VAN`DA KURTULUŞ COŞKUSU  

 
Van’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95’nci yıl dönümü törenlerle kutlandı.

İlk tören sabah 09:00’da Atatürk anıtına Van Valisi Münir Karaloğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, Belediye Başkan Yardımcısı Fazıl Kaya tarafından çelenkleri bırakmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı askeri bandosu tarafından Valilik bahçesinde bir konser verildi. Halk oyunları ekiplerinin, ardından Muradiye Kaymakamlığı Mehteran Takımı da bir gösteri yaptı. Daha sonra törene katılan Van Valisi Münir Karaloğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, Belediye Başkan Yardımcısı Fazıl Kaya, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler, Vali Yardımcıları Mehmet Yüzer, Atay Uslu, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Aras, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (VATSO) Mirza Nadiroğlu, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (VESOB) Başkanı Faruk Alpaslan, kamu kurum müdürleri vatandaşlar ve ‘120 Kar Beyaz Kahraman’la birlikte Valilik önünden soydan kavşağı, Beşyol meydanına kadar yürüdüler. Valilik bahçesinde Özalp Yatılı Bölge Ortaokulu öğretmeni Kasım Kocabaş’ın arşivinden derlenen ‘Tarihi Belgelerle Van’ konulu fotoğraf sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

 

-CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN KUTLAMA MESAJI

Van’ın düşman işgalinden kurtuluşu sebebiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Van Valisi Münir Karaloğlu’na birer kutlama mesajı gönderdi. Cumhurbaşkanı Gül mesajında; “Van ilimizin Kurtuluş yıl dönümünü kutluyorum. En değerli hazinemiz olan vatan toprakları, yüce Atatürk önderliğinde milletimizin canını hiçe sayarak, vatan sever kimliği ve bağımsız yaşama iradesiyle yazdığı Kurtuluş destanıyla kazanılmış, her karışı şehitlerimizin asil kanlarıyla sulanmıştır. Milletimiz, ülkesi için canı pahasına mücadele veren şehit ve gazilerin mirasına sahip çıkacak, birlik ve beraberliğini koruyacak, Atatürk’ün büyük özverilerle kurduğu ve bizlere emaneti olan Türkiye Cumhuriyetini tüm kazanımlarıyla yaşatacaktır. Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü, silah arkadaşlarına, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum. Vanlı vatandaşlarımızı, bu milli gününüzde en içten duygularla tebrik ediyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum”

 

BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN KUTLAMA MESAJI


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nda gönderdiği kutlama mesajında “Van vilayetimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü kutluyorum. Milli mücadelemiz kahraman Mehmetçiklerimizin gönlündeki vatan sevgisi, aziz milletimizin bağımsızlık ve hürriyet aşkıyla kazanılmıştır. Bizler şehitlerimizi ve gazilerimizin verdiği destansı mücadeleler, ödediği bedellere sayesinde temelleri atılan Cumhuriyetimizi sonsuza dek koruyacak, yaşatacak ve daha ileriye taşıyacağız. Bu inançla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak ve İstiklal Savaşı’mızın bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Van’ın bu gurur gününü tekrar kutluyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum”
Van’ın kurtuluş programları bugün ve yarın yapılacak çeşitli panel, resim sergisi ve müzik konserleriyle devam edecek.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com