VALİ KARALOĞLU, ARTOS DAĞI’NIN ZİRVESİNDE GENÇLERLE ‘ŞEMMAME’ OYNADI  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Van Milletvekili Gülşen Orhan’la birlikte 2 bin 840 metre yükseklikteki Artos dağının zirvesinde gençlerle halay çekerek, ‘Şemmame’ oynadı.

‘Gençlik Haftası’ sebebiyle Gevaş Kaymakamlığı ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün bu yıl 4’ncüsünü düzenlediği ‘Artos Dağı Tırmanışı Gençlik Şöleni Yürüyüşü’ Abalı Kayak Merkezi’nde yapıldı. Sabahın erken saatlerinde Abalı’ya otobüslerle taşınan öğrenciler ellerinde Türk Bayrağı ve Atatürk posteriyle yürüyüşe geçti. Van Valisi Münir Karaloğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Van Milletvekili Yardımcısı Mehmet Yüzer, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Sinir’in de katıldığı yürüyüş Artos dağı zirvesinin 3 bin 537 metre olan dağın 2 bin 800 metrelik bölümündeki alanda sonlandırdı. Grup, burada Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekerek uçurtma uçurdu ve yamaç paraşütü sporcularının gösterisini izledi. Sabahın erken saatlerinden  Artos dağının zirvesine çıkan dağcılar 2 bin 840 metrelik bölümde Vali Münir Karaloğlu, Ak Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer tarafından karşılandı. Sporcular dağdan topladıkları bir tutam çiçeği Vali Karaloğlu’na verdi. Vali Karaloğlu da genç sporcuları tek tek tebrik ederek, tırmanış anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.
Vatandaşlarla halay çeken Karaloğlu, daha sonra düzenlenen etkinlik programına katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir öğrenci günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Van Valisi Münir Karaloğlu, kentteki gri havayı değiştirmek ve vatandaşları stresli ortamlardan uzaklaştırmak için bazı etkinlikler düzenlediklerini söyledi.
Bunlardan birinin, "Artos Dağı Tırmanışı ve Gençlik Yürüyüşü" olduğunu anımsatan Karaloğlu, "Her yıl gençlik haftası içerisinde gençlerimizle Artos dağının zirvesinde buluşuyor, beraber halaylar çekiyor, beraber türküler söylüyoruz. Sevgili gençler bu dağlarda çok gözyaşı aktı. Çok kan aktı. Bu dağlarda çok acılar çekildi. Artık yeni bir süreçteyiz. Çözüm sürecindeyiz. Kardeşlik projesini uyguluyoruz, kardeşliğimizi yeniden tesis ediyoruz. Artık bu dağlarda gençler ölmesin. Artık bu dağlarda kan akmasın, artık bu dağlarda gözyaşı olmasın istiyoruz. Bu dağlarda Türk`üyle, Kürt`üyle, Çerkez`iyle, Laz`ıyla gençler gelsin, bu dağlarda `Şemmame` eşliğinde halay çeksin. Türküler, şarkılar söylesinler. Bu dağlarda birbirlerine, `Seni seviyorum` desinler. Bütün amacımız bu. Artık yeni bir süreçteyiz. İnşallah geçmişte hepimizi üzen, canımızı sıkan o süreç bir daha geri gelmemek üzere tarihin çöplüğüne gömülmelidir. Bunu en başta gençlerimiz başarmalıdır. Bu görev başta gençlerimizindir.
Orhan ise Artos dağında halay çektiği için mutlu olduğunu ve duygulandığını anlattı. Bu dağlarda yıllarca Türk, Laz, Arap, Kürt çocuklarının hayatlarını kaybettiğini ifade eden Orhan, "Bugün onlar, Artos dağının zirvesinde, Van gölünün tepesinde bir arada halay çekiyor, kucaklaşıyor, birbirlerini anlıyor, birbirlerini seviyor. İşte yıllardır özlemini çektiğimiz görüntüler bunlar" değerlendirmesinde bulundu.
Artos`a bir gün önce çıkarak kamp yapan 48 kişilik Türkiye Dağcılık Federasyonu sporcuları da bir günde 4 mevsimi yaşadıklarına dikkati çekti.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com