VALİ KARALOĞLU YENİ SU İSALE HATTININ ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, yeni su isale hattı çalışmalarının yapıldığı şantiye ve hat döşeme alanında incelemelerde bulundu.

DSİ 17. Bölge Müdürü Ahmet Kanık ile birlikte şantiye alanında incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu,   hat üzerine kurulacak olan büyük vanaları görünce şaşkınlığını gizleyemedi. Şantiye alanında çalışan personelle bir süre sohbet eden Vali Karaloğlu, daha sonra Çiçekli Beldesi ve Edremit ilçesindeki boru hattı döşeme çalışmalarını yerinde inceleyerek yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.

 

- YENİ SU İSALE HATININ BÜYÜK KISMI TAMAMLANDI


Kamulaştırma konularında vatandaşlarımızdan destek beklediğini ifade eden Vali Karaloğlu: “Depremlerin ardından kentin kronikleşmiş sorunlarının çözümüne yönelik de çalışma yapıyoruz.  Bu çalışmalardan biri de, kentin içme suyu sorunudur. Amacımız; bu sorunu köklü bir şekilde çözmektir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın talimatıyla hazırlanan proje sayesinde, Gürpınar ilçesindeki Şamran kaynağından Van merkeze doğru 48 bin 600 metrelik yeni isale hattı yapımına başladık. Hat üzerinde 30 bin metrelik kısımda kazı yapıldı ve döşenecek boruların tamamı Van`a getirildi. Şu anda 250 kişilik ekiple çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor." dedi.

 

-YENİ SU İSALE HATTI VATANDAŞLARIN AÇTIĞI DAVALAR YÜZÜNDEN GECİKİYOR


Hattın yapımında yaşadıkları tek sorunun, kamulaştırma davaları olduğuna dikkati çeken Karaloğlu: "25 bin 500 metrelik kısımda boru döşeme çalışmaları tamamlandı. Ancak burada bir sorunla karşılaşıyoruz. Güzergâhın tamamı, kamu arazisi değil. Kimi yerlerde vatandaşın arazisinden de geçiyor. Yeni su hattı, vatandaşlar tarafından açılan kamulaştırma davaları nedeniyle tamamlanamıyor. Vatandaşımızı kesinlikle mağdur etmeyeceğiz. Kamulaştırma paralarını ödeyeceğiz, ama kamulaştırma süreçleri mahkeme süreci olduğu için bazen uzayabiliyor. Kamulaştırma bedellerini mahkeme kararı çıkar çıkmaz öderiz. Vatandaşın mülkiyet hakkı bizim için kutsaldır; ancak bir milyon insanın suya kavuşma mücadelesi var. Zaten, vatandaş 3 ay içinde parasının ödenmemesi durumunda dava açabilir. Hiçbir şekilde vatandaşın zararı mümkün değil. Hızımızı kesmesinler. Bu yaz, Van merkezin, 2 ilçe ve 19 köyün suyunu vermek istiyoruz. 1 milyonluk nüfusu mağdur etmenin manası yok. Bu konuda vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz." dedi.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com