VAN ESNAFINDAN VALİ KARALOĞLU’NA ‘TEŞEKKÜR’ PLAKETİ  

 
Van Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (VESOB) Başkanı Faruk Alpaslan tarafından göreve başladığı günden itibaren kent esnafına gösterdiği ilgi ve verdiği destekten dolayı bir ‘teşekkür’ plaketi ile ödüllendirdi.

Van’da Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (VESOB) tarafından bir değerlendirme toplantısı düzenlendi. Kazım Karabekir Caddesi üzerinde bulunan Sultan Sarayı Restoran’ında düzenlenen toplantıya Van Valisi Münir Karaloğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Milletvekilleri Fatih Çiftçi, Mustafa Bilici, Gülşen Orhan, Ak Parti eski Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, İl Defterdarı Yücel Öz, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Aras, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (VATSO) Mirza Nadiroğlu, Esnaf Dergisi Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Önge oda başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. 


 Van Valisi Münir Karaloğlu da yaptığı konuşmasında geçen yıl bu dönemde Van sokaklarının adeta terkedilmiş bir şehir görünümünde olduğunu anımsatarak, deprem nedeniyle bir kısım esnafın kepenklerini kapatmak zorunda kaldığını söyledi. Deprem döneminde herkesin gelecekle ilgili bir takım endişesinin olduğunu ifade eden Karaloğlu, “Ne olacak bu kentin hali. Van eskisi gibi tekrar olacak mı?. Tekrar bu sokaklar cıvıl cıvıl olacak mı? Van’ın dışına göndermiş olduğumuz Vanlı kardeşlerimiz, hemşerilerimiz tekrar şehirlerine dönecekler mi? diye şehirde bir endişe vardı”

 

-“VAN’IN GELECEĞİ İLE İLGİLİ BİRİLERİ OTURUP ‘TOTO’ OYNUYORDU”


“O zamanı hatırlayın birileri oturup ‘toto’ oynuyorlardı şehrin üzerinden. Van acaba kaç yıl sonra eski halini alır diye ‘toto’  oynuyorlardı. En iyimser olan 5 yıl sonra diyordu. Kötümser olanlar ise 10 yıl 15-20 yıl sonra hatta 50 yıl şehrin geriye gittiğini söyleyenler bile vardı. Bunu söyleyenler, ne bu şehri tanıyorlardı, ne bu halkı tanıyorlardı, ne de bu şehrin bel kemiği olan, omurgası olan, siz esnaf ve sanatkarları tanıyorlardı. Biz, o günlerde de şunu söyledik.  Merak etmeyin. Vanlılar, Van’ı sevenler Van’ı kolay terk etmezler.  Bizim Van’ın dışına gönderdiğimiz, komşularımız, kardeşlerimiz, vatandaşlarımız misafir olarak gidiyorlar. Devletin kendilerine sunmuş olduğu kamu misafirhanelerinde kalma imkanını kullanıp, hava ısınınca Nisan ve Mayıs ayı ile beraber tekrar dönecekler. O zaman bizim 4-5 aylık bir sıkıntılı sürecimiz var diyorduk. 15 Nisan’dan itibaren işlerimiz düzelmeye başlayacak Haziran’da da inşallah eski seviyesini yakalayacak diyorduk. Ve bu süreçleri hep beraber yaşadık. Bende sizinle beraber depremzedeydim bu şehirde. Ben bu şehri hiçbir zaman terk etme şansı bulamadım”

 

-“DEPREM SONRASI GÖNDERDİĞİM ÇOCUKLARIMI 45 GÜN SONRA GÖREBİLDİM”


Vanlı kardeşlerimiz bir şekilde kısa veya uzun bu şehirden ayrılma durumunda kaldılar ama bizim öyle bir şansımız yoktu. Ben çocuklarımı Kocaeli’ne gönderdim, 45 sonra gidip onları görebildim. Ne yaptıklarını o zaman öğrenme şansım oldu. Allaha hamdolsun 75 milyon milletimizin tamamı. Başta devletimiz, başbakanımız, hükümetimiz, milletvekillerimiz, kamuda çalışan arkadaşlarımız topyekun bir seferberlikle bu gün gelip geriye baktığımızda belki dünyada depremden sonra en çabuk toparlanan, en çabuk ayağa kalan şehir Van’dır bu inanın. Bunda sizin katkınız çok büyüktür. Esnaf  ve sanatkarın bu şehrin toparlanmasında yeniden ayağa kalkmasında katkısı çok büyük biz bunu biliyoruz. Onun için Onun için hepinizi kutluyor, sizlere teşekkür ediyorum” dedi.
-“BU ŞEHRİN SORUNLARI BİTMEDİ AMA DEPREMDEN ÖNCESİNDEN DAHA İYİ DURUMDU”
Bu şehrin sorunlarının tamamen bitmediğini ancak eskisinden daha iyi durumda olduğunu anımsatan Karaloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:”Bu şehrin deprem öncesinde de sorunları vardı, bugün de hala sorunları var. Ama biz şunu söylüyoruz. Bu şehrin bugünkü sorunları deprem öncesinden daha çok değildir. Deprem öncesinden daha azdır. Buna inanın. Biz depremden sonra şehri yeniden ayağa kaldırmak isterken, yeni bir şehir kurmak isterken hükümetimiz bize yeni bir büyükşehir kurma şansı verdi. Onun için Sayın Başbakanımıza ve milletvekillerimize de ‘teşekkür’ ediyorum. İnşallah Van’ın geleceği dünden, bugünden de çok daha iyi olacak. Şehrimizle ilgili ümitlerinizi kaybetmeyin, gelecekle ilgili her zaman ümit varolun. Bugün Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Başkan ödülünü alan Faruk Alpaslan’ı tebrik ediyorum” diye konuştu.


Toplantıya katılan AK Parti Van Milletvekilleri adına konuşan Mustafa Bilici de, VESOB Başkanı Faruk Alpaslan’ın Esnaf Haber Dergisi tarafından yılın en iyi başkanı ödülünü alması bizleri memnun etmiştir. Erciş ve Van’da meydana gelen depremlerde en çok esnafın etkilendiğini belirten Bilici, “Deprem sonrasında ağır yara alan esnafımız özellikle vergi ve SSK borçlarını ödemekte zorlanmıştı. Daha önce verilen bir yıllık sürenin az olması ve esnafımızın kendini toparlayamaması nedeniyle Van milletvekilleri olarak konuyu tekrar gündeme aldık. Esnafın yaşadığı sıkıntıyı gerekli yerlerle görüştükten sonra neticesinde esnafımız vergi ve SSK primlerine ait birikmiş tüm borçlarının faizsiz olarak 24 ay taksitlendirebilme imkânına kavuştular” dedi.


Toplantıda yılın en başarılı esnaf odası başkanı seçilen VESOB Başkanı Faruk Alpaslan ise yaptığı konuşmasında, bu başarının tüm il esnafına ait olduğunu vurguladı. Deprem sürecinde, il esnafı olarak birlik ve beraberlik içerisinde çalıştıklarını belirten Alpaslan, “ Deprem sonrasında gece gündüz demeden yanımızda olan ve bizimle aynı acıları paylaşan Van Valisi Münir Karaloğlu’na ve Van milletvekillerine, o acılı günlerimizde bizleri yalnız bırakmayan ve elinden gelen her türlü desteği sunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’e, oda başkanlarıma ve il esnafıma şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Konuşmalarında barış sürecine de değinen Başkan Alpaslan, “ Biz artık insanların ölmesini istemiyoruz. Bu olumlu adımların atıldığı şu günlerde herkesin elini taşın altına koymasını ve bu barış sürecine destek vermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.


Toplantıda bir konuşma Esnaf Haber Dergisi Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Önge, Türkiye genelinde esnaflar arasında yapılan anket sonucu 2012 yılında göstermiş olduğu başarıdan dolayı VESOB Başkanı Faruk Alpaslan’ın yılın en başarılı esnaf odası başkanı seçildiğini belirterek,”Faruk Alpaslan, özellikle deprem sürecinde yaptığı olumlu çalışmalar neticesinde il esnafının ayakta kalmasını sağlamış ve ilin kısa sürede kendini toparlamasında büyük rol oynamıştır. Bu başarılarından dolayı kendisini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Van Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye Esnaf Haber Dergisi tarafından yılın en başarılı esnaf odası başkanı seçilen VESOB Başkanı Faruk Alpaslan’a Esnaf Oscar Ödülü verdi. Törende ayrıca VESOB tarafından özellikle deprem sürecinde verdikleri desteklerinden dolayı Van Milletvekillerine birer ‘teşekkür’ plaketi verdi. 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com