İL KOORDİNASYON KURULU 2’NCİ DÖNEM TOPLANTISI YAPILDI  

 
Van İl Koordinasyon Kurulu`nun 2013 yılı 2. dönem toplantısı İl Özel İdaresi Meclis Salonu’nda Van Valisi Münir Karaloğlu’nun başkanlığında yapıldı.

Vali Yardımcısı Mehmet Özel, İl Planlama Müdür Vekili Cüneyt Halidi, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirlerinin de hazır bulunduğu toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Karaloğlu, yatırım yapılan alanların denetlenmesi konusunda uyarılarda bulundu. Bir önceki toplantıda ihalelerin bitirilmesi konusunda talimat vermelerine rağmen, bir çok kurumun ihalelerinin kaldığını anımsatan kaydeden Vali Karaloğlu, iş sezonunun açıldığını ve bunun değerlendirilmesi için bu ihalelerin bitmesinin önemine işaret etti. Vali Karaloğlu, “Bir önceki toplantıda İhalelerini bitirsin ki sezonu iyi değerlendirelim talimatı vermiştik. Ama bakıyorum hala yetiştiremediğimiz ihaleler var. Kurumlarımızın yapması gereken ama yetiştiremediği ihaleler var. Aynı şeyleri tekrar ediyoruz. Bizim ilimizin kış koşulları ağır, iş sezonu kısa onun için prosedürleri biran önce arkadaşlar tamamlasınlar ihalelerini yapsınlar. Hem kamu kuruluşları, hem yerel yönetimler, hem de kaymakamlıklar ihaleleri biran önce yapılsın ki iş sezonunu kaçırmayalım. Ağustos ta Eylül’de yapmış olduğumuz ihalenin 2013’e bir faydası yok. Onun için her kurum ihalelerini hızlandırsın”

 

-“HARCADIĞIMIZ HER KURUŞ KAMU KAYNAĞI”

İkinci konu ise bu işlerin denetimleridir. Bazen denetimleri gidiyorum geliyorum işleri görüyorum ve gördüğüm işler karşısında yüreğim ağlıyor. Arkadaşlar harcadığımız her kuruş kamu kaynağı, her kuruş milletin parası, bizim paramız, bu uzaydan gelmiyor, dışarıdan birileri de göndermiyor. Bu bizim kendi kaynaklarımız kendi paralarımız bunlar ve bize hepimize emanet bunlar. Arkadaşlar müteahhitlere güvenemeyiz. ‘Müteahhide verdik işiniz düzgün yapsın sağlam yapsın kardeşim’ diyemeyiz. Müteahhidin düzgünü mü olmaz şu anlamda söylüyorum müteahhitlerin hepsi üç kağıtçıdır anlamında söylemiyorum”

 

-“YAPILAN İŞLERİ DOĞRU DÜZGÜN KONTROL ETMELİYİZ”

İşi kontrol eden düzgün olması lazım. Eğer siz işinizi kontrol etmiyorsanız düzgün kontrol etmiyorsanız müteahhit doğru yapsın düzgün yapsın deme şansınız yok. Sadece bu işi kontrol yapan kurumlara bırakmayın. İhale yapan kurumda işini takip etsin. Özellikle ilçelerde kaymakam arkadaşlarımızdan tekrar rica ediyorum talimat veriyoruz. İlçelerdeki bütün inşaatlardan, yol olsun, su olsun, yapı olsun tamamını gidin denetleyin arkadaşlar. Orada bir eksik mi gördünüz hem işi yaptırana hem denetleyen kuruma yazı ile bildirin. Bir bildirin, iki bildirin, üç bildirin düzelinceye kadar bildirin yarın en azında iş mahkemelik olduğunda sizin o yazmış olduğunuz yazılar bize delil olur. ‘Ya bu iş DSİ’nin işi beni ne ilgilendirir’ demeyin arkadaşlar eğer orada su kanalı doğru yapılmıyorsa müteahhit işini saksaklıyorsa ve ilçe kaymakamı olarak siz görüyorsanız mutlaka müdahale edin. Resmi yazıyla da DSİ’ye bildirin. Bu devlet para harcıyor, ciddi paralar harcıyoruz, ciddi yatırımlar yapıyoruz ama hala kalite noktasında istediğimiz yerde değiliz. Onun için ne olur  hem yapanlar hem denetleyenler hem de o ilçedeki amirlerimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız ne olur işleri çok sıkı takip edin. Yoksa o paralar hepimizin kamu kaynağı milletin parası bunlar heder olur yok olur gider” dedi.

Yapılan açılış konuşmasının ardından Vali Münir Karaloğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirlerine tek tek söz hakkı vererek, yapılan çalışmalarla sunum aldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com