DAKA, 150 MİLYONLUK TEKLİF ÇAĞRI SÜRECİNİ BAŞLATTI  

 
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), 2013 yılı teklif çağrısı sürecini başlattı. Açıklanan proje teklif süreci ile 75 milyon TL hibe ve eş finansmanlarla birlikte bu rakamın 150 milyon TL`yi bulacağı bildirildi.

Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerine hizmet veren DAKA, 10 milyon lira bütçesi olan `İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı` ile 8 milyon lira bütçeli `Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programı` teklif çağrı süreci ile ilgili VATSO`da bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
DAKA tarafından teklif çağrısına çıkılan İktisadi ve Mali Destek Programı`ndan sağlanacak 10 milyon liranın Van, Muş, Bitlis ve Hakkari`de faaliyet yürüten KOBİ`lerin hazırlayacağı projelere tahsis edileceği belirtildi. Projelerde kullandırılacak kaynağın alt limitinin 75 bin, üst limitinin ise 250 bin lira olacağının vurgulandığı toplantıda, `Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programı` kapsamında tahsis edilecek 8 milyon liranın da OSB müdürlükleri, küçük sanayi siteleri, sanayici ve iş adamları dernekleri, il özel idareleri, il kültür ve turizm müdürlükleri, belediyeler ve üniversiteler tarafından hazırlanacak projeler için kullanılacağı kaydedildi.

 

-VALİ KARALOĞLU’NDAN DAKA İZLEME VE DEĞERLENDİRME BİRİMİNE ‘TEŞEKKÜR’


DAKA Yönetim Kurulu üyesi ve Van Valisi Münir Karaloğlu ise, DAKA projelerinde asıl olanın alınan paraların yerinde kullanılıp kullanılmaması olduğunu söyledi. Türkiye’de ajanslar kurulurken daha önceki yıllarda verilen hibelerin mahallinde değil de başka yerlerde yatırıma dönüştürülmesinden duyduğu endişeyi dile getiren Karaloğlu, ancak Daka’da çalışan uzmanların projeleri sıkı takip etmelerinden dolayı verilen hibe desteklerinin yerinde kullanıldığının tespit edildiğini aktardı. Doğu Anadolu Kalkınması Ajansı’nın İzlime ve Değerlendirme Birimi’nde çalışan ekibi kutlayan Vali Karaloğlu, şunları kaydetti:  “Türkiye’de ajanslar kurulurken hep şöyle bir endişemiz vardı. Acaba bu ajanslar üzerinden dağıttığımız hibe paralar geçmişteki destekler gibi heder olacak mı? İnsanlar yine bu destekleri bu paraları alıp bölgenin dışında mı? Yatırım yapacak. Çünkü geçmişte bu konuda sicilimiz pek temiz değildi bölge olarak. Geçmişte de bu bölgeye yönelik hükümetlerin, devletimizin çok ciddi teşvikleri, çok ciddi hibeleri olmuş ama birileri dört boş ahırları yapmışlar, bu bölgeye yatırım yapmak için parayı almış ama gidip Antalya’da otel yapmışlardı. Bu konuda sicilimiz temiz değildi. Ve biz hep endişe duyuyorduk. Acaba bu ajanslar üzerinden aynı sıkıntıyı yaşayacak mıyız. Yine müteşebbisimiz Van’da Hakkari’de, Muş’ta, Bitlis’te yatırım yapacağım diye bizden hibeyi alıp gidip başka yerlerde mi ? yatırım yapacak diye endişe duyuyorduk. Ve her toplantıda DAKA’da çalışan uzman arkadaşlarımızı uyarıyorduk. Diyorduk ki; ‘bu paraları verilim helalı hoş olsun. Ama aslolan bu paralar verildikten sonra, bu paralar yerinde kullanılıyor mu? Kullanılmıyor mu? Eğer bunun denetimini iyi yapmazsak yine geçmişte düştüğümüz hatalara düşeriz’ diyorduk”

 

-“EŞ FİNANSMAN BULAMAYAN ÜÇ MÜTEŞEBBİS HİBEDEN VAZGEÇTİ”


“Bugün geldiğimiz noktada bugün yönetim kurulu toplantısından çıkıp buraya geldik. Daha önce bizden mali destek kazanan üç müteşebbis gelmiş demiş ki ’Arkadaşlar ben bu projeyi yaptım size getirdim. Sizde kabul ettiniz amma ben eş finansman bulamıyorum, ben bundan vazgeçiyorum gönüllü olarak’ bu ne demek biliyor musunuz? Bu bizim uzman arkadaşlarımızın DAKA’daki çalışan genel sekreterimizin ve orda çalışan arkadaşlarımızın işlerini iyi yaptığını gösterir. Yani kaynakların çarçur edilmediğini de gösterir. Ben arkadaşlarıma sizin huzurunuzda  teşekkür ediyorum. Çünkü aslolan bu bölge için verilen kaynakların bu bölgede yatırıma dönüşmesi, bu bölge insanına iş ve aş olması. Bütün amaç bu, bütün gayret bu”

 

-“YENİ TEKLİFTE EŞ FİNANSMANLARLA BİRLİKTE 150 MİLYON LİRA KAYNAK BÖLGEYE GELECEK”


Açıklanan proje teklif süreci ile 75 milyon TL hibe kredinin kullandırılacağına dikkat çeken Vali Karaloğlu, eş finansmanlarla birlikte bu rakamın 150 milyon TL`yi bulduğunu kaydetti. Bu rakamın küçümsenecek bir rakam olmadığının altını çizen Karaloğlu, "Bunu hafife almayalım. Ciddi bir yatırım. Çarşı Pazar geziyorum. İşyerlerinde DAKA’nın levhasını görünce birazda keyif alıyorum. Demek ki hibe programları yerini buldu diye de mutlu oluyorum. İnşallah bu yeni destek programında da işyerlerimizin kapasitesini artırırız, iş dünyasına yeni müteşebbisler katarız diye de temenni ediyorum. Biz hep şunu söyledik. Eğer iyi niyetliyseniz, eğer iyi bir projeniz varsa ben kaynak bulamıyorum, ben para bulamıyorum, demek artık mümkün değil. Ama iki şartı beraber sağlamış olacaksınız. İyi niyetli olacaksınız, iyi de bir projeniz olacak. Eğer bu ikisi varsa, hibe de var, kredi de var. Yeter ki bu iki koşulu beraber sağlayın ve iyi niyetle yola çıkın. Ben bugüne kadar destek alanlara bol kazanç diliyorum. İnşallah bu yeni destek programında da alacak olan arkadaşlarda yine bol kazanç sağlarlar, istihdamı artırırlar”

 

-“TEKSTİL KENT, İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK”


“Gençlerimize iş ve aş imkanı sağlarlar. Sorunumuz bu. Biz bölgede doğan insanları, bölgede doyurmamız lazım. İşsizliği azaltmamız lazım, onun içinde çok ciddi çalışmalarımız var. Bizler emek yoğun sektörlere yönelmek istiyoruz. Tekstil ve konfeksiyon bu emek yoğun sektörlerin başındaki sektörlerden. Şuanda Hakkari yolu üzerinde 300 dönümlük bir alanda Tekstil Kent altyapı ihalelerini tamamladık. Yolu, suyu, elektriği, doğalgazı ve arıtma tesisleriyle ihaleleri tamamlandı. İnşallah o alanı hedefimiz ‘İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne dönüştürmek. Yani Tekstil ve Konfeksiyon İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne dönüştürmek. Türkiye’nin yeni Tekstil ve Konfeksiyon merkezlerinden birisine dönüştürmek Van’ı. Hedefimiz bu. Niye? Bizde genç nüfus fazla, gençler arasında işsizlik oranlarımız yüksek, o sayede gençlerimize iş ve aş bulalım, işsizliği aşağılara çekelim diye bir gayretimiz var. İnşallah 2013 yılında yeni yılla beraber o inşaatlar devam edecek ve yılın ikinci yarısında da biz parselleri müteşebbislere veremeye başlayacağız”

 

-“BİRİLERİ BU KENTTE BARDAĞIN HEP BOŞ TARAFINI GÖRÜYOR”


“2012 sonundayız. Van olarak 2012 yılı bizim için çok iyi geçmemişti. İki büyük felaket yaşamıştık. Sıkıntıları hep beraber, yöneten, yönetilen ‘bende sizin gibi Van’daydım. Ve bütün depremleri burada yaşadım. Belki vatandaşlarımızın ara ara Van’ın dışına çıkma şansı vardı, benim o da yoktu. Ben bütün depremleri bu kentte yaşadım. Ama hiçbir zaman bundan şikayetçi değilim. Allah’a hamd ediyorum. O zor süreçte Van’da, Van halkına hizmet etmeyi bize nasip ettiği için de Allah’a hamd ediyorum. Şikayet etmiyorum. Ama şunun bilinmesini istiyorum. Bu sıkıntıyı Vanlılarla birlikte hep beraber yaşadık. Bu sıkıntıdan da hep beraber çıktık, çıkıyoruz. Depremin üzerinden daha 1 yıl geçmesine rağmen, eksiklerimiz yok mu? Eksiklerimiz var. Deprem öncesinde vardı eksiklerimiz. Önemli olan bardağın dolu tarafını görebilmek. Birileri sadece boş tarafını görüyor. Hizmet edenlerin de çalışanlarının da motivasyona ihtiyacı var. Biraz insaflı olmak lazım. Bu kadar ağır iki depremi yaşamış iki kentin bugün geldiği noktaya şükretmek lazım. Eksiklerimiz yok mu? Var ve bunları hep beraber çözeceğiz. Hiç kimse bu sorunların dışında değil. Hep beraber bu sorunları çözeceğiz. Geldiğimiz nokta küçümsenecek bir nokta değil. Ben emeği geçen başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlarımız, milletvekillerimiz ve bu kentte çalışan emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Deprem süresinde sadece sağlıkta 3 bin kişi bu kente geçici görevle gelmiş. Sadece 36 tane kaymak ve mülki idare amiri geçici süreyle bu kente gelip hizmet etmiş dönmüşler. Bu kente çok sayıda insanın emeği var. İsmini sayamayacağım tüm görevlilere Vanlılar adına çok teşekkür ediyorum. Hiçbirinizin endişesi olmasın Van’ın bugünü dünden daha iyi. Yarını bugünden daha iyi olacak. Buna inanın” diye konuştu.


Toplantıda konuşan DAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı ve Muş Valisi Ali Çınar, teklif çağrı sürecinin bölgenin kalkınmasına önemli katkı sunacağını ifade etti. Çınar, girişimcilerin bu fırsatları iyi değerlendirmesi gerektiğini belirterek, kurulduğu günden bu yana DAKA`nın bölgedeki yatırımların hızlandırılmasında etkin rol oynadığına dikkati çekti. Daha önemli ve büyük projelere destek vermek istediklerini anlatan Çınar, yatırımcılara daha iyi projeler hazırlamaları çağrısında bulundu.
 Toplantının açılış konuşmasını yapan DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, "Bu bizim resmi çağrımızdır. Biz Bakanlıktan onay aldıktan sonra resmi web sitemizde yayınladık. Ama burada resmi çağrımıza çıkmış olacağız. Bu yılki çağrımız 10 milyon TL`lik bir çağrı. Buna 8 milyon TL de küçük ölçekli yatırımlar eklendiğinde toplamda 18 milyon TL bütçemiz olacak" dedi.
VATSO Başkanı Mirza Nadiroğlu ise, DAKA`nın bölgeye büyük yarar sağladığını ifade ederek, "Bugün burada Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı 2013 yılı İmalat ve Hizmet Sektörleri Hibe Mali Destek Programı tanıtım toplantısı için bulunuyoruz. Özellikle bölgemizin kalkınması ve gelişmesi için böylesi destek programlarının önemi çok büyüktür. Kalkınma için firmalarımızın, girişimcilerimizin kendi öz kaynaklarının yanında destek argümanlarının artırılması bölgemize katma değer sağlayacaktır. Bu nedenle kurulduğu günden bu yana önemli destek programları hazırlayan ve bu konuda girişimcilere, KOBİ`lere önemli katkılar sunan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı bu yönüyle de çok önemli bir kurumdur" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından yapılan sunumlarla devam eden toplantıya Bitlis Valisi Veysel Yurdakul ve çok sayıda müteşebbis katıldı.
 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com