VALİ KARALOĞLU "YAŞAM ÇADIRINDA" İNCELEMELERDE BULUNDU  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Van Emniyet Müdürlüğünce hazırlanan "Yaşam İçin Trafik" projesi kapsamında oluşturulan Yaşam Çadırını ziyaret etti.

Van Valiliği koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje çerçevesinde, trafik kazalarının önlenmesi ve kurallara uyulmasının öneminin anlatıldığı çadır; İpekyolu Caddesi`ndeki Egzoz Emisyon Ölçüm İstasyonu önünde kuruldu.
Yaşam Çadırı projesiyle; seyir halindeki araçları kısa süreliğine çadırın içine davet eden trafik polisleri, sürücü ve yolculara özellikle emniyet kemeri takılmasının önemini anlatıyor. 3 dakikalık filmi izleyen sürücü ve yolcular, emniyet kemerinin kaza anında sağlayacağı faydaları öğrenip, trafik kurallarıyla ilgili bilgilere sahip oluyor.
Projenin uygulandığı çadırda incelemede bulunan Vali Karaloğlu, sürücü ve yolcular için hazırlanan filmi izledikten sonra çadıra davet edilen aileyle kısa bir süre sohbet etti.
Projenin; trafik kurallarına uymayan sürücülere ceza kesmek amacıyla hazırlanmadığını, insanların trafik kurallarının önemini anlaması ve kendi yaşamıyla ilgili karşılaşabileceği sonuçları görmesi için hayata geçirildiğini ifade eden Vali Karaloğlu: " Van İl Emniyet Müdürlüğümüzün yürütmüş olduğu "Yaşam İçin Trafik" projesiyle; seyir halindeki sürücülerimizi bilinçlendirmeyi,  onların trafik kültürünü arttırmayı ve bu sayede trafik kurallarına uymayı, kazaları azaltmayı hedefliyoruz. Projeye destek veren Van İl Emniyet Müdürlüğü,  Van Belediye Başkanlığı,  Van Esnaf Odası Başkanlığı, Van Otomobilciler Odası Başkanlığına teşekkür ediyorum.”
-AMACIMIZ; CEZA KESMEK DEĞİL, VATANDAŞI BİLİNÇLENDİRMEKTİR
Projedeki asıl amacımız; trafik kurallarına uymayan sürücülere ceza kesmek değil.  Öncelikle trafik kurallarına uymayan sürücülere; trafik kurallarının neye yaradığını,  kendi yaşamı ile ilgili hangi sonuçları doğurduğunu anlatmaktır.   Yaşam Çadırında vatandaşımıza 3 dakikalık bir sinevizyonla emniyet kemerinin trafik kazalarında kendi yaşamları ile ilgili ne tür sonuçlar doğurduğunu görsel olarak göstermek istiyoruz.  Ülkemizde maalesef her gün 3 bin trafik kazası meydana geliyor ve bu nedenle 5 bin vatandaşımız hayatını kaybediyor. Uluslararası araştırmalara göre, emniyet kemeri kullanılırsa bu kazalar, yüzde 45 oranında azalmış olur. Yine yılda 250 bin vatandaşımız, trafik kazalarında yaralanmakta. Bunları da yüzde 55 oranında azaltabiliriz. Onun için bu kemer meselesini çözmek istiyoruz. Şimdiki araçlar, kemer takmadığınız zaman sizi çeşitli sinyallerle uyarıyor. Fakat sanayiden aldıkları 10 liralık kemer tokası ile aracını susturan vatandaşlarımız, aslında kendi yaşamını susturduğunun farkında değil. Koltuğun arkasından kemer takma, kemer tokasıyla arabayı kandırma meselesinden vatandaşımızın vazgeçmesi lazım.  Biz şu anda vatandaşımızı eğitme ve uyarmaya çalışıyoruz.  Bir süre sonra da emniyet kemeri takmayanlara ceza kesmeye başlayacağız. Bizim hedefimiz; kesinlikle ceza kesmek değil, vatandaşımızı eğitmek ve emniyet kemeri takmaya alıştırmaktır." dedi.
Türkiye`nin, Karayolları Trafik Güvenliği Strateji Eylem Planı`na göre, 2020 yılına kadar trafik kazalarını yüzde 50 azaltma hedefi olduğunu hatırlatan Karaloğlu, bu hedefi yakalamak için bu tür projelere ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com