarafından verildi. Çataklı üreticiler tarafından yetiştirilen ürünlerin sergilendiği stantları gezen Vali Karaloğlu, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte kıl çadırda kendilerine ikram edilen ilk organik bal ve cevizden tadımlık aldıktan sonra festival alanından ayrıldı. Vali Karaloğlu ve beraberindeki milletvekilleriyle birlikte Çatak çayında yapılacak olan raftingin başlama startını verdikten sonra ilçeden ayrıldı. Festivale Bahçesaray Kaymakamı Orhan Aktürk,Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul ve çok sayıda davetli de katıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com