VALİ KARALOĞLU, YYÜ’NÜN 30’NCU AKADEMİK YILI AÇILIŞINA KATILDI  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin (YYÜ) 30’ncu Akademik yılı açılışına katıldı.

Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi`ndeki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başladı. Depremin ardından Van`ın kısa zamanda ayağa kalkmasında üniversitenin çok büyük etkisinin olduğunu belirten Karaloğlu, 2011`in üniversite ve Van için sıkıntılı bir yıl olduğunu anımsattı.
Depremin ardından sorunları büyük oranda çözdüklerini kaydeden Karaloğlu, şöyle konuştu: "Üniversitemiz şehir için önemliydi. Üniversitenin hızlı ayağa kalkması, şehrin de hızlı ayağa kalkması demekti. Başbakanımız, Başbakan Yardımcımız Beşir Atalay ve bakanlarımız üniversitenin sorunlarını çözme konusunda son derece duyarlı davrandılar ve üniversitemize kaynak aktarma konusunda sorun yaşatmadılar. Bu nedenle kendilerine şükranlarımı arz ediyorum. Belki bugün şehir bu kadar çabuk toparlandıysa, bunda üniversitenin çabuk toparlanmasının önemi büyüktür."
30 yıldır ülke kaynaklarının heba edildiği bir fitne sorunu yaşandığını belirten Karaloğlu, bölgede başta eğitim olmak üzere bir takım problemlerin bulunduğunu ve cehaletle mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti. Karaloğlu, şunları dile getirdi: "Yoksulluk sorunumuz var. Toplumu tüketen değil, aynı zamanda üreten bir toplum haline getirmemiz gerekiyor. Son 30 yıldır maddi ve manevi kaynaklarımızı heba ettiğimiz bir fitne sorunumuz var bölgede. Bütün bu sorunları çözmemiz için ilmin aydınlık ışığına ve bilim adamlarımızın yol göstericiliğine ihtiyacımız var. Üniversiteler fikirlerin özgürce ifade edilip tartışıldığı mekanlardır. Ancak sizden farklı düşünen arkadaşlarınızın da en az sizin kadar fikirlerini ifade etme hakları olduğunu bilmelisiniz ve sizden farklı düşünen arkadaşlarınıza da saygı duymalısınız. Hiçbir zaman fikri mücadelenizi, bir çatışma ortamına taşımayın. Eğer bunu yaparsanız kendinize, şehrinize ve ülkenize çok daha faydalı olacaksınız."

 

-"DEPREMİN ETKİSİNİ ATLATTIK”


YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise üniversitede, 15 fakülte, 4 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 5 enstitü, 23 araştırma merkezi, 23 bin öğrenci, bin 400 öğretim elemanı ve bin 300 idari personelin bulunduğunu söyledi. Battal, geçtiğimiz yıl yaşanan depremlerin etkisini kısa zamanda atlatarak bugünlere geldiklerini açıkladı. Deprem sonrasında çalışmalarına değinen Battal, şunları söyledi: "Fikir ayrılıklarınızı, asla kavga aracı olarak görmeyin. Çünkü fikri farklılıklar, toplumsal dinamizm sağlar. Entelektüel gücü oluşturur. Bu yüzden şiddet içermeyen düşünce ve ayrılıklarınızı saygıyla karşılayın. Çağdaş insanlar olmanın yanısıra, tam bağımsız ve varlığımızı sonsuza kadar koruyabilmek için sınırsız bir vatan sevgisine ve ulusal birlik bilincine sahip olarak, ülke sorunlarıyla da yakından ilgilenmek ve özellikle yakın tarihi çok iyi bilmek zorundayız."

 

ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI ÇAKAR, YYÜ’NÜN GELİŞMESİNDEN UMUTLU


Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Öğrenci Konseyi Başkanı Murat Çakar’da bir konuşma yaptı. Çakar, geçtiğimiz yıl yaşanan iki büyük depremin ardından üniversitenin çok kısa sürede toparlandığını belirterek “Sayın konuklar, sizlere bir itirafta bulunacağım. Yaşadığımız felaketin ardından, içinde bulunduğumuz, gerek psikolojik durumumuz, gerek üniversitedeki binaları göz önüne getirdiğimizde, artık bu şehirde değil öğrencilik, yaşam bile olmaz diyorduk. Bu üniversitenin hocalarıyla, öğrencileriyle bir akademik yıl açılında bir araya geleceğini hayal bile edemiyorduk. Dünyada eşine zor rastlanan bir durum yaşadık. İki büyük depremin ardından çok kısa süre sonra toparlanan üniversitemiz hamd olsun ki; dimdik ayakta ve bir yıl sonra akademik yıl açılışında birlikteyiz” dedi.
Konuşmaların ardından YYÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Yükrük ve bölüm öğrencileri tarafından müzik dinletisi sunuldu. Törende, YYÜ Tıp Fakültesi`nin kurucu dekanlığını yapan Prof. Dr. Dursun Odabaş, akademik yılın ilk dersini verdi. YYÜ`de açılış dersini vermenin kendisi için büyük bir onur olduğunu söyleyen Odabaş, "Şehir, Sağlık, Sigara" konulu sunum yaptı. Odabaş’ının verdiği ilk dersin ardından öğrencilerin ve öğretmenlerin birlikte hazırladıkları gravür ve yağlı boya sergisinin gezilmesinin ardından program sona erdi.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com