VAN İKİNCİ MODERN KÖPRÜLÜ KAVŞAĞINA KAVUŞTU  

 
Van’ın şehiriçi trafiğini rahatlatacak İkinisan Köprülü Kavşağı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Çeşitli açılışlarda bulunmak üzere Van`a gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Ferit Melen Havaalanı`nda Vali Münir Karaloğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Van Milletvekilleri  Burhan Kayatürk, Fatih Çiftçi, Mustafa Bilici, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Aras ve diğer yetkililer karşıladı.  Bakan Yıldırım, havaalanında kendisini karşılamaya gelen partililerle tek tek tokalaştıktan sonra Gökçenay Group tarafından 5 ay önce yapımına başlanan ve 54 milyon TL`ye mal olan 608 metrelik İkinisan Köprülü Kavşağı`nın açılış törenine katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törende konuşan Yıldırım, sözlerine tedavi gördüğü hastanede vefat eden Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi`nin ailesine baş sağlığı dileyerek başladı. Elçi`nin ülkenin barış ve kardeşliği için mücadele ettiğini ve sorunların silahla çözülemeyeceğini savunan biri olduğunu anlatan Yıldırım, "Onun vefatıyla bugün görüyoruz ki Türkiye`nin 75 milyonunun paylaşacağı çok şey var. Kavga edeceği hiçbir şey yok. Tek ihtiyacımız birlik ve beraberlik, milletin kardeşliğidir" dedi.
Van`da geçen yıl yaşanan depremin 37 atom bombası etkisinde bir felakete neden olduğunu belirten Bakan Yıldırım, deprem sonrası Ak Parti hükümetinin kente gösterdiği ilgiye dikkati çekti. Yıldırım, 17 Ağustos`taki Marmara Depremi`nin ardından devletin ancak iki gün sonra vatandaşa ulaştığını anımsatarak, şöyle konuştu: "O gün deprem olmuş Ankara`nın haberi yoktu. Vatandaşına ancak iki gün sonra ulaşan bir devlet vardı. Vatandaş derdiyle baş başa kalmış, devletten umudunu kesmişti. Yine o depremde insanların imdadına, Marmara havzasına, o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi yetişmişti. Depremde kaybettiğimiz insanlarımız oldu. Onları geri getiremeyiz. Bir kez daha onlara rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Ama yerine koyacağımız başka şeyler var. Van yıkılsa da yenisini yaparız. Yeter ki insanlık yıkılmasın, insanlık enkaz altında kalmasın` dedik. Bir yıl sonra 15 bin 400 konutu, yeni bir Van`ı inşa ettik ve Vanlıların acılarını, yaralarını bir nebze olsun sarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Japonya da bizim gibi bir deprem yaşadı. Japonya dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi. Ama bugün Japonya, depremin yaralarını sarabilmiş, enkazı kaldırabilmiş değil. İşte Türkiye`nin farkı budur."
-“VAN’A SON 10 YILDA 80 YILDAKİ HİZMETLERİN 10 KATI HİZMET YAPILDI”
Van`da 2003 yılı öncesi 37, 2003 yılı sonrası ise 382 kilometre yol yapıldığını vurgulayan Yıldırım, 80 yılda yapılan yol yatırımının 10 katından fazlasını gerçekleştirdiklerini ifade etti. "Biz kilometrelerce laf edip bir arpa boyu yol yapamayanlardan olmayacağız. Kilometrelerce yol yapacağız, bir arpa boyu laf edeceğiz" diyen Yıldırım, laf değil iş yapan bir iktidarın `hizmetkarları` olarak Vanlıların hizmetinde olduklarını dile getirdi. Kentteki yatırımların, bazı siyasiler tarafından Avrupa Birliği`nden (AB) gönderilen paralarla yapıldığı yönünde anlatıldığını ve bunun `koca bir yalan` olduğunu bildiren Yıldırım, şunları kaydetti: "Avrupa Birliği`nin içine düştüğü durum o kadar kötü ki kendi kendine çare bulamıyor. AB`nin bırakın Türkiye`ye yardım etmesini, AB`ye biz yardım edecek hale geldik. Önemli olan hizmetin yapılmasıdır. Kim yaparsa yapsın. Hizmette siyaset olmaz. Hizmet vatandaşa yapılır. Siyaseti sandığa giderken yap ama sandık kapandıktan sonra lafla, siyasetle, yalan ve dolanla milleti aldatamazsınız. Sonunda yaptığınız iş ortaya çıkar. Siz başkalarının yaptığını, `biz yaptık` diye dolanıp duracaksınız. Yemezler... Van`da yemez, bu millet de yemez. Kimin ne yaptığını, kimin hizmet ürettiğini Vanlılar çok iyi biliyor, görüyor."
-"BU ÜLKE KAVGAYLA HİÇBİR YERE VARAMAZ”
Yıldırım, depremden sonra kente yapılan yatırımların 3,5 milyar liraya ulaştığına işaret ederek, insanların acısını paylaşmaya ve yaralarını sarmaya çalıştıkları dönemde, kente gelen yardımları hazmedemeyen bazı çevrelerin o günlerde bile boş durmadığını, kin ve nefretlerini ifşa ettiklerini belirtti.

Kavgayla, öldürmekle, korkuyla, terörle abad olan hiçbir lider ve hiçbir zihniyet olmadığının altını çizen Yıldırım, şöyle devam etti: "Etrafınıza bakın, Tunus yıkıldı, Mısır`da diktatörler birer birer gidiyor. Halka karşı gelemezsiniz. Halkınızın taleplerine karşılık verecek, sorunlarını çözecek, dertleriyle dertleneceksiniz. Silah doğrultarak, terör estirerek çözülecek hiçbir sorun yoktur. Yapmamız gereken gücümüzü, enerjimizi ülkemizin geleceğine, kalkınmasına, insanımızın mutluluğuna yönelik projelere, çalışmalara ayırmak. Bu ülke kavgayla hiçbir yere varamaz. Bizim teklifimiz, bu ülke için, ülkenin geleceği için kimin sözü varsa buyursun söylesin. Bir olalım, beraber olalım, çalışıp çabalayalım, bölgenin de dünyanın da en ileri, en mutlu ülkesi olan bir Türkiye oluşturalım. Bunun için çalışıyor, bunun için gayret ediyoruz."
-“VAN’A 10 YILDA 1.6 MİLYAR LİRA PARA HARCANDI”
Sorumluluğundaki bakanlığın, 1992-2002 yılları arasında Van için 95 milyon lira harcadığını hatırlatan Yıldırım, 2002-2012 yılları arasında ise bu rakamın 1,6 milyar liraya çıktığını kaydetti. Yıldırım, insanların desteği olduğu sürece hiçbir gücün karşılarında duramayacağını vurgulayarak, ülkenin birliği, beraberliği, geleceği ve güvenliği için bu topraklara sahip çıkan, ocaklarını tüttüren ve ülkenin bayrağını dalgalandıran herkese hizmet etmenin, boyunlarının borcu olduğunu söyledi.
-“VAN’DA GECE UÇUŞLARI YAPILACAK”
Van Ferit Melen Havaalanı`nın yetersiz kaldığı yönünde ortaya atılan söylemlerin de gerçeği yansıtmadığına değinen Yıldırım, havaalanının geçen yıl 1 milyon 56 bin kişiye hizmet verdiğini ifade etti. Yapılan çalışmalarla havaalanının kapasitesinin yıllık 7 milyon yolcuya çıkarıldığını anlatan Yıldırım, "Van`ın nüfusunun 7 katı kadar kapasitede havaalanı yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Havaalanına geceleri de iniş, kalkış yapılması için `ne lazımsa onu yapın` dedim. Şimdi uzay teknolojisiyle, uydudan sinyal almak suretiyle geceleri de uçuşlara hazır hale getirilecek" diye konuştu.
-“VAN-TATVAN ARASINDA SEFER YAPAN 2 FERİBOT İMAL EDİLİYOR”
Van Gölü için her biri 50 vagon taşıma kapasiteli ve eski feribotların 4 katı hızda iki feribot yapıldığını ifade eden Yıldırım, feribotların 2013 ve 2014 yıllarında hizmet vermeye başlamasıyla Van-Tatvan arası seferlerde büyük artış olacağını, bunun da kent ekonomisinin canlanmasına büyük katkı sunacağını anlattı.
-“HAVAALANI KAPASİTESİ 7 MİLYON OLACAK”
Van Ferit Melen Havaalanı`nın bölge için çok önemli olduğunu belirten Bakan Yıldırım, şu ana kadar yıllık 1 milyon 56 bin olan kapasiteyi 7 milyona yükseltmek için yoğun çalışma içinde olduklarını söyledi. Bundan sonra Van Havaalanı`na uydudan alınacak sinyallerle gece de iniş- kalkışların yapılacağını ifade eden Bakan Yıldırım, "Havadan ulaşım dışında Van Denizi`nden ulaşımın daha verilmli olması için 200 milyona iki gemi yapımına başladık. Ayrıca çevre yolunun da en kısa sürede tamamlanması yoğun bir çalışma sürüyor" dedi.
-“DEPREMDE YIKILAN HAVAALANININ YENİ TERMİNAL İHALESİ YAPILDI”
Vali Münir Karaloğlu da İkinisan Köprülü kavşağında bir konuşma yaptı. Karaloğlu: “İpekyolu Caddesi üzerindeki ışıklı kavşakları köprülü kavşaklara dönüştürerek hem trafikteki konforu artırmak, trafik kazalarını azaltmak, egzoz gazının salımını azaltarak çevre kirliğinde, hava kirliliğinde de bir azaltmaya gitme noktasında önemli çalışmalar yapılıyor, yapıyoruz. İki yıl önce Kale Köprülü Köprülü Kavşağını açmıştık, bugün İkinisan Köprülü Kavşağını açarak İpekyolu Caddesi üzerindeki trafikteki rahatlamayı sağlayacağız. Sayın Bakanım sizin liderliğinizde son 10 yıldır Ulaştırma sektöründe çok büyük hamleler, çok büyük projeler Ulaştırma, Denizcilik  ve Haberleşme Bakanlığımız tarafından gerçekleştirildi. Ve bunlardan şehrimiz de nasibini aldı. Havaalanımızın ek terminal hizmet binası bitti hizmete alındı. Depremde yıkılan eski binanın yerine de yenisinin ihalesi yapıldı inşallah yakında onun çalışmaları da başlayacak”

 

-“EDREMİT ÇEVRE YOLU DA BU ŞEHİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
“Çevre yolumuz şuanda devam ediyor hedefimiz 2013 yılında Özalp yolu ile Erciş yolu arasındaki 18 kilometrelik kısmını inşallah hizmete almak istiyoruz. Şuanda yolun alt temel seviyesinde çalışmalarda tamamlandı. Yaz aylarında inşallah asfaltı bitirilerek hizmete alınacak. Çevre yolumuz toplam 42 kilometre. Geri kalan kısmının imar çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından şuanda sürdürülüyor. Askı süresi tamamlandı, 18’nci madde uygulaması da yakında tamamlanarak inşallah müteahhit firma da orada hızlı bir şekilde çalışmalarını tamamlayacak. Deprem sonra Edremit bölgesinde yaklaşık 10 konut yapılarak şehrin nüfusunun bir kısmı o bölgeye taşındı. Artık Edremit çevre yolu da bu şehir için çok önemli hale geldi. Sizin talimatlarınızla proje çalışması şuanda bitmek üzere inşallah 2013 yılında onun da ihalesi yapılırsa şehrimizin trafiğine çok önemli bir katkı sunacak”
-“VAN’IN ÇEVRE İLLERİYLE 420 KİLOMETRELİK BÖLÜMÜNÜN TAMAMI DUBLE YOL OLDU”
“Şuanda Van’ın çevre illeriyle olan bağlantıları neredeyse tamamen duble yol haline geldi. Vangölü’nün etrafındaki 420 kilometrelik çevre yolunun tamamı tamamen duble yoldur. 23 Ekim’de sizin açmış olduğunuz Kuskunkıran Tüneli ile şuanda Van-Bitlis arası tamamen duble yol olmuştur. Van-Hakkari arasındaki çalışmalar devam ediyor. Van-Özalp,Erciş-Ağrı yolundaki çalışmalarda sürmekte inşallah kısa süre içerisinde onlarda tamamlanacak. Van’ın ulaşım sektöründeki gelmiş olduğu bu noktada başta zati aliniz ve bakanlığınıza bağlı genel müdürleriniz olmak üzere emeği geçen herkese Van halkı adına şükranlarımı ifade ediyorum. Bugün açılışını yapmış olduğumuz bu güzel kavşağımız Van’ı 2023’e hazırlarken hem geleceğin şehrini inşa ederken, hem de geleceğin büyükşehrini inşa ederken çok büyük katkı olacağını ifade ediyor. Kavşağımızın hayırlı olmasını diliyorum, emeği geçen Karayolları genel müdürlüğümüz, kurum çalışanları ve müteahhit firmaya teşekkür ediyorum”
Yapılan konuşmaların ardından Bakan Yıldırım, Vali Karaloğlu, Ak Parti Van Milletvekilleri Burhan Kayatürk, Mustafa Bilici, Fatih Çiftçi, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Gökçenay Group Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Gökçenay ve vatandaşlarla birlikte İkinisan Köprülü Kavşağı`nın açılış kurdelesini kesti. Daha sonra makam aracının direksiyonuna geçen Yıldırım, açılışını yaptığı kavşakta bir süre araç kullandı. Çeşitli açılışlarda bulunmak üzere Van`a gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Ferit Melen Havaalanı`nda Vali Münir Karaloğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Van Milletvekilleri  Burhan Kayatürk, Fatih Çiftçi, Mustafa Bilici, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Aras ve diğer yetkililer karşıladı.  Bakan Yıldırım, havaalanında kendisini karşılamaya gelen partililerle tek tek tokalaştıktan sonra Gökçenay Group tarafından 5 ay önce yapımına başlanan ve 54 milyon TL`ye mal olan 608 metrelik İkinisan Köprülü Kavşağı`nın açılış törenine katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törende konuşan Yıldırım, sözlerine tedavi gördüğü hastanede vefat eden Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi`nin ailesine baş sağlığı dileyerek başladı. Elçi`nin ülkenin barış ve kardeşliği için mücadele ettiğini ve sorunların silahla çözülemeyeceğini savunan biri olduğunu anlatan Yıldırım, "Onun vefatıyla bugün görüyoruz ki Türkiye`nin 75 milyonunun paylaşacağı çok şey var. Kavga edeceği hiçbir şey yok. Tek ihtiyacımız birlik ve beraberlik, milletin kardeşliğidir" dedi.
Van`da geçen yıl yaşanan depremin 37 atom bombası etkisinde bir felakete neden olduğunu belirten Bakan Yıldırım, deprem sonrası Ak Parti hükümetinin kente gösterdiği ilgiye dikkati çekti. Yıldırım, 17 Ağustos`taki Marmara Depremi`nin ardından devletin ancak iki gün sonra vatandaşa ulaştığını anımsatarak, şöyle konuştu: "O gün deprem olmuş Ankara`nın haberi yoktu. Vatandaşına ancak iki gün sonra ulaşan bir devlet vardı. Vatandaş derdiyle baş başa kalmış, devletten umudunu kesmişti. Yine o depremde insanların imdadına, Marmara havzasına, o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi yetişmişti. Depremde kaybettiğimiz insanlarımız oldu. Onları geri getiremeyiz. Bir kez daha onlara rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Ama yerine koyacağımız başka şeyler var. Van yıkılsa da yenisini yaparız. Yeter ki insanlık yıkılmasın, insanlık enkaz altında kalmasın` dedik. Bir yıl sonra 15 bin 400 konutu, yeni bir Van`ı inşa ettik ve Vanlıların acılarını, yaralarını bir nebze olsun sarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Japonya da bizim gibi bir deprem yaşadı. Japonya dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi. Ama bugün Japonya, depremin yaralarını sarabilmiş, enkazı kaldırabilmiş değil. İşte Türkiye`nin farkı budur."

 

-“VAN’A SON 10 YILDA 80 YILDAKİ HİZMETLERİN 10 KATI HİZMET YAPILDI”


Van`da 2003 yılı öncesi 37, 2003 yılı sonrası ise 382 kilometre yol yapıldığını vurgulayan Yıldırım, 80 yılda yapılan yol yatırımının 10 katından fazlasını gerçekleştirdiklerini ifade etti. "Biz kilometrelerce laf edip bir arpa boyu yol yapamayanlardan olmayacağız. Kilometrelerce yol yapacağız, bir arpa boyu laf edeceğiz" diyen Yıldırım, laf değil iş yapan bir iktidarın `hizmetkarları` olarak Vanlıların hizmetinde olduklarını dile getirdi. Kentteki yatırımların, bazı siyasiler tarafından Avrupa Birliği`nden (AB) gönderilen paralarla yapıldığı yönünde anlatıldığını ve bunun `koca bir yalan` olduğunu bildiren Yıldırım, şunları kaydetti: "Avrupa Birliği`nin içine düştüğü durum o kadar kötü ki kendi kendine çare bulamıyor. AB`nin bırakın Türkiye`ye yardım etmesini, AB`ye biz yardım edecek hale geldik. Önemli olan hizmetin yapılmasıdır. Kim yaparsa yapsın. Hizmette siyaset olmaz. Hizmet vatandaşa yapılır. Siyaseti sandığa giderken yap ama sandık kapandıktan sonra lafla, siyasetle, yalan ve dolanla milleti aldatamazsınız. Sonunda yaptığınız iş ortaya çıkar. Siz başkalarının yaptığını, `biz yaptık` diye dolanıp duracaksınız. Yemezler... Van`da yemez, bu millet de yemez. Kimin ne yaptığını, kimin hizmet ürettiğini Vanlılar çok iyi biliyor, görüyor."

 

-"BU ÜLKE KAVGAYLA HİÇBİR YERE VARAMAZ”


Yıldırım, depremden sonra kente yapılan yatırımların 3,5 milyar liraya ulaştığına işaret ederek, insanların acısını paylaşmaya ve yaralarını sarmaya çalıştıkları dönemde, kente gelen yardımları hazmedemeyen bazı çevrelerin o günlerde bile boş durmadığını, kin ve nefretlerini ifşa ettiklerini belirtti.

Kavgayla, öldürmekle, korkuyla, terörle abad olan hiçbir lider ve hiçbir zihniyet olmadığının altını çizen Yıldırım, şöyle devam etti: "Etrafınıza bakın, Tunus yıkıldı, Mısır`da diktatörler birer birer gidiyor. Halka karşı gelemezsiniz. Halkınızın taleplerine karşılık verecek, sorunlarını çözecek, dertleriyle dertleneceksiniz. Silah doğrultarak, terör estirerek çözülecek hiçbir sorun yoktur. Yapmamız gereken gücümüzü, enerjimizi ülkemizin geleceğine, kalkınmasına, insanımızın mutluluğuna yönelik projelere, çalışmalara ayırmak. Bu ülke kavgayla hiçbir yere varamaz. Bizim teklifimiz, bu ülke için, ülkenin geleceği için kimin sözü varsa buyursun söylesin. Bir olalım, beraber olalım, çalışıp çabalayalım, bölgenin de dünyanın da en ileri, en mutlu ülkesi olan bir Türkiye oluşturalım. Bunun için çalışıyor, bunun için gayret ediyoruz."

 

-“VAN’A 10 YILDA 1.6 MİLYAR LİRA PARA HARCANDI”


Sorumluluğundaki bakanlığın, 1992-2002 yılları arasında Van için 95 milyon lira harcadığını hatırlatan Yıldırım, 2002-2012 yılları arasında ise bu rakamın 1,6 milyar liraya çıktığını kaydetti. Yıldırım, insanların desteği olduğu sürece hiçbir gücün karşılarında duramayacağını vurgulayarak, ülkenin birliği, beraberliği, geleceği ve güvenliği için bu topraklara sahip çıkan, ocaklarını tüttüren ve ülkenin bayrağını dalgalandıran herkese hizmet etmenin, boyunlarının borcu olduğunu söyledi.

 

-“VAN’DA GECE UÇUŞLARI YAPILACAK”


Van Ferit Melen Havaalanı`nın yetersiz kaldığı yönünde ortaya atılan söylemlerin de gerçeği yansıtmadığına değinen Yıldırım, havaalanının geçen yıl 1 milyon 56 bin kişiye hizmet verdiğini ifade etti. Yapılan çalışmalarla havaalanının kapasitesinin yıllık 7 milyon yolcuya çıkarıldığını anlatan Yıldırım, "Van`ın nüfusunun 7 katı kadar kapasitede havaalanı yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Havaalanına geceleri de iniş, kalkış yapılması için `ne lazımsa onu yapın` dedim. Şimdi uzay teknolojisiyle, uydudan sinyal almak suretiyle geceleri de uçuşlara hazır hale getirilecek" diye konuştu.

 

-“VAN-TATVAN ARASINDA SEFER YAPAN 2 FERİBOT İMAL EDİLİYOR”


Van Gölü için her biri 50 vagon taşıma kapasiteli ve eski feribotların 4 katı hızda iki feribot yapıldığını ifade eden Yıldırım, feribotların 2013 ve 2014 yıllarında hizmet vermeye başlamasıyla Van-Tatvan arası seferlerde büyük artış olacağını, bunun da kent ekonomisinin canlanmasına büyük katkı sunacağını anlattı.
-“HAVAALANI KAPASİTESİ 7 MİLYON OLACAK”
Van Ferit Melen Havaalanı`nın bölge için çok önemli olduğunu belirten Bakan Yıldırım, şu ana kadar yıllık 1 milyon 56 bin olan kapasiteyi 7 milyona yükseltmek için yoğun çalışma içinde olduklarını söyledi. Bundan sonra Van Havaalanı`na uydudan alınacak sinyallerle gece de iniş- kalkışların yapılacağını ifade eden Bakan Yıldırım, "Havadan ulaşım dışında Van Denizi`nden ulaşımın daha verilmli olması için 200 milyona iki gemi yapımına başladık. Ayrıca çevre yolunun da en kısa sürede tamamlanması yoğun bir çalışma sürüyor" dedi.

 

-“DEPREMDE YIKILAN HAVAALANININ YENİ TERMİNAL İHALESİ YAPILDI”


Vali Münir Karaloğlu da İkinisan Köprülü kavşağında bir konuşma yaptı. Karaloğlu: “İpekyolu Caddesi üzerindeki ışıklı kavşakları köprülü kavşaklara dönüştürerek hem trafikteki konforu artırmak, trafik kazalarını azaltmak, egzoz gazının salımını azaltarak çevre kirliğinde, hava kirliliğinde de bir azaltmaya gitme noktasında önemli çalışmalar yapılıyor, yapıyoruz. İki yıl önce Kale Köprülü Köprülü Kavşağını açmıştık, bugün İkinisan Köprülü Kavşağını açarak İpekyolu Caddesi üzerindeki trafikteki rahatlamayı sağlayacağız. Sayın Bakanım sizin liderliğinizde son 10 yıldır Ulaştırma sektöründe çok büyük hamleler, çok büyük projeler Ulaştırma, Denizcilik  ve Haberleşme Bakanlığımız tarafından gerçekleştirildi. Ve bunlardan şehrimiz de nasibini aldı. Havaalanımızın ek terminal hizmet binası bitti hizmete alındı. Depremde yıkılan eski binanın yerine de yenisinin ihalesi yapıldı inşallah yakında onun çalışmaları da başlayacak”

 

-“EDREMİT ÇEVRE YOLU DA BU ŞEHİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”


“Çevre yolumuz şuanda devam ediyor hedefimiz 2013 yılında Özalp yolu ile Erciş yolu arasındaki 18 kilometrelik kısmını inşallah hizmete almak istiyoruz. Şuanda yolun alt temel seviyesinde çalışmalarda tamamlandı. Yaz aylarında inşallah asfaltı bitirilerek hizmete alınacak. Çevre yolumuz toplam 42 kilometre. Geri kalan kısmının imar çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından şuanda sürdürülüyor. Askı süresi tamamlandı, 18’nci madde uygulaması da yakında tamamlanarak inşallah müteahhit firma da orada hızlı bir şekilde çalışmalarını tamamlayacak. Deprem sonra Edremit bölgesinde yaklaşık 10 konut yapılarak şehrin nüfusunun bir kısmı o bölgeye taşındı. Artık Edremit çevre yolu da bu şehir için çok önemli hale geldi. Sizin talimatlarınızla proje çalışması şuanda bitmek üzere inşallah 2013 yılında onun da ihalesi yapılırsa şehrimizin trafiğine çok önemli bir katkı sunacak”

 

-“VAN’IN ÇEVRE İLLERİYLE 420 KİLOMETRELİK BÖLÜMÜNÜN TAMAMI DUBLE YOL OLDU”


“Şuanda Van’ın çevre illeriyle olan bağlantıları neredeyse tamamen duble yol haline geldi. Vangölü’nün etrafındaki 420 kilometrelik çevre yolunun tamamı tamamen duble yoldur. 23 Ekim’de sizin açmış olduğunuz Kuskunkıran Tüneli ile şuanda Van-Bitlis arası tamamen duble yol olmuştur. Van-Hakkari arasındaki çalışmalar devam ediyor. Van-Özalp,Erciş-Ağrı yolundaki çalışmalarda sürmekte inşallah kısa süre içerisinde onlarda tamamlanacak. Van’ın ulaşım sektöründeki gelmiş olduğu bu noktada başta zati aliniz ve bakanlığınıza bağlı genel müdürleriniz olmak üzere emeği geçen herkese Van halkı adına şükranlarımı ifade ediyorum. Bugün açılışını yapmış olduğumuz bu güzel kavşağımız Van’ı 2023’e hazırlarken hem geleceğin şehrini inşa ederken, hem de geleceğin büyükşehrini inşa ederken çok büyük katkı olacağını ifade ediyor. Kavşağımızın hayırlı olmasını diliyorum, emeği geçen Karayolları genel müdürlüğümüz, kurum çalışanları ve müteahhit firmaya teşekkür ediyorum”
Yapılan konuşmaların ardından Bakan Yıldırım, Vali Karaloğlu, Ak Parti Van Milletvekilleri Burhan Kayatürk, Mustafa Bilici, Fatih Çiftçi, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Gökçenay Group Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Gökçenay ve vatandaşlarla birlikte İkinisan Köprülü Kavşağı`nın açılış kurdelesini kesti. Daha sonra makam aracının direksiyonuna geçen Yıldırım, açılışını yaptığı kavşakta bir süre araç kullandı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com