VALİ KARALOĞLU, KÖY MUHTARLARINDAN ‘ÇÖZÜM SÜRECİNE’ DESTEK İSTEDİ  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye’nin uyguladığı en önemli projenin çözüm sürecindeki kardeşlik projesi olduğunu ifade ederek, “Artık bu sorunun bitmesi lazım. Bölgenin tek ihtiyacı huzurdur. Huzurumuz olduğunda bizim bugüne kadar sorunlarımız çözüldü kalanlarda çözülecek buna kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Vali Münir Karaloğlu, İl Genel Meclisi Şevket Zorkul’un organize ettiği ve Karagündüz Köyü Muhtarı Özer Polat’ın ev sahipliğinde Merkez’e bağlı bazı köy muhtarlarıyla bir araya geldi. İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Ümüt Yurdakul, İl Müftüsü Nimetullah Arvas, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı İzettin Polat ve yatırımcı kuruluş amirlerinin de hazır bulunduğu toplantı için köye gelen Vali Karaloğlu, kendisini karşılamaya gelenlerle tek tek tokalaştıktan sonra çocuklara oyuncak ve çikolata dağıttı. Daha sonra Karagündüz Köyü Taziyeevi’nde köy muhtarları ve vatandaşlarla bir araya gelen Karaloğlu, burada bir konuşma yaptı. Hükümetin başlattığı ‘çözüm süreci’nin başarıya ulaşması için köy muhtarlarından destek isteyen Karaloğlu, deprem sonrası Evini Yapana Yardım (EYY) projesi, kız çocuklarının erken evliliğinin engellenmesi konularından önemli hatırlatmalarda bulundu.

 

-“KÖYLERE KÖYDES’LE BİRLİKTE ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPILDI”


Son on yıldır Türkiye’de, Van’da çok mesafe aldıklarını sorunların büyük bir kısmının çözüldüğünü kaydeden Vali Karaloğlu, 2005 yılında başlayan Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesi
 (KÖYDES) programı kapsamında önemli hizmetlerin yapıldığını anlattı. Karaloğlu, “Köy yolları bakımında olsun, içme suyu bakımında olun, köyün altyapısı bakımından çok mesafe aldık.  Şuanda merkeze bağlı köylerimizin yüzde 85’inin yolu asfaltlıdır. Rize’de bir köy muhtarı bunu duysa ‘Devlet bize üvey evlat muamelesi yapıyor’ diyecek. Türkiye’nin bir çok ilinde bu yok. Tabi ki bu durum bizim her ilçemizde böyle değil. Bahçesaray’da yüzde 8-9 Başkale’nin köylerinin ise yüzde 16’sı asfaltlı. Deprem sonrası köylerimizde çok sayıda ev yapıyoruz. İnşaat alanlarına gidip geliyoruz yollarımız bozuluyor ama yeniden yapıyoruz. İçme suyu sorunu olan köyümüz yok. Eksik olan köyümüz var onları da telafi programlarıyla tamamlıyoruz. Yapandan da, yaptırandan da Allah razı olsun”

 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK PROJESİ KARDEŞLİK PROJESİDİRTürkiye’nin uyguladığı en önemli projenin çözüm sürecindeki kardeşlik projesi olduğunu anımsatan Karaloğlu, bu projenin başarıya ulaşması için de muhtarlardan destek istedi. Bölgenin tek ihtiyacının huzur olduğunun altını çizen Vali Karaloğlu, “Artık bu sorunun bitmesi lazım. Bölgenin tek ihtiyacı huzurdur. Huzurumuz olduğunda bizim bugüne kadar sorunlarımız çözüldü kalanlarda çözülecek buna kimsenin şüphesi olmasın. Ama bizim bölge olarak il olarak huzura ihtiyacımız var. Huzurumuz olduğunda bölgede kalan problemlerimiz çok kolay,  çok çabuk çözülecek.  Hem de bölgede iş ve aş imkanı artacak, sofralarımızdaki ekmeğimiz artacak. Çocuklarımız kendi doğdukları illerinde ilçelerinde iş bulacak, insanlar sağa sola göç etme zorunda kalmayacak. Onun için bu çözümün başarıyla sonuçlanması lazım. Allah Başbakanımıza yardım etsin. Ciddi bir risk alarak bu işe koyuldu. Şuanda süreç devam ediyor. Ümit ediyoruz ki en kısa sürede başarıyla tamamlanır. Hepimiz rahat ederiz. Bölgemiz huzur bulur,  ilimiz huzur bulur, siz huzur bulursunuz” dedi.

 

“MÜTEAHİTE VERDİĞİNİZ İŞİ TAKİP EDİN”


Deprem sonrası EYY modeli ile köylerde 9 bin 500 ev yapacaklarını buna Erciş ilçesinin de dahil olduğunu kaydeden Vali Karaloğlu, “Biliyorsunuz geçen sene biz köylerde yapacağımız evlere 40 bin ahırlar için de 15 bin lira kredi veriyorduk. Bu yıl ise bu rakamlar arttı. 44 bin lira ev için 17 bin lira da ahırlar için veriyoruz.  Enflasyon farkı yüzde 10 hepsine hükümetimiz artırıma gitti. Geçen yıl yüzde 50 yüzde 60’nı yaptıysanız. Bu yıl kalan yüzde 40’na yüzde 10 ilave yapılacak. Benim muhtarlardan bir isteğim var. Geçen yıl bazı köylerimiz iyi müteahhitlerle anlaştılar ve kış gelmeden evlerini bitiren çok sayıda köylümüz oldu. Ama bazı köylerde ise müteahhit bir çok köyü kendisine bağladı. Adamın kapasitesi belliydi. İşe başladı ama işi tamamlayamadı. Vatandaş bunu bizden biliyor. Zaten biz kontrol ediyoruz. Yani inşaatın kalitesini projeyi uygunluğunu donatısının projeye uygun olup olmadığını. Bizim zaten Çevre Şehircilik Bakanlığımızın hem il müdürlüğünden gelen arkadaşlarımız hem de müşavir firmamız denetliyor, kontrol ediyor. Siz neyi takip edeceksiniz. Müteahhit işi savsaklamayacak. Müteahhit size söz verdiyse işini yapacak. Müteahhidin kapasitesi 1 köyü yapmaksa 3 tane köy almayacak. Ben bakıyorum problem yaşayan müteahhitler bir çok köyü kendisine bağlıyor ama daha sonra ‘gel yap’ dediğimiz zaman iki tane ev yapıyor diğerlerine geçiyor o yüzden de iş uzuyor. Hükümetimiz EYY için gerekli kaynağı İl Afet Acil Müdürlüğüne aktardı para sorunumuz yok. Önemli olan müteahhit işini adam gibi yapacak. Bizim kontrolümüz gelecek bakacak ona ‘tamam’ deyince hak ediş düzenleyecek para sorunu kesinlikle yok. Onun için sizin işlerinizi iyi takip etmeniz lazım. Müteahhitleri seçerken köy muhtarlarımızın biraz daha dikkatli olması lazım. Daha dikkatli adamlarla çalışması lazım” açıklamalarında bulundu.

 

“KİMSENİN KONTEYNIRI KÜMES OLARAK KULLANMA HAKKI YOK”


Deprem döneminde köylere konteynırların verildiğini ve şimdi bunları vatandaş evine geçtikçe topladıklarını da kaydeden Vali Karaloğlu, “Bunları topluyoruz ve Türkiye’de ihtiyacı olan yerlere gönderiyoruz. Kilis’e gönderiyoruz, Hatay’a gönderiyoruz, Osmaniye’ye gönderiyoruz, Malatya’ya,  Elazığ’a ve Muğla’ya kadar gönderiyoruz. Türkiye deprem ülkesi muhtemel deprem olma ihtimali olan bölgelerde AFAD konteyner kentler oluşturuyor. Bizim ilimize 29 bin 500 konteynır gelmişti. Bunun 15-20 binini gönderdik. Köylerde de evler bittikçe vatandaş evine geçtikçe bizim konteynırı teslim almamız lazım. Ama bazı köylerde vatandaş evine geçmiş konteynırı kümes olarak kullanıyor. Arkadaşlar bu yazık. Köy muhtarı olarak buna izin vermeyin. Bu milli bir servet. Dün bizim ihtiyacımız vardı kar demeden kış demeden o konteynırları getirip sizin köylere teslim edildi. Bugün başka insanların ihtiyacı var. Yarın belki yine bizim ihtiyacımız olacak. O milletin malına, devletin malına köylerdeki vatandaşlarımız itinayla davransınlar. Hiç kimsenin konteynırı kümes olarak kullanmaya hakkı yok. Bazı köylerde çok temiz pırıl pırıl gidip alıyoruz. Bazı köylerde ise vatandaş aman Allah’ım adam çivi ile delmiş deşik etmiş, kümes yapmış, ahır yapmış içine koyun koymuş günah arkadaşlar. Bunlar sizin bizim paramız. Bunlar uzaydan gelmedi, milletin parası bunlara sahip çıkmanız lazım. Bunu sizden istirham ediyorum.

 

-“KÖYLER 2014 SEÇİMLERİNDEN SONRA MAHALLE OLACAK”


Bildiği gibi Van artık Büyükşehir Belediye oldu. Yasa zinciri kesinleşti. Van merkezde iki ilçe oluşturuldu: İpekyolu, Tuşba diye. Edremit ilçemizin sınırları da genişletildi Van’a doğru. Süphan, Şabaniye, Eminpaşa ve Hacbekir’in mahallelerinin bir kısmı Edremit’e verildi. 4-5 köy Edremit’e verildi. Geri kalan köylerde iki ilçeye bölüştürüldü. Sizin ilçenizde İpekyolu oldu. Artık seçimlerden sonra köylerinizi altyapı gibi hizmetleri size  belediyeler sunacaktır. Onun için bu yeni kurulan ilçelerde bu ilçelerde kurulan belediyeler sizi de ilgilendiriyor. Artık il özel idareleri olmayacak, Kaymakamlıklardaki köylere hizmet götürme birliği de olmayacak artık belediyeler götürecek. Artık sizin yakından bu belediyelerle ilgilenmeniz lazım. Artık yeni bir modern yeni bir yönetim şekli 2014 mart seçimlerinden sonra bu büyükşehir olan illerde olacak. Van’da böyle olacak. Artık bu isme alışın siz İpekyolu belediyesin yeni mahalleleri olacaksınız hepinize hayırlı olsun. Belediye konusuyla ilgilenin”.

 

“KIZ ÇOCUKLARININ ERKEN YAŞTA EVLENDİRİLMESİNE MÜSAADE ETMEYİN”


Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmemesi konusunda muhtarlara önemli görevler düştüğüne işaret eden Karaloğlu, konuşmasını şöyle tamamladı. “Bu işe artık dur dememiz lazım. Çocuk yaşta eğitim çağında, oyun çağında olan çocukların evlendirilmesine izin vermeyin, müsaade etmeyin. Köyünüzde böyle yanlışlar olunca en hızlı bir şekilde bunu jandarma ile paylaşın. Mutlaka kız çocuklarının okula gitmesi için ne lazımsa yapın. Biz kız çocuklarının okuması için onlara her konuda yardımcı oluyoruz.  Yurtsa, yurt. Taşımaysa, taşıma. Okulsa okul. Her türlü desteği veriyoruz. Kız çocuklarının okutulması için de hükümetimiz, devletimiz pozitif ayrımcılık ta yapıyor. Ne olur çocukların eğitim ve oyun çağında evlenmesine izin vermeyin. Bu konuda bize yardımcı olun. En az olan bu işin sorun olarak en az olduğu bölge ipekyolu köylerimiz ama yinede hatırlatmak istedim.”

Yapılan konuşmanın ardından köy muhtarları istek ve taleplerini dilekçe halinde Vali Karaloğlu’na sunarken, bazı muhtarlar ise taleplerini ve hükümetin çözüm sürecine desteklerini ise sözlü olarakr dile getirdiler. Ak Parti İl Başkanı Abdullah Aras’ın da katıldığı yemekli toplantı sonunda İl Müftüsü Nimetullah Arvas, ‘Kutlu Doğum Haftası’ programlarına katkı sağlayan köy muhtarlarına ‘teşekkür’ eden kısa bir konuşma yaptı. Arvas’ın yaptığı yemek duasının ardından program sona erdi.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com