FİLİSTİN DEVLETİ VAN`A OKUL YAPTIRACAK  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Filistin Devletinin Van`da yaptıracağı okul için Filistin`in Ankara Büyükelçisi Nabil Maarouf ile Protokol imzaladı.

Valiliğe gelişinde Vali Karaloğlu tarafından karşılanan Büyükelçi Maarouf ile birlikte makama geçtiler. Vali Karaloğlu, Maarouf’un Kudüs’ten getirdiği hediyeyi aldıktan sonra kendisiyle bir süre sohbet etti. Daha sonra Büyükelçi ve beraberindeki heyet ile birlikte protokolün imzalanacağı toplantı salonuna geçildi.
Geçen yıl 12 Nisan`da Başbakan Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas`ın eşi Emine Abbas`ın himayesinde Van`da okul yapılması için düzenlenen yardım gecesinde toplanan paralar ile Van`a yapılacak okulun protokolü; Van`a gelen Filistin`in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf ve Vali Münir Karaloğlu tarafından imzalandı.
Yardım gecesinde toplanan paralarla, meydana gelen 2 depremde büyük hasar gören ve yıkılan Kahraman Çocuklar Kız YİBO`nun yerine yeni okul yapılacak.
Van`da olmaktan mutluluk duyduğunu anlatan Büyükelçi Maruf, Filistin`in savaş ortamında ve kötü koşullarda olduğunu söyledi. Böyle bir dönemde herkesten olduğu gibi Türkiye`den de büyük destek gördüklerini ifade eden Büyükelçi Maruf, "Bizler de dedik ki `Deprem olduğunda kardeşlerimizin yanında olalım.` Depremzedelerin yanında olmak istedik." ifadelerini kullandı. Yapılacak okulun adının `Filistin Okulu` olacağını söyleyen Büyükelçi Maruf, "Bu okul, Filistin halkından Van`a, Türkiye halkına bir hatıra olarak kalacak. Aynı zamanda Sayın Abbas tarafından, okulun dış cephesini kaplamak üzere Filistin taşları gönderilecek. Okul, Eylül`de hazır olacak." diye konuştu.

 

-BU OKUL, SEVGİNİN ESERİ OLACAK


Van Valisi Münir Karaloğlu ise Filistin ile Türk halkının birbirini karşılıksız seven dost ülkeler olduklarını ifade ederek, "Büyükelçimizi depremden sonra 2`nci kez Van`da ağırlamaktan büyük şeref duyduğumu ifade etmek istiyorum.  Türk halkı ile Filistin halkı karşılıksız birbirini seven iki dost ve kardeş halk ve ülkelerdir.  Tabii ki Filistin halkının ihtiyaçları var. Filistin halkının daha çok ihtiyacı vardır ama onlar, bu karşılıksız sevmenin gereği olarak,  belki daha çok ihtiyacı olan bu okulu deprem sonrası Van`daki kardeşleri için yapıyorlar. Bu da, Filistin Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki tarihsel, kültürel, inanç bağlarındaki yakınlığı göstermesi açısından önemlidir.  Ben bu okulun yapılmasına katkı veren Başta Başbakanımızın Eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas`ın eşi Emine Abbas Hanımefendi olmak üzere herkese Van halkı adına çok teşekkür ediyorum.
Bu işi organize eden Filistin Devleti Ankara Büyükelçisi Sayın Nabil Maarouf’a da, Van halkı adına şükranlarımı ifade ediyorum.  İnşallah bu okul, Filistin halkı ile olan iyi ilişkilerimizi daha da pekiştirir. Bu okul durdukça, bu okulda Vanlı çocuklar okudukça,  Filistin halkı ile olan dayanışmamız ve dostluğumuz da devam edecektir, güçlenecektir.  Ankara`dan Van`a bu protokolü imzalamak için gelen Büyükelçimize teşekkür ediyorum, protokol hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."dedi.


Konuşmaların tamamlanması ile imzalanan protokolün ardından Nabil Maarouf  beraberindeki heyetle birlikte yapılması planlanan okulun yerinde incelemelerde bulundu.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com