DİYANET İŞLERİ BAŞKANI PROF. DR. MEHMET GÖRMEZ, VAN’DA  

 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hakkari ve İlçelerinde bir dizi açılış ve bölgenin kanaat önderleriyle buluşmak üzere Van’a geldi.

Tarifeli uçakla akşam saatlerinde Van’a gelen Diyanet İşleri Başkanı (DİB) Prof. Dr. Mehmet Görmez’ Ferit Melen Havaalanı’nda Van Valisi Münir Karaloğlu, Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Hakkari Müftüsü Faysal Geylani ve diğer yetkililer karşıladı. Kendisini karşılamaya gelenlerle tek tek tokalaşan Görmez, VIP salonunda Ankara’ya gitmek için bekleyen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Hakkari Milletvekili Adil Zozani ile tokalaşarak ayak üstü kısa bir süre sohbet yaptı.
Ak Parti eski Van Milletvekili Kerem Altun ve eski Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün’ün de ortak olduğu sohbet sırasında DİB Başkanı Görmez, DTK Eş Başkanları Türk ve Tuğluk’a bölge ziyareti ile ilgili bilgi verdi. Görmez bilgilendirmenin ardından “İyi olmak istiyoruz. İnşallah hep iyi olacağız” dedi. Türk, Tuğluk ve Zozani ile vedalaşan Görmez, geceyi geçireceği otele geçti. Otelde Van Valisi Münir Karaloğlu, Yardımcıları Mehmet Yüzer, Mehmet Özel, Zafer Coşkun, Hakan Alkan, Van ve Hakkari müftülerinin katıldığı akşam yemeği yedi.
DİB Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez,  yemek sonrası Hakkari ve ilçelerine yapacağı ziyaret hakkında açıklamalarda bulundu. 5 yıl önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından temeli atılan ve bölgenin en büyük camisi olan İhsaniye Camii’sini, Cuma namazı öncesi ibadete açacaklarını ve kendisinin de burada bir hutbe okuyacağını belirten Görmez, daha sonra Şemdinli ilçesinde yapımı tamamlanan Kur’an Kursu’nu hizmete açacaklarını kaydetti. Hakkari’de görev yapan din görevlileri ve kanaat önderleriyle de bir araya geleceklerini bildiren Görmez “Her şehirde din görevlileriyle bu toplantıları yapıyoruz. Uzun süredir ben bu bölgeye gelememiştim. Umarım hem Yüksekova’da hem Şemdinli de hem de Hakkari’de çok güzel görüşmelerimiz, temaslarımız ve buluşmalarımız olacak” dedi.
Bir gazetecinin bölgeye yapılan ziyarette hükümetin başlatmış olduğu ‘çözüm süreci’ ile ilgili bir çağrınız olacak mı? Sorusuna Görmez ”Biz rutin kendi hizmetlerimizi yürütüyoruz. Zaten Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlık sebebi bu ülkede yaşayan bütün kardeşlerimizin kalpleri arasındaki ayrılığı, gayrılığı ortadan kaldırmak onu pekiştirmek.  Herhangi geçici zaman dilimlerine mahsus bir görev değildir bu. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın zaten varlık sebebidir bu. Milletin, birliği, dirliği, beraberliği bütünleşmesi hepimizin zaten ortak görevidir” diye konuştu. 

 

VALİ KARALOĞLU, TÜRK VE TUĞLUK’LA SOHBET ETTİ

Diyanet İşleri Başkanı (DİB) Prof. Dr. Mehmet Görmez’i karşılamak için Ferit Melen Havaalanı’na gelen Van Valisi Münir Karaloğlu, uçakla Ankara’ya gitmek için VIP salonunda bekleyen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ile Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Hakkari Milletvekili Adil Zozani’nin bulunduğu odaya yöneldi. Milletvekilleriyle tek tek tokalaşan ‘hoş geldiniz’ diyen Vali Karaloğlu,  çay içip bir süre sohbet etti.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com