ZEVE ŞEHİTLİĞİNDE ANMA TÖRENİ  

 
18 Mart Çanakkale Zaferi`nin 98. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Van`da da düzenlenen çeşitli törenlerle kutlandı.


Van’daki ilk anma töreni 1915 yılında Ruslar tarafından şehit edilen binlerce Vanlı anısına Bardakçı Köyü’nde yaptırılan Zeve Şehitliği’nde yapıldı. Buradaki tören Van Valisi Münir Karaloğlu, Asayiş Jandarma Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, Belediye Başkan Vekili Fazıl Kaya ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Dernek Başkanı Ahmet Baki tarafından şehitlik anıtına çelenk bırakmasıyla başladı. Şehitler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşunda bir manga asker tarafından saygı atışı yapıldı. Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı askeri bandosu eşliğinde okunan İstiklal Marşı’nın ardından Vali Karaloğlu şehitlik defterini imzaladı. 

 

-“ÇANAKKALE VE ZEVE RUHU GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR”


Vali Karaloğlu, şehitlik defterine istiklal şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un, Bülbül şiirindeki şu dizelerini yazarak “-Eşin var, âşiyanın var, baharın var ki beklerdin; Kıyametler koparmak neydi, ey bülbül, nedir derdin? Zümrüd tahta kondun, bir semâvî saltanat kurdun;Cihanın yurdu hep çiğnense, çiğnenmez senin yurdun…” Büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi oldu ve çiğnenmedi yurdumuz. Vatanımız, binlerce şehit ve gazinin canı ve kanıyla düşman işgalinden kurtarıldı. Kurtuluş Mücadelemizin en önemli cephelerinden biri olan Çanakkale’de, büyük bir ölüm-kalım savaşına girişen atalarımız;  düşman birliklerine ‘Çanakkale geçilmez!’ dedirtti. Bu büyük mücadele esnasında Van-Zeve mevkiinde de savunmasız binlerce vatan evladı şehit edildi. Bu mücadeleler; Türk’ü ve Kürt’ü, Laz’ı ve Çerkez’i, doğusu ve batısı, kuzeyi ve güneyiyle milletimizin bir ve bütün olduğunu tüm dünyaya haykırdı ve nişane olarak da geride Çanakkale ve Zeve Şehitliklerini bıraktı. 21. yüzyılın Türkiye ve Van’ını istikrarsızlaştırmak isteyen güçlere en anlamlı cevabımız da; bu şehitliklerimiz değil midir? Çanakkale ve Zeve ruhu; geleceğimizin teminatıdır, özüdür, göstergesidir. Şimdilerde bizlere düşen görev ve nihai gayemiz; şehitlerimizin mirası olan vatan topraklarına, birlik ve beraberliğimize, kardeşlik ve dayanışmamıza el birliği, güç birliği ve gönül birliği ile sahip çıkmak, sonrasında da bu özel değerleri, yarınların sahipleri olan evlatlarımıza miras bırakmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü ve 18 Mart Şehitler Gününü kutluyor; tüm şehitlerimizi, hassaten de Zeve şehitlerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum”
Zeve şehitliğindeki törenin ardından program Devlet Tiyatro Salonu`nda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasının ardından askeri bando grubu Çanakkale Zaferi`ni anlatan mini bir konser verdi. Çanakkale Savaşı’nın askeri ve tarihi yönünü anlatan konuşmaların ardından Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Öğrencisi Akif Erdenk tarafından şiir okundu. Öğretmen ve öğrencilerin hazırladığı Çanakkale oratoryosunun ardından, hafta nedeniyle düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon dallarında dereceye girenlerin ödülleri verildi. Van Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Çanakkale karma resim sergisinin ardından anma programı sona erdi. 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com