MEVLANA, TÜM İNSANLIĞIN ORTAK SESİ VE VİCDANIDIR  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Yüzüncü Yıl Üniversitesinde (YYÜ) düzenlenen "II. Uluslararası Mesnevi Sempozyumu`na" katıldı.

Mevlana’nın Mesnevinin tartışılacağı böylesi önemli bir bilimsel toplantının kentimizde düzenlenmiş olmasından son derece memnun olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu: "Sözün sultanı Hz. Mevlana 13. yüz yılda yaşamış ve üzerinden asırlar geçmiş olmasına rağmen değerinden hiç bir şey kaybetmedi, sözleri vasıtasıyla halen aramızdadır.  İnsanoğlunun basit çıkarlar uğruna birbirini boğazladığı, savaşların olduğu, gözyaşının sel gibi aktığı çağımızda,  kendisine sığınacak bir liman, uzanacak bir el, kendisine söylenecek latif bir söz arıyor.  İşte tam orda Hz. Mevlana insanlık için gerçekten sığınacak bir limandır, insanlığa uzanan sıcak bir eldir ve insanlığa söylenmiş latif bir sözdür.  Biz bugün Hz. Mevlana`yı ve dolayısıyla da Mesnevi`yi yeniden anlamak ve hayatımıza uygulamak durumundayız. Mevlana Hazretleri sadece bizim değil, insanlığın ortak vicdanıdır. Bütün insanlığın Hz. Mevlana`yı yeniden anlaması gerekiyor.  Bu akan kandan, sel gibi akan gözyaşından, insanların basit çıkarlar için birbirini boğazladığı bu çağda, Mevlana’ya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.  Onun içindir ki bu bilimsel çalışmalar çok önemlidir." dedi.


Van`da görev yaptığı süre içerisinde İran`la ilişkilerin düzenli olması için çok ciddi çalışmalar yapıldığını ifade eden Vali Karaloğlu: "Gönül isterdi ki, Sempozyum planlandığı gibi devam etsin. Hem hocamızın hem rektörümüzün haklılık payı var.  4 yıllık Van Valiliği görevim süresince İran`la ilişkilerin düzenli olması için çok ciddi çalışmalarımız oldu. Kapı kapalıydı, kapımızı açtık.  1 hafta süre ile Van`da İran film günleri yapmış olmamıza rağmen,  İran`da Türk filmleri günü yapılmasını istedik, yapılmadı.  Geçtiğimiz yıl biz her şeye rağmen İran`da düzenlenen sempozyuma katıldık. Burada beraber yapmaya karar verdik. Daha 20 gün önce Erzurum Başkonsolosu Van`a geldiğinde ortak kültürel faaliyetleri arttıralım dedi. Eğer biz bu sempozyumu ortak yapamıyorsak hangi ortak kültürel faaliyeti beraber yapacağız?  Tüm bu yaşananlara rağmen iyi niyetimizle yaklaşacağız." dedi.
AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk ise daha önce Van`dan 4 ülkeye uçak seferi düzenleneceğini anımsatarak: "Ancak İran siyaseti ve bürokrasisi; bilim adamlarının önünü tıkadığı gibi bu çalışmayı da tıkadı." dedi.


YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da, ilki İran`da düzenlenen sempozyuma, kentte iki yıl önce meydana gelen depremin oluşturduğu sıkıntılara rağmen katıldıklarını bildirerek Mevlana`nın ruhuna yakışır şekilde birlikte yaşamanın öğrenilmesi gerektiğini dile getirdi.


Sempozyum, konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunun semah gösterisi ile devam etti.


Üç gün sürecek sempozyumda, bilim adamları "Mevlana ve Mesnevi" ile ilgili bildiriler sunacak.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com