MİLLİYET GAZETESİ VAN’IN YATIRIM POTANSİYELİNİ MASAYA YATIRDI  

 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Demokraside nasıl ileri adımlar attıysak terör ve güvenlik meselelerinde de aynı şekilde mesafe almamız gayet normal" dedi.

Milliyet Gazetesi’nin "Türkiye`ye Yatırım Geleceğimize Yatırım" konulu değerlendirme toplantısı Van’da yapıldı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Van Valisi Münir Karaloğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Van Milletvekilleri Burhan Kayatürk, Fatih Çiftçi, Mustafa Bilici, eski Van milletvekilleri Hacı Biner ve Kayhan Türkmenoğlu, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak, Ankara Temsilcisi Fikret Bila, Köşe Yazarları Güngör Uras, Can Dündar, Serpil Çevikcan, özel bir televizyon kanalında sunuculuk yapan Defne Samyeli ve Milliyet Gazetesi’nin tecrübeli Ankara muhabiri Namık Durukan katıldı. Milliyet. TV’nin canlı olarak yayınladığı toplantıda konuşan Kalkınma Bakanı Yılmaz, iktidarları döneminde yapılan çalışmalar ve ekonomik göstergelerle ilgili katılımcılara kapsamlı bilgi verdi.
Son 10 yılda gerçekleştirilen projelerle Türkiye`nin sürekli geliştiğini ve önceki dönemlerde faize giden paraların hizmete dönüştüğünü vurgulayan Yılmaz, Türkiye`nin ihracatının 152,6 milyar dolara, dış ticaret hacminin de 400 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

 

-“2015’TE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİRİN 13 BİN DOLARA ULAŞMASINI HEDEFLİYORUZ”


Yılmaz, ekonomiyi büyütmenin yanı sıra gelir dağılımını düzeltip yoksulluğu azalttıklarına dikkati çekerek, orta vadeli programda 2015`te kişi başına düşen gelirin 13 bin dolara ulaşmasını hedeflediklerini söyledi. Ekonomideki sorunları çözen bir anlayışın, demokrasi ve terör sorununu da çözeceğine işaret eden Yılmaz, "Çözümden beslenen bir anlayış, bu anlayışını her alana yansıtır. Sorunlardan beslenen bir anlayış yok. Çözümlerle büyüyen bir anlayış var. Demokraside nasıl ileri adımlar attıysak terör ve güvenlik meselelerinde de aynı şekilde mesafe almamız gayet normal" diye konuştu.
Önceki yatırım programlarının adeta çöplüğe dönüştüğünü, projelere yeteri kadar ödenek ayrılmadığı için çalışmaların tamamlanmasının geciktiğini anlatan Yılmaz, yaptıkları yatırımlar ve kaynak aktarımlarıyla bu durumu aşağılara çektiklerini kaydetti.
Yılmaz, Doğu Anadolu Bölgesi`nde kurulan 9 üniversitedeki öğrenci sayısının 181 bini aştığına değinerek, şöyle konuştu: "Sağlık alanında önemli yatırımlar yaptık ve daha nitelikli sisteme geçiyoruz. Tamamına baktığınızda 10 milyar Avroluk projeyi kamudan tek kuruş harcamadan yapıyoruz. Bunun yanında 26 milyar Avro kira geliri elde edeceğiz. Yeni köprülerimizle, metro sistemlerimizle, hızlı trenlerle, sulama projeleri ve tünellerle çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Türkiye, bölgesel anlamda da yepyeni bir dönem yaşadı. Yeni politikamız, yeni bir zihniyetle hayata geçiyor. Artık Ankara`da oturup `Van`ın neye ihtiyacı` var demiyoruz. Van`a gelerek yerel aktörlere Van`ın neye ihtiyacının olduğunu soruyoruz. Bütün unsurlarıyla yerel aktörlerin bunu sahiplenmesi önemli."
Yılmaz, 26 bölgede kurdukları kalkınma ajanslarıyla bölgesel kalkınmaya önem verdiklerini bildirerek, "İstanbul`a neden kalkınma ajansı kurdunuz-" yönündeki eleştirilere ise "İstanbul`un da kalkınmaya ihtiyacı var. Orada da varoş insanlar var" yanıtını verdiklerini dile getirdi.Yeni teşvik sistemine de değinen Yılmaz, terörün, güvenlik sorunun olduğu ortamda, uygulanacak teşviklerle özel sektör yatırımlarının bölgeye ulaştırılmasının mümkün olmadığını belirtti.

 

-“VAN, VAN’DAN DAHA BÜYÜKTÜR”


Van Valisi Münir Karaloğlu da toplantıda bir konuşma yaptı. Türk basının amiral gemilerinden biri olan Milliyet Gazetesi’nin "Türkiye`ye Yatırım Geleceğimize Yatırım" toplantısının Van’da düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gazetenin yönetim kadrosuna ve köşe yazarlarına ‘teşekkür’ etti. Doğu Anadolu Bölgeleri arasındaki illere bakıldığında nüfusu kalabalık ve en fazla göç alan kentin Van olduğunun görüleceğini kaydeden Karaloğlu, gazeteci –yazar Cengiz Çandar’ın  ‘Van, Van’dan büyüktür’ sözünü hatırlattı. Van’ın bölgenin çekim merkezi ve cazibe merkezi olduğuna işaret eden Karaloğlu, Kalkınma Bakanlığı’nın Cazibe Merkezleri Projesi kapsamında yapılan projeleri anlattı.  “Cazibe Merkezleri kapsamında şuanda Van’da 13 bin metre kare kapalı alanı olan Urartu Müzemiz, yine 15 bin metre kare kapalı alanı olan Fuar ve Kongre Merkezimiz. Hizmete aldığımız Abalı Kayak Merkezimiz. Ve bölgedeki işsizliğe ilaç olacağını düşündüğümüz Tekstil Kent Projemiz ve Van Denizinde turizmde ve ulaşımda kullanımını artırmak için iki adet Deniz otobüsümüz de Cazibe Merkezleri Projemiz de devam ediyor. Ve Van gerçek manada cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor”

 

 -“VAN’IN EN ÖNEMLİ SEKTÖRLERİNİN BAŞINDA TARIM VE HAYVANCILIK GELİYOR”


Van’ın önemli sektörleri var. Bunların başında tarım ve hayvancılık geliyor. Van’ın geçmişteki hayvancılığına baktığımızda terör öncesi bölgedeki kargaşadan önceki durumuna baktığımızda Van’da 6 milyon 500 bin küçükbaş hayvan olduğunu görürsünüz. Maalesef bölgede yaşanan o talipsiz olaylar dolayısıyla bu rakam 2 milyonlara kadar düşmüştü. Ama son 3-4 yıldır tarım bakanlığımızın teşvikleri ve destekleriyle şuanda rakam 2 milyon 600 bin ve her yıl yüzde 10-12 civarında da artarak devam ediyor. Van, Türkiye’nin en geniş mera ve çayır alanlarına sahip olan bir ilimizdir. Yaklaşık Türkiye’nin mera ve çayır alanlarının yüzde 10’u tek başına Van’da. Onun için hayvancılık açısından bölge son derece önemli bir bölge. İkinci sektör turizm sektörü, turizmde de son yıllarda da çok ciddi bir atılım var. Depremde bir miktar sekteye uğramış olsa da 2013 yılı şuanda çok iyi gidiyor. İnşallah huzur ortamı ile beraber daha da iyi olacak. Diğer bir sektörümüz Van Serhat şehridir. 320 kilometre İran’la sınırı vardır. Ve 2011 yılında Kapıköy Sınır Kapısı’nı açarak İran’la ticaret ilişkilerimizi geliştiriyoruz ve Van’da ticaret sektörü de önemli sektörlerden bir tanesidir.”

 

-“BÖLGE MADENCİLİK SEKTÖRÜ BAKIMINDAN SON DERECE BAKİRDİR”


Yine diğer bir önemli sektörümüz olan madencilik sektörü maalesef 30 yıldır bölgede arazide güvenlik problemi dolayısıyla 30 santimetre bile sondaj yapılmamıştır. Bölge madencilik sektörü açısından son derece bakirdir ve bu konuda da önümüzdeki dönemde madencilik sektörüyle de çok ciddi gelişmeler olacağına inanıyoruz. Bölgede işsizlik oranı Türkiye ortalamasının bir miktar üzerinde. Ve bölgenin işsizliğini çözebilmek için emek yoğun sektörlere ağırlık vermek istiyoruz. Onun için Tekstil Kent’i çok önemsiyoruz. Tekstil Kent, 300 dönüm arazi üzerinde bir ihtisas organize sanayisi gibi tasarlanıyor. Kalkınma Bakanlığımız altyapı ve kaba binayı inşaatlarının bedelini Valiliğimize aktardı şuanda inşaatı devam ediyor. Bittiğinde 14 bin insana iş olacak ve aş olacak bir proje olacak. Van ve bölge potansiyelleri bakımından aslında dışarıdan çok fazla ihtiyacı yok. Sayın Bakanımız Van’ı daha önceki ziyaretinde bölge için en büyük teşvik terörün bitmesidir, huzur gelmesidir. Buna yönetici olarak da halk olarak da gönülden inanıyoruz ve katılıyoruz. Eğer bu huzur ortamı devam ederse aslında bölgenin kendi potansiyeli bölge insanını doyuracak niteliktedir. Önemli olan bu ortamın sürdürülmesidir. Bu toplantıyı ilimizde yapan Milliyet Gazetesi yöneticilerine ve yazar kadrosuna çok ‘teşekkür’ ediyoruz. Bu toplantıya da ihtiyacımız vardı. Yerinde görmekte fayda var. Aynil yakin görmekte fayda var. Bugün burada olmanız gerçekten hem bizi hem de Van halkını mutlu etmiştir” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından toplantıya katılan ve söz almak isteyen sivil toplum kuruluşları görüş ve düşüncelerini dile getirdi. Toplantıya ayrıca Van Vali Yardımcıları Mehmet Yüzer, Mehmet Özel, Atay Uslu, Belediye Başkan Yardımcıları Abdurrahman Doğar, Selim Bozyiğit, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu, Van Ticaret Borsası Başkanı Feridun Irak, Van Aktif ve Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Ali Çiçeksay, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com