VALİ KARALOĞLU’NDAN DEPREMZEDE KİRACILARA KONUT MÜJDESİ  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu; evleri ağır hasarlı veya yıkık durumda olan ancak bazı sebeplerden dolayı konut sahibi olamayan depremzedeler ile kiracılara konut sahibi olma müjdesi verdi.

Vali Münir Karaloğlu, beraberinde Yardımcısı Atay Uslu ve İl Afet Acil Durum Müdürü Cafer Giyik’le birlikte Van kamuoyunun yakından takip ettiği TOKİ konutları ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Vali Münir Karaloğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla depremzede vatandaşların hak sahibi olduklarının altını çizdi. Vali Karaloğlu, yaklaşık 45 dakika süren toplantıda kiracıların müracaatları ve hak sahipliği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
“Uzun süredir beklenen iki konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmiş olacağız. Van depreminden sonra hasar tespit çalışmaları yapmıştık. Kesin hasar tespit listelerimizde evleri yıkık ve ağır hasarlı olan vatandaşlarımızı hak sahibi yapmış ve kuralarını da çekmiştik. Ancak bir grup vardı ki, onları hak sahibi yapamamıştık. Kesin hasar tespit listesinde evi yıkık ve ağır hasarlı olan ve talep ve taahhütname veren, fakat mahalli hak sahipliği inceleme komisyonuna mülkiyet belgesi, tapu ibraz edemediği için bizim hak sahibi yapamadığımız bir grup vatandaşımız var. İkinci önemli konu da; deprem olduğunda kiracı olan vatandaşlarımıza TOKİ aracılığıyla konut verilmesi konusudur”

 

“KONUT SORUNUNU BAŞBAKAN ERDOĞAN ÇÖZDÜ”


“Depremden sonra hak sahipliği işlemlerini, 7269 Sayılı ‘Umumi Hayata Müessir Afetler’ dolayısıyla alınacak tedbirlere dair kanuna göre yapıyoruz. Yaptığımız hiçbir işlem, bu kanuna aykırı olamaz. Evi yıkık ve ağır hasarlı olmasına rağmen gayrimenkul belgesi veya tapu ibraz edemediği için hak sahibi yapamadığımız vatandaşlar aslında bu yasaya göre hiçbir şekilde hak sahibi olamaz. Ama biz şunu gördük: Belki Türkiye’nin diğer illerinde bu sorun bu kadar büyük olmadı. Kesin listeleri açıkladıktan sonra hem Van’da, hem Erciş’te çok sayıda vatandaşımız ya müşterek tapu olduğu için veya iyi niyetle başkasından araziyi satın alıp evini yapmış olmasına rağmen tapuyu kendi üzerine almadığı için hak sahibi olamayan çok sayıda vatandaşımızın olduğunu gördük. Ve bu vatandaşlarımız maalesef toplumda ekonomik durumları daha kötü olan vatandaşlarımızdı. Özellikle Van’ın arka mahalleleri dediğimiz, vatandaşların sonradan yerleştiği yerler var. Bunun üzerine ilimiz milletvekilleri önce konuyu Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir Atalay’a ilettiler. Yasaya göre bu vatandaşlarımızın hak sahibi olmaları mümkün değil ama ortada bir gerçek var ki bu vatandaşlarımız mağdur. Bu vatandaşlarımızın evleri Valiliğimizin tespitlerine göre yıkık ve ağır hasarlı. Bu problemi mutlaka çözmemiz lazım. Bu sorunu çözmek çok kolay olmadı. Yasa gayrimenkul belgesi tapu ve benzeri belgeler ibraz etmeden bunu kabul etmiyordu. Olay Başbakan Yardımcımız Beşir Atalay tarafından Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a aktarıldı. Sayın Başbakanımız hem TOKİ’yi hem de AFAD’ı sorunu çözmeleri için görevlendirdi.  Yaklaşık 8 aydır bu iki kurum çalışıyor. Toplantılarına Ankara’da ben de iştirak ettim. Bazı toplantılarına telefonla katıldım. İşte bugün geldiğimiz nokta, çok kolay olmadı. Nihayetinde iki kurum -AFAD ile TOKİ- kendi arasında bir protokolle önce AFAD yapmış olduğu bu AFET konutlarını TOKİ’ye devretti, TOKİ’de Van Valiliği’nin tespit edeceği koşulları taşıyan vatandaşlarımıza TOKİ üzerinden satış yoluyla bu işi yapacak. Sorunu ancak bu şekilde çözebildik. Ben emeği geçen başta işin sahibi Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakan Yardımcımız Beşir Atalay Bey’e ve ilimiz milletvekillerine mağdur vatandaşlarımız adına ilin valisi olarak şükranlarımı ifade ediyorum”

 

-“AFAD’A MÜRCAAT EDENLER YENİDEN MÜRACAAT ETMELERİNE GEREK YOK”


“Gelelim vatandaşlarımızın nasıl ev sahibi olacakları konusuna. Bu vatandaşların isimlerinin, AFAD’ın hasar tespit listesinde evlerinin yıkık veya ağır hasarlı olarak yazılmış olması gereklidir. İkincisi ilan ettiğimiz süre içerisinde gelip İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne müracaat etmiş olacak. Talep ve taahhütname vermiş olacak. Ve bizim mahalli hak sahipliği komisyonu bu talebi reddetmiş olacak. Biz ancak bu sınıftaki vatandaşlara yardımcı olabileceğiz. Listede evi ağır hasarlı ve yıkıktır, ancak bize hiç talepte bulunmamış olanlar yeniden gelip talepte bulunamayacaklar. Yani daha önce bizden talep etmiş olacak. Yani talebi, tarafımızdan reddedilmiş olan vatandaşlarımız hak sahibi olacak. Bu vatandaşlarımızdan Van ili sınırları içerisinde kendisine ve eşine ait konutun olmaması lazım. Vatandaşın evi yıkık ve ağır hasarlı olabilir. Bize gelip talep ve taahhütname de vermiş olabilir. Ama eğer Van sınırları içerisinde ayakta hasarsız bir evi varsa yine ona biz ev veremeyeceğiz. Bizler vatandaşın durumunu daha iyi anlayabilmek için başka belgeler de isteyebiliriz. Müracaatlarda hak sahibi komisyonu tam ikna olmadıysa bazı vatandaşlardan farklı belgeler de istenebilir.”

 

-“DAHA ÖNCE AFAD’DAN KONUT ONARIM DESTEĞİ ALMAMALARI GEREKİR”


Ayrıca deprem afeti nedeniyle kendisine ve eşinin ağır ve orta hasarlı olarak daha önce bizden yardım almamış olması lazım. Yani biz eşinin başka bir evi vardı ağır hasarlı. Onun tapu problemi yoktu. Biz eğer ona bir ev vermişsek, tapusuz bir evi için ikinci bir ev almak için bize gelemeyecek. Veya orta hasarlı bir sitede dairesi vardı, biz ona orta hasar dolayısıyla onarım kredisi vermişsek yine gelip bizim buradan hak sahibi olamayacak. Bunlara da dikkat edeceğiz. Tapu problemi dolayısıyla gayrimenkul belgesi bize veremediği için talep ve taahhütname vermiş olmasına rağmen hak sahibi olmayan vatandaşlarla ilgili bir konu bu”
-“KİRACILAR 23 EKİM ÖNCESİ KİRADA OTURDUKLARI İLE İLGİLİ BELGE SUNMALARI GEREKİR”
Kiracılarla ilgili birinci koşul, kiracıların deprem olduğu gün yani 23 Ekim günü Van, Erciş veya Edremit sınırları içerisinde kiracı olarak oturduğunu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemiyle (ADKS) ispat etmesi lazım. Vatandaş bunu ispat edemediği zaman başka belgeler istenecek. Eğer 23 Ekim 2011 tarihi öncesi noter onaylı bir kira kontratı varsa onu da kabul edeceğiz. Kira kontratı, noter onaylı olacak. Yani iki kişi arasında imzalanan kira sözleşmesi ile kendi aralarında imzalamış oldukları kira kontratı yeterli değil. Noter onaylı kira sözleşmesi varsa Adrese Dayalı Kayıt Sistemi’nde gözükmemesine rağmen biz onu kiracı kabul edeceğiz. Kirada oturuyor, Adrese Dayalı Sistemde kaydı yok, noterden bir kira kontratı da yok; ama gidip bankaya kira olarak ev sahibine para yatırdığına dair banka dekontuyla da bize ispat edebilir. Yalnızca yatırılan dekontta paranın kira olarak yatırıldığının yazılmış olması gerekir. Bu yazılmıyorsa biz onu kabul edemiyoruz. Bunu da getiremedi ama vatandaşımız başkasının evinde oturuyorken elektrik, su ve telefon faturası kendi adına ise onu da kiracı olarak kabul edeceğiz. 23 Ekim öncesinde evli olanları veya dul olanları (evlenmiş boşanmış olanlar veya eşi vefat edenler) biz evli sayacağız. Evli veya dul olduğunu da ispat etmiş olacağız. Diğer bir koşulumuz; Türkiye’nin herhangi bir ilinde kendisine veya eşine ait evinin olmadığını ispat etmesi gerekir. Tapu kaydını getirerek bize ispat etmesi gerekir. Eğer o vatandaşımızın evi varsa kiracılar listesinden kuraya alamayacağız. Türkiye’de belediye sınırları içerisinde kendisine ait arazi, tarla vasfı da olsa gayrimenkulünün olmaması lazım. Dairesi yok ama Van’da arsası var. Belki 3-5 tane daire yapacak kadar arsası varsa biz onu kiracı grubundan kuraya dahil edemeyeceğiz. Diğer bir koşulumuz bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerine ait konutta oturanlar da kiracı olarak kabul edilmeyecek. Yani vatandaş babasının 5 tane dairesi var, babası bu 5 daireye 3 tane çocuğunu oturtmuş; ama diyor ki, ‘Ben burada kiracıyım.’ Biz onu kiracı olarak kabul etmeyeceğiz”

 

-“VAN’DAKİ KİRACI ERCİŞ’E, ERCİŞ’TEKİ KİRACI DA VAN’DAKİ KONUTLARI MÜRACAAT EDEMEYECEK”


Bizim hem Erciş’te hem de Van’da konutlarımız var. Van’daki kiracılar Van’daki konutlar için müracaatlar edebilecek, Erciş’teki kiracılar da Erciş konutları için müracaat edebilecekler. Yani Van’daki kiracı Erciş için müracaat edemeyecek, Erciş’teki kiracı da Van’daki konutlar için müracaat edemeyecek. Biz birinci grup için, yani evi yıkık ve ağır hasarlı, kesin hasar listesinde adı var, zamanında talep ve taahhütname vermiş, ancak talebi kabul edilmemiş vatandaşlar için herhangi bir başvuru istemiyoruz. Onların başvuruları AFAD’da zaten var. Biz daha önce onların taleplerini reddetmişiz, biz şimdi o dosyaları inceliyoruz, oradan çıkacak durumu inceleyeceğiz. Onların yeniden gelip müracaat etmelerine gerek yok. Kiracıların müracaatlarını ise 15 Nisan-3 Mayıs arasında alacağız. Talepleri, İl Acil Afet ve Durum Müdürlüğümüzün bahçesinde kurmuş olduğumuz konteynırlarda alacağız, sonra o talepleri değerlendirme sürecinden geçireceğiz, sonra da kuralarını çekeceğiz.

 

-“47 İŞYERİ İÇİN 460 MÜRACAAT VAR”


Daha önce ilan ettiğimiz ve müracaatlarını aldığımız işyerleri vardı. Bu işyerlerinin başvurularını almıştık. İncelemelerini de tamamladık 18 Nisan’da bu işyerleri ile ilgili kurayı, İl Afet Acil ve Durum Müdürlüğünde noter huzurunda çekeceğiz. Şu anda bizim 47 işyerimiz var. Bu işyerleri ile ilgili 460 müracaat oldu. Bunlarla ilgili önümüzdeki hafta kuraları çekmiş olacağız.


-“VAN VE ERCİŞ’TE 2600 DEPREMZEDE YENİ KONUTUNA KAVUŞACAK”


Şu anda yaklaşık Van’da tapu problemi dolayısıyla hak sahibi olamayan 1.000 civarında vatandaşımız var. 500 adet de Erciş’te var. Ama bunlar yaklaşık rakamlar. Yani 1.500 vatandaşımız evi yıkık ve ağır hasarlı olduğu halde şu ana kadar hak sahibi olamadı. Onlara ev vereceğiz. Kiracılarımıza da Sayın Başbakanımız hem Erciş konuşmasında hem de Van konuşmasında artan konutlardan 500 adet Erciş’te, 500 adet de Van’da olmak üzere 1.000 konut verileceğini belirtmişti. Onları da bu şekilde konut sahibi yapmış olacağız. Bu iki gruptaki vatandaşlarımıza da, daha önceki vatandaşlarımıza verdiğimiz koşullarda evleri vereceğiz. Yani 20 yıl vade, 2 yıl ödemesiz, faiz yok, vade farkı yok, sabit taksitler, 75 bin lira bedelle. Toplam olarak 2600-2700 civarında yeni konut dağıtmış olacağız. Konut meselesini, bu iki işlemi de bitirdikten sonra kapatacağız inşallah. Müracaatların tamamlanmasının ardından yaklaşık 2 ay gibi bir değerlendirme sonunda yeni hak sahipleri için de kura çekiminin 15 Temmuz’da yapmayı planlıyoruz” dedi.

 

 “BEN GAZETECİLERİN EV SAHİBİ OLMASINI İSTERDİM”


Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti ile TOKİ arasında yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmadığını anımsatan Karaloğlu, gazetecilerin ev sahibi olmalarına yine gazetecilerin engel olduğunu kaydetti. Karaloğlu, toplantıyı takip eden gazetecilere "Gidin kendi arkadaşlarınızı kutlayın. Bu işe su katan, bu işi sulandıran bu konuda kendi meslektaşlarına iftira atmaktan çekinmeyen arkadaşlarınızı kutlayın. Ben gazetecilerin ev sahibi olmasını çok arzu ederdim. Gerçekten gazeteciler bu deprem süresince en az benim kadar yorulan arkadaşlar. 24 saat Afet Merkezi’nde konteynerlerde sabaha kadar çalışan en az bizim kadar emek koyan arkadaşlarımızdı. Biz bu koşullarda evi olmayan gazeteci arkadaşlar da alsın isterdik. Ama daha bu iş konuşulurken ‘yok konut aldılar, sustular" denildi. Bir sürü terbiyesizlik. Bunu kendi meslektaşlarınız yaptı. Yabancı yapmadı. Kendi meslektaşlarınız bu işi sulandırdı. Bizim gazetecilere ev verme yetkimiz yok. Biz sadece gazetecilerle TOKİ arasında iletişimi sağlamaya çalışıyorduk. Ama olay öyle bir noktaya geldi ki, ‘Vali gazetecilere daire verdi, gazetecilerde sustu’ denildi. Ben 24 saatimi bu kent için veriyorum. Niye ben gazeteciyi susturmak için daire vereyim. Böyle bir kepazelik olur mu? Arkadaşlar bu bitmiş değil. TOKİ ile gazeteciler bu çalışmayı yapabilir. Ancak şu anda Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti ile TOKİ arasında bir anlaşma olmadı. Ama bu ümitleriniz bitmiş olmasın, bu çalışmaya devam edebilirsiniz. TOKİ Van’da ev yapmaya devam edecek. Hem Erciş’te, hem de Van’da kentsel dönüşümler devam ediyor.  Evi olmayan gazeteciler de kiracılar statüsünde müracaatlarını yapabilirler” diye konuştu.

 

GENELGE;


Bu arada AFAD ve TOKİ tarafından hazırlanan genelge de ise; Van İli ve Çevresinde Meydana Gelen Deprem Afeti Nedeniyle Afetzede Olup, Talep ve Taahhütname Veren Ancak Mahalli Hak Sahipliği  İnceleme Komisyonunca Mülkiyet Belgesi İbraz Edemediği İçin Hak Sahibi Kabul Edilmeyenler ile Afet Esnasında Kiracı Durumunda Olan Vatandaşlara satılacak Konutlara İlişkin Usul ve Esaslar;
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığının 25/03/2013 tarih ve 2053 yazı ekindeki Başbakanlık Toplu Konut Başkanlığı ile T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı arasında imzalanan 22.03.2013 tarihli protokol gereğince Van İli ve Çevresinde meydana gelen afet nedeniyle afetzede olup, talep ve taahhütname veren ancak mahalli hak sahipliği  inceleme komisyonunca mülkiyet belgesi ibraz edemediği için hak sahibi kabul edilmeyenler ile Afet Esnasında Kiracı durumunda olan vatandaşlara  TOKİ tarafında yapılan Afet Konutlarının satışına İlişkin Usul ve Esaslarının tespiti amacıyla hazırlanmıştır.
Bu usul ve esaslar, 23 Ekim 2011 ve 09 Kasım 2011 tarihlerinde Van İli ve çevresinde meydana gelen deprem afeti esnasında Van Merkez,  Erciş ile Edremit İlçelerinde fiilen oturan vatandaşları kapsar.


    Tanımlar
    Madde-3-Bu usul ve esaslarda geçen;
a.    TOKİ: Toplu Konut İdaresi Başkanlığı
b.    AFAD: Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
c.    Valilik: Van Valiliği
d.    Müdürlük: Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
e.    Hak Sahipliği Komisyonu: Van Valiliği Mahalli Hak Sahipliği İnceleme
Komisyonu
f.    Protokol: Başbakanlık Toplu Konut Başkanlığı ile T.C. Başbakanlık Afet ve
Acil Durum Yönetimi Başkanlığı arasında imzalanan 22.03.2013 tarihli artan konutların dağıtımına ilişkin olarak imzalanan protokol
g.    ADKS: Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ni ifade eder.

   
    Şartlar

    Madde-4-Van İli ve Çevresinde meydana gelen deprem afeti nedeniyle afetzede olup, talep ve taahhütname veren ancak mahalli hak sahipliği  inceleme komisyonunca mülkiyet belgesi ibraz edemediği için hak sahibi kabul edilmeyenler ile kiracı durumunda olan vatandaşlara TOKİ tarafında  yapılan afet konutlarının müracaatlarına ilişkin şartlar şunlardır:
   
    Konutların dağıtım çalışmalarında 21 Ekim 2011 tarihli ADKS esas alınacaktır.
    Mülkiyet Sorunu Olan Vatandaşlara Konut Satış Şartları
    1- 23 Ekim 2011 ve 09 Kasım 2011 tarihlerinde Van İli ve çevresinde meydana gelen deprem afeti nedeniyle afetzede olup, talep ve taahhütname veren ancak mahalli hak sahipliği  inceleme komisyonunca her ne sebeple olursa olsun mülkiyet belgesi ibraz edemediği için hak sahibi kabul edilmemiş olması,
2-Van İl sınırları içerisinde kendisine ve eşine ait konutun olmadığının  dair Tapu Sicil Müdürlüğünden ve ilgili Belediye Başkanlığından alınacak belge ile kanıtlanması,
3.İnceleme komisyonu hak sahipliği süreci içerisinde mahalli hak sahipliği inceleme komisyonuna başvurmuş ancak mülkiyet sorunu nedeniyle hak sahibi olamayan vatandaşların evraklarını ve başvurularını inceler. Gerek gördüğünde  başka evrak isteyebilir. İlgili  istenilen belgeleri ibraz etmek zorundadır.
4.Deprem afeti nedeniyle kendisinin veya eşinin ağır ve orta hasardan hak sahibi olmaması, 
Afet Esnasında Kiracı Durumunda Olan Vatandaşların Müracaat Şartları:
    1-23 Ekim 2011 ve 09 Kasım 2011 tarihlerinde Van İli ve çevresinde meydana gelen deprem afeti sırasında Van İli Merkez, Erciş ve Edremit ilçelerinde ikamet ettiğini Adrese  Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminden alınacak belge ile belgelendirmesi,
    Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ile belgelendiremediği takdirde Van İl Merkezi, Erciş ve Edremit İlçe merkezlerinde ikamet ettiğini kanıtlamak üzere;
a.    Afet öncesi tarihe ait noter onaylı kira sözleşmesi.
b.    Kiracısı olduğu konutun kira bedelini yatırdığına dair banka dekontu (dekont afet öncesi tarihe ait olmalı ve dekontta ödemenin kira karşılığı olduğu açıkça belirtilmiş olmalıdır)
c.    Afet tarihi itibariyle müracaatçının adına düzenlenmiş  oturduğu konuta ait  elektrik, su, telefon veya doğalgaz faturası.
d.    Afet  tarihi itibariyle evli veya dul olması,
    2-Türkiye’nin herhangi bir ilinde kendisi veya eşi adına konutun olmaması.
    3. Türkiye`de belediye sınırları içerisinde kendisine ait arazi tarla arsa v.b. taşınmazı olmaması
    4-Bakmakla yükümlü olduğu aile  fertlerine ait konutta oturanlar kiracı olarak değerlendirilmeyecektir.
    5.Müracaatçı gayri menkul tespiti ile ilgili belgeleri Tapu Sicil Müdürlükleri ile ilgili Belediyeden temin edecektir.
   

    Müracaat ve Tahsis
    Madde-5-
a.    Müracaatçılardan Van Merkez ve  Edremit ilçesinde oturanlar Van Merkez ve Edremit`te yapılan konutlara, Erciş`te oturanlar ise Erciş İlçe Merkezinde yapılan konutlara müracaat etmiş sayılır. 

b.    Van ve Edremit İlçesindeki konutlar için başvurular  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Van merkez de, Erciş İlçesindeki konutlar için ise başvurular Erciş Kaymakamlığınca Erciş İlçesinde kabul edilecektir. 

c.    Mülkiyet sorunu olan vatandaşlara verilecek konutların sayısı Valilikçe belirlenecek ve noter huzurunda kurası  çekilecektir. 

d.    Kiracı durumunda olan vatandaşlara verilecek konutların sayısı Valilikçe belirlenecek ve noter huzurunda kurası çekilecektir. Müracaatçı sayısının konut sayısından fazla olması durumunda kura dolu boş esasına göre çekilecektir.

e.    Kura çekilişinden sonra konut satın almaya hak kazanan vatandaşlar için borçlandırma işlemi yapılacaktır.

f.    Bu Usul ve Esasların yayımlanması tarihinden itibaren Valilik tarafından komisyonlar kurulacak ve çalışma takvimi ilan edilecektir.
   
    Yetki ve Sorumluluk

    Madde-6-Bu konutlar ile ilgi alınacak müracaat, kura çekimi ve diğer işlemlerin yürütülmesinden Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yetkili ve sorumludur.

    Tereddütlerin Giderilmesi

           Madde- 7- Bu Usul ve Esasların uygulamasında çıkabilecek tereddütleri gidermeye Van Valiliği yetkilidir.
            Yürürlük
            Madde -8-Bu usul ve esaslar onay tarihinden itibaren yürürlüğe girer.   

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com