DAKA’DAN ALDIĞI DESTEKLE ÜRETİM KAPİSETİSİNİ 5 KAT ARTIRDI  

 
Van Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) üretim yapan Gülerbay firmasına ait ‘Dolphinday’ boya fabrikası Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan (DAKA) aldığı destekle üretim kapasitesini 5 kat artırdı.

 Vali Karaloğlu, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen `Vangölü`nün renkleri ile dünyaya açılıyoruz` projesinin kapanış programına katıldı. Vali Karaloğlu, fabrikaya gelişinde YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ahmet Can, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Hakan, Dolphinday Boya Fabrikası işletmecileri Ömer Güleryüz, Nuri Güleryüz karşıladı. Vali Karaloğlu, kendisini karşılayanlarla tek tek tokalaştıktan sonra fabrikada incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.
İş Geliştirme Merkezi`nde (İŞGEM) üretim yapan Gülerbay Firması, kapasitesini arttırmak amacıyla Organize Sanayi Bölgesi`nde yeni bir fabrika kurdu. Daha sonra makine ve ekipman desteği için DAKA`ya proje sunan firma, aldığı destekle son sistem ekipmanlar alarak kapasitesini arttırdı. 23 kişinin istihdam edildiği boya fabrikasında aylık 500 ton boya üretilebiliyor.
Projenin bitiş töreninde fabrikayı gezen Vali Karaloğlu, yapılan çalışmalarla ilgili fabrika müdürü Metin Gökalp`ten bilgi aldı. 2009 yılında DAKA aktif hale geldiğini ve 6 ay sonra ilk teklif çağrısına çıktığını belirten Karaloğlu, Gülerbay Şirketi`nin de Dolphinday markasıyla kendilerine müracaat ettiğini açıkladı. Vali Karaloğlu fabrikada gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: ``Bu arkadaşlar daha önce İŞGEM`de daha küçük mekanlarda bu işi yapmaya çalışıyordu. Bu arkadaşlar iyi niyetliydiler, iyi de projeleri vardı. Önce biz kendilerine yeni arsa tahsis ettik. Onlar fabrikalarını yaptılar. Sonra DAKA`nın destekleri de makine ve ekipman noktasında kullanıldı ve bu günde verdiğimiz hibenin boşa gitmediğini, işe yaradığını, üretime döndüğünü hep birlikte gördük. Fabrikanın kapasitesinin 5 kat arttığını söyledi fabrika müdürü. Eleman sayısı artmış. Bunlar güzel başlangıçlar. Biz arkadaşlar daha çok kazansınlar, daha çok istihdam yaratsınlar istiyoruz. İyi projesi olan, iyi niyetli olan herkese para var. Yeterki iyi niyetli olun, iyi projeniz olsun. Artık geçmişte olduğu gibi devlet parasını verdiği zaman peşini takip etmiyor diye bir şey yok. Sonuna kadar takip ediliyor. Verilen hibenin, kredinin bölgede kullanılıp kullanılmadığı, tam olarak kullanılması konusunda gayret var. Bölgemiz hedeflediğimiz üretim üssüne dönüşecektir. Bölgemiz daha çok tüketen bir bölge. Biz bölgenin üretim bölgesi olmasını istiyoruz. Bölge ihracat yapmaya çok müsait bir bölge. Bu bölgede yakın çevre ülkelerine Türkiye`nin 170 milyon Dolarlık boya ihracatı var. Neden bunun yüzde 50`si, yüzde 100`ü Van`dan yapılmasın.``
Vali Karaloğlu`na yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren fabrika müdürü Metin Gökalp, Kayseri`de toptancı bayilerinin bulunduğunu, Malatya, Elazığ ve Trabzon illerinde de bayiler oluşturmayı amaçladıklarını aktardı. Vali Karaloğlu, yaptığı incelemelerin ardından fabrikadan ayrıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com