EYY MODELİ İLE YAPILAN EVLER HAK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ.  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Van`da geçen yıl yaşanan depremlerde Halkalı ve Özkaynak köylerinde evleri yıkılan vatandaşlar için yaptırılan 112 konut, hak sahiplerine teslim törenine katıldı.

Van`da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerde evleri yıkılan merkeze bağlı köylerde yaşayan vatandaşlar için Başbakanlık AFAD ve TOKİ tarafından inşa edilen konutlardan 112`si daha tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi.


İlk olarak Van merkeze bağlı Halkalı köyünde, Evini Yapana Yardım (EYY) modeliyle inşa edilen 60 konutun anahtarını hak sahiplerine teslim eden Vali Karaloğlu, 2011 yılı, sizin içinde, bizim içinde zor bir yıl oldu sıkıntıları hep beraber yaşadık.  Sıkıntılara da hep beraber göğüs gererek bu zor durumdan çıkmayı başardık. Köylümüzle Şehirlimizle Bakanımızla Başbakanımızla bu sıkıntılı dönemden çıktık çıkıyoruz.  Depremin ilk günlerinde çadırlarınız, ardından Konteynerleriniz,  ve şimdide evleriniz tamamlandı. Biz köylerde evleri yapmaya başlamadan önce sizlere sorduk, evinizi yerinde mi yapmak istersiniz, yoksa toplu olarak yapılmasını mı istersiniz dedik. Bazı vatandaşlarımız köyünde yıkılan evinin yerine yapılmasını, bazıları da toplu konut olarak istediniz.  Köylerde evini yapan vatandaşlara şimdiye kadar 85 milyon lira kredi kullandırıldığını belirterek, bu rakamın, 9 bin 500 hak sahibinin bulunduğu köylerde evlerin tamamlanmasıyla 400 milyon liraya çıkacağını söyledi.
EYY modelinde inşa edilen evler için 40 bin, ahırlar için 15 bin lira ödeme yapıldığını anlatan Karaloğlu, iki yıl sonra ödeme yapmaya başlayacak vatandaşların, borcunu 18 yıl boyunca faizsiz ve vade farksız ödeyeceğini ifade etti.
Karaloğlu, evlerde kullanılan tüm malzemelerin kentteki esnaftan alındığına, işçilerin ise köylerdeki gençlerden oluştuğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
"Şu anda Van`daki bankalara sordum. Deprem günü ile bugün arasındaki mevduat farkı iki kat. Birileri edebiyat yapıyor, `Van`da ekonomi durdu` diye. Onlara inanmayın. Mevduatın iki katına çıkması demek iki kat daha fazla para var demektir. Halkalı köyünde 95 hak sahibinden, 83`ü inşaatına başladı ve bunlardan 60`ının evi tamamlanmıştır. Evler için bu köyümüze 2,5 milyon lira kredi kullandırıldı."

 


-DEPREMDEN SONRA HER ŞEYİN EN İYİSİN YAPTIK


Depremden sonraki süreçte her şeyin en iyisini Vanlılar için yaptıklarını ifade eden Vali Karaloğlu , "Deprem yıktı canlar yitirdik onları geri getirme şansımız yok, yitirdiğimiz canların dışında yıkılanların yerine daha iyisini yaptık, yapıyoruz ve yapacağız.  Konutlarımız yıkıldı daha iyisini yaptık. Okullarımız yıkıldı daha iyisini yaptık yapıyoruz. Hastanelerimiz yıkıldı daha iyisini yapıyoruz.  Şuanda 92 Milyon Liralık yatırımla 500 yataklı hastanenin ihalesi yapıldı ve  inşaatı başladı. Sağlık ocakları yıkıldı daha iyisini yaptık, Şehrin alt yapısı depremden öncede sorunlu idi,  Yıllardan beridir Van`ın içme suyu sorunu vardı depremden sonra şamran suyundan 46 km`lik 2 mt çapında çelik borularla 115 milyona mal olacak suyu devlet  getiriyor tamamlandığında Van önümüzdeki 50 yıl boyunca su sorunu yaşamayacak." dedi.

 

365 GÜNÜN  200 GÜNÜ  BAKANLAR VAN`A GELDİ.


Depremdeki  sonra yaşanan sorunların  hızla çözülmesindeki sırrı da anlatan Vali Karaloğlu, "Ne oldu da bu sorunlar bu kadar kısa sürede çözüldü.  Ben size söyleyeyim bildiğiniz gibi geçen aylarda Sayın başbakanımız bir ameliyat geçirmişti. Hasta yatağında bile Van`ı takip eden,  Van`da işler iyi gitmediğinde hasta yatağında bile telefon açıp hesap sorabilen  başbakanımız vardı. 2012 yılında 365 gün içerisinde 200 gün  bakanlar Van`daydı buraya gelen  Bakanlar buraya turistik geziye gelmedi. Her gelen Bakan kendi alanı ile ilgili sorunu yerinde gördüler, yerinde çözüm ürettiler, işleri takip ettiler.  Bu nedenle öncelikle Sayın Başbakanımız, Bakanlar kurulu üyelerinin her birine, Milletvekillerimize ve tüm çalışanlarımıza  Van halkı adına,  İlin Valisi olarak teşekkür ediyorum" dedi.

Daha sonra köylülerden Hüseyin Uçar`ın yeni yaptırdığı evine misafir olan Vali Karaloğlu ve beraberindekiler, aile ile sohbet etti. Ayrıca Vali Karaloğlu, yeni evlerinin hayırlı olması temennisi ile ev hediyesini evin gelinine verdi.
Halkalı köyündeki törenin ardından yeniden inşa edilen Özkaynak köyüne geçen Vali Karaloğlu, depremden sonra yaptırılan 52 konutun anahtarını hak sahiplerine dağıttı.
Evleri tek tek gezdikten sonra Süleyman Sürme isimli vatandaşın evini ziyaret eden Karaloğlu, evlerin güzel ve sağlam inşa edildiğini inşallah bir daha Van`da deprem yaşanmaz ama yaşanırsa yeni yapılan evlerin depreme dayanıklı olduğunu kaydetti.
Süleyman Sürme ise eski yerleşim yerinin sel yatağında ve fay hattı üzerinde yer aldığını bildirerek, TOKİ tarafından yeni bir alanda inşa edilen evlerinin rahat ve güvenli olduğunu söyledi.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com