VANLI ŞEHİT YAKINLARINA DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI VERİLDİ  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, “Bugün ülkemiz için Çanakkale neyi ifade ediyorsa ülkemiz için Çanakkale nasıl bir ışık meşaleyse Van’ımız için de Zeve şehitliği ve Van’daki diğer şehitliklerdeki şehitlerimizde bizim için Van için birer ışıktır birer meşaledir” dedi.

Van Valiliği tarafından 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi`nin 98. yıl dönümü sebebiyle şehit aileleri ve gazilere bir yemek verdi. Yemekte ayrıca terörle mücadelede şehit olan Vanlı güvenlik güçleri için Cumhurbaşkanlığı tarafından gönderilen ‘Devlet Övünç’ madalyası ailelerine takdim edildi. Turistik bir otelde verilen öğle yemeğine Vali Münir Karaloğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, Vali Yardımcısı Mehmet Özel, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Ümüt Yurdakul, İl Müftüsü Nimetullah Arvas, daire amirleri ile şehit aileleri ve gaziler katıldı. Vali Karaloğlu, Vali Karaloğlu, protokol masasında yanında oturan ve Cumhurbaşkanlığı tarafından devlet övünç madalyasına layık görülen şehit aileleriyle ile yakından ilgilendi. Sıcak bir ortamda geçen yemek sonrası İl Müftüsü Nimetullah Arvas’ın yemek duasını yapması ile devam etti. Daha sonra kürsüye gelen Vali Münir Karaloğlu, Çanakkale Savaşı’nın Çanakkale Zaferinin 98. yılı ve şehitler günü münasebetiyle böylesi bir etkinlik düzenlediklerini belirtti.

 

-“ŞEHİTLİK MAKAMI İNANCIMIZA GÖRE PEYGAMBERLİKTEN SONRA EN ÇOK ÖVÜLEN MAKAMDIR”


Şehitlik makamının inançlarına göre yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’e göre peygamberlikten sonra en yüce en çok övülen makam olduğunu anlatan Karaloğlu, “İşte o yüce makama ulaşmak için bu ülkenin bu millettin evlatları Doğulusuyla, Batılısıyla, Kuzeylisiyle ve Güneylisiyle Çanakkale’de vatan için millet için, mukaddes değerlerimiz için, dinimiz, namusumuz ve şerefimiz için şehit oldular. Beraber savaştılar beraber şehit düştüler. Şimdi de Çanakkale şehitliğinde koyun koyuna beraber yatmaktadırlar. Ülkenin batısında Çanakkale’de o mücadele verilirken ilimizde de yine Ermeni çetelerine ve Ruslara karşı Zeve’de 3 binden fazla günahsız masum vatandaşımız katlediliyordu, şehit ediliyordu. İşte bugün ülkemiz için Çanakkale neyi ifade ediyorsa ülkemiz için Çanakkale nasıl bir ışık meşaleyse Van’ımız içinde Zeve şehitliği ve Van’daki diğer şehitliklerdeki şehitlerimizde bizim için Van için birer ışıktır birer meşaledir. Dün düşman belliydi topuyla tüfeğiyle gemisiyle savaşmaya geliyorlardı. Bugün dün gemileriyle kalabalık ordularıyla yapamadıklarını bugün fitne odaklarıyla fitne merkezleriyle yapmaya çalışanlara karşı da yine bu milletimiz birliğini beraberliğini muhafaza ederek yine Doğulusuyla, Batılısıyla, Kuzeylisiyle, Güneylisiyle bir ve beraber olarak mücadelemize devam ediyoruz. İnşallah bundan da en kısa zamanda galip çıkacak bu sorunu da tarihin çöplüğüne gömeceğiz. Ben bu vatan için canına seve seve vermiş olan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ve Cumhurbaşkanlığı tarafından devlet övünç madalyası ile ödüllendirilen şehitlerimizin madalyalarını şehit yakınlarına takdim edeceğiz. Sizler bize şehitlerimizin emanetisiniz. Sizlerin her türlü sıkıntıları için Van Valiliğimiz bünyesinde bir ofis kurduk. Buradaki ofisimiz sizin her türlü sıkıntınızın giderilmesi hususunda çalışacaklar” dedi.

 

-ŞEHİT YAKINLARINA DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI TAKDİM EDİLDİ


Yapılan konuşmaların ardından Van Valisi Münir Karaloğlu, Cumhurbaşkanlığı tarafından devlet övünç madalyasına layık görülen 2011 yılında Bitlis’in Güroymak ilçesinde yola döşenen mayının patlaması sonucu şehit olan Kamuran Ercan’ın kendi ismini taşıyan çocuğuna madalyayı yakasına taktı. , Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç tarafından ise 2009 yılının Eylül ayında Başkale’de mayına basarak şehit olan Ferdi Akman’ın babası Yaşar Akman’a şehit olan oğlu adına devlet övünç madalyasını vermesi ile program sona erdi. Madalyaların takdim edilmesi sırasında ise bazı şehit aileleri gözyaşlarını tutamazken, salonda duygulu anlar yaşandı. Yemek sonrası şehit yakınları ve gazilere Van Valiliği tarafından hazırlanan hediye çekleri Van Valisi Münir Karaloğlu ve Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç tarafından verildi.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com