VAN’IN İMAR PLANI TARAFLARIYLA KONUŞULDU  

 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yapılacak çalışmalarda öncelikle Van`ın, ülkenin ve insanların menfaatinin düşünülmesi, sonra siyaset yapılması gerektiğini söyledi.

Gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Van`a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ferit Melen Havalimanı`nda Van Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Van Milletvekilleri Burhan Kayatürk, Fatih Çiftçi, Mustafa Bilici, Gülşen Orhan, Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, İl Emniyet Müdürü Ümüt Yurdakul, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Aras ilgili kurum müdürleri ve partililer tarafından karşılandı.

Van Valiliği Sanat Çadırı`nda, kentin yeni imar planıyla ilgili düzenlenen toplantıya katılan Bakan Bayraktar, bir şehrin yol haritasının o şehrin imar planıyla bağlantılı olduğunu söyledi. 1996 yılında yapılan imar planını ``bölük pürçük imar planları`` olarak nitelendiren Bayraktar, Van`da 2011 yılında yaşanan depremlere dikkati çekti.
Bayraktar, kentteki ilk depremin pazar gününe denk gelmesinin ve havanın güzel ve insanların dışarıda olmasının can kaybını önlediğini anımsatarak, ``Erciş`te o binaların tahribatını görünce Cenab-ı Allah`ın bizi kayırdığını gördük. Hadiselerin gerçek tartısı mukayese ile ortaya çıkar. Bir sınav bile öğrencilerin bilgi ve becerisine göre yapılır`` diye konuştu.

Türkiye`de 10 yıldır olan depremlerden sonra insanların duyarlılıklarının arttığına işaret eden Bayraktar, dünya ülkelerine bakarak eksikliklerin görülmesi ve mukayese yapılması gerektiğini söyledi. Depremden sonra yapılan çalışmalara da değinen Bayraktar, ``Bir yerleşim birimi aynı çocuk gibidir. Yerleşim birimi de aradan 3-4 sene geçmeden oturamaz. Oradaki esas müfettişler, oranın gerçek kabulünü yapan, orada oturan insanlardır. `Bu başarı sadece hükümetin başarısıdır` demek doğru değil. Esas itibarıyla bir yerde iş yapılıyorsa o halkın başarısıdır`` ifadelerini kullandı.

 

   
-ÖNCE İNSAN MENFAATİ, SONRA SİYASET


Demokrasiyle yönetilen ülkelerde halkın desteği olmadan adım dahi atılamayacağını kaydeden Bayraktar, Van`da ilk günden itibaren belediye ile ortak çalışmaya başladıklarını ifade etti. Türkiye`nin yabancı güçler tarafından karıştırılmaya çalışıldığını, sıkıntıların Van, Diyarbakır, İstanbul, İzmir gibi birçok yerde olduğu gerçeğini görmek ve sıkıntıları çözmek gerektiğini dile getirdi.Bayraktar, yapılacak çalışmalarda öncelikle Van`ın, ülkenin ve insanların menfaatinin düşünülmesi, sonra siyaset yapılması gerektiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:``Yatırımı, hizmeti, kalkınmayı, kardeşliği, bütünlüğü, beraberliği, Allah korkusunu siyasete alet edersek, esas o zaman günah işleriz. Biz dedik ki beraber imar planını yapalım. Sağ olsun belediyeden de talep geldi. Tabii ki doğru dürüst bir plan yapmak lazım. Van için `Doğu`nun Paris`i` derlerdi. Şimdi de öyle olması lazım. İmar planlarının üç, beş kişinin menfaatini değil, ilin menfaatini düşünerek yapılması lazım. Eskiden Van`ın zemin etütleri yoktu. Van`ın şimdi hemen hemen yüzde 80, 90`ı birinci derecede deprem bölgesi. Esaslı, zemin etütlerine dayalı, topoğrafyasına dayalı bir plan yapılması gerekiyor. Bu planları belediye ile beraber yapıyoruz. Ama plan işi sıkıntılı bir iştir. Şahsi menfaatler bu işi elemine etmek ister. Onun için bizim plancımız buraya geldi. Şimdi planımız askıya çıktı. Bir ay içerisinde kimin itirazı varsa alacağız ve değerlendireceğiz.``


   
``KAÇAK İNŞAAT DEVRİ BİTTİ”


   
Planların yazboz tahtası olmaması gerektiğini bildiren Bayraktar, konuşmasına şöyle devam etti:``Belediyeye bir sürü baskı geldi. O baskıyla bir karar verdi. Sonra bu işin `kardeşçe, beraber olması lazım` dedi. Şimdi o noktaya geldik. Belediye bizim kadar sıkıntıları aşamaz. Bu işte, siyasetin paçasına düştüğümüz zaman Van`a yazık ederiz. Eğer belediye burada iki ay içerisinde ruhsatları vermezse, biz ruhsatları vereceğiz. Türkiye`nin her yerinde olduğu gibi vatandaşın imar talebini üç ay içerisinde yapmazsa biz onun talebini yapacağız. Derdimiz kolaylaştırmak, basitleştirmek, pratikleştirmek. Ama denetimi de arttıracağız. Bundan sonra kaçak inşaat devri bitti, bitmesi lazım. Kim ayrımcılık yaparsa, yanlış yapar. Biz burada belediyenin yapması gereken şehir içi içme suyu şebekesini de yapıyoruz. Biz olmasaydık bunları ne valilik, ne de belediye yapabilirdi. Devlet olmadan, halk olmadan olmaz. Bizim esas hedefimiz halkın memnuniyetidir. Şahsi menfaat düşünenleri lütfen dinlemeyin.``


   
“VAN CAZİBE MERKEZİ OLACAK, MARKA ŞEHİR OLACAK”


Van’da bitirilecek olan çalışmalarla Van’ın marka şehir haline geleceğini de dile getiren Bakan Bayraktar, şöyle konuştu: “Van’ın bir marka şehir olması için, Van’ın bir cazibe merkezi olması için sadece Türkiye değil, İran da buraya gelecek. Komşu ticaretini de artırmak için buraya geldiği zaman Van’ın 5 yıldızlı otellerinde kalsın, parklarında gezsin. Hem sahil yolunu yapmak için ciddi bir çalışmamız var. Hem çevre yoluyla daha güzel olacak. Van’ın hakikaten dünya ölçeğinde, belli başlı ülkelerin şehirleri var, o ülkesine de katma değer getiren şehirler. Avusturya Kambera diye bir şehir yaptılar, hep Kambera’yı satıyorlar. Van’da şimdi bizim varoşları güzelleştirmemiz lazım. Bundan sonra yapılacak olan binaların depreme dayanıklı binalar olması lazım. Deprem zaman zaman olacak. Türkiye’mizde 24 bin 500 kilometre uzunluğunda fay var. Ta Suudi Arabistan Yarım Adası’ndan ülkemize gelip birçok ilden geçen bir fay hattı üzerinde oturuyor ülkemiz. Bu fayı bizim lehimize çevirmemiz lazım, oradaki termal enerjisini kullanmamız lazım. Bu deprem fayı hattını bize zarar değil, fayda verecek hale getirmemiz lazım. Bir Amerika konumuna gelmemiz lazım, onun için gayretimiz var. TOKİ’nin yapmış olduğu evler de depreme dayanıklı evlerdir. Bunlar bittiği zaman, çevre yolu bittiği zaman merkezden bu evlere gidiş yolları da bittiği zaman Van’ın fotoğrafı değiştirecek güzelleştirecek. Bakın ülkemiz de gelişiyor. Hep beraber gelişeceğiz. Kendi kültürlerimizle gelişeceğiz. Kardeşlikle gelişeceğiz. Van şu anda Türkiye’deki 29 büyükşehirden bir tanesi. Sorumluluğumuz artı. Buranın imar planlarını, sanayi bölgelerini bitirip burada yatırım ortamını iyileştirdiğimiz zaman vatandaşı da sıkıştıracağız. Nereli olursanız olun, gidin Van’a yatırım yapın. Van sadece kendi nüfusunu değil, diğer bölge illerini de kapsıyor; o yüzden bir cazibe merkezi oldu. Çok güzel imar planları yapıldı. Bunlar bizim devlet gözüyle, tarafsız bir gözle, Van’ın coğrafyasına uygun bir gözle yaptığımız planlardır.”
Türkiye`den geçen fay hatlarını avantaja dönüştürerek enerjisinden faydalanmak gerektiğini kaydeden Bayraktar, bu yönde büyük gayret gösterdiklerini söyledi.

 

-“DIŞ GÜÇLERDEN DOLAYI SIKINTILARIMIZ VAR”


Birlik ve beraberlik mesajları veren Bakan Bayraktar, bölgede bazı sorunların olduğuna dikkat çekerek, "Van`da, Diyarbakır`da, İstanbul`da İzmir`de sıkıntılar var. Dış güçlerin kaşımasıyla sorunlar yaşanıyor. Ama bizim insanlarımızda sorun yok. Birlik beraberlik zamanı. Biz önce Van`ın ülkenin ve vatandaşların menfatini düşündükten sonra siyaseti düşünüyoruz. Bütünlük, beraberlik ve Allah korkusunu siyasete alet edersek günah işleriz" dedi.

 

-“LÜTFEN BANA İNANIN”


Van için esaslı bir imar planı yapılması gerektiğini anlatan Bakan Bayraktar, kendi bakanlığından kimsenin farklı bir düşünce içinde olmadığını belirterek, "Van`ın yüzde 80-90`ı birinci derece deprem bölgesi. Biz bu planı tamamen halkın menfaati doğrultusunda yapacağız. Lütfen bana inanın ve bunda kimsenin kuşkusu olmasın. İmar planını askıya çıkardık. İtirazlar sonrası revize edilebilir. Bu plan kitabı mukaddes değil. Artık kaçak inşaat devri bitti. Bizim için can önemli. Burada belediye ile birlikte çalışmak zorundayız. Van`ı marka şehir yapmak için çalışıyoruz. Van`ın yatırım iklimini geliştirmeliyiz. Bakın fay Cenabı Hakkın bir olgusudur. Ülkemiz faylar üzerinde. Bu fayları lehimize çevirmeliyiz. Madeninden, termalinden faydalanmalıyız" diye konuştu.

 

-“SORUNLARI BAKANLIĞIMIZLA EL ELE VEREREK ÇÖZECEĞİZ”


İmarla ilgili toplantıda bir konuşma yapan Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, askıya çıkarılan yeni imar planının zamanında teslim edilmemesi ve üzerlerinde oluşan baskıdan dolayı bakanlıkla yapmış oldukları protokolü feshettiklerini belirtti. İlerleyen günlerde biten ve kendilerine teslim edilen yeni imar planı üzerindeki eksikliklerin giderilmesi konusunda çalışmalar yürüttüklerini anlatan Abi, “Görülen her türlü eksikliği, sorunu bakanlığımızla ele ele vererek çözceğiz. Bu konuda Van ile ilgili bakanlığımızla birlikte çalışacağımızı da ifade etmek istiyorum” dedi.
Ak Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan’ın da yaptığı konuşmanın ardından Bakan Bayraktar, toplantıya katılan vatandaşların sorularını yanıtladı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com