ERCİŞ’TE 707 KİŞİ DEPREMZEDE DAHA SICAK YUVASINA KAVUŞTU  

 
Van`ın Erciş ilçesinde geçen yılki depremde evleri ağır hasar gören 707 kişi daha kura çekimi sonucunda kalıcı konutlarına kavuştu.

Geçen yıl Erciş`te meydana gelen yıkıcı depremin ardından, Toki tarafından yaptırılan kalıcı konutlarının hak sahiplerine verilmesine devam ediliyor. Çeşitli nedenlerle hak sahibi olamayan 707 vatandaş daha kalıcı konutlarına sahip olmanın mutluluğunu yaşadı. Erciş Kapalı Spor Salonu`nda yapılan kura çekim törenine Van Valisi Münir Karaloğlu, Erciş Kaymakamı Barboros Baran, Erciş Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu, Acil Afet ve Durum Müdürü Cafer Geyik, Ak Parti Erciş İlçe Başkanı Mürsel Göral ile vatandaşlar katıldı.


Kura çekim törenine katılan Van Valisi Münir Karaloğlu, yaptığı konuşmada, ilçede daha önce iki hak sahipliliğiyle alakalı kura çekim töreni yaptıklarını anımsatarak, "Aslında hak sahipliği işlemlerini tamamlamıştık. Ama Erciş`ten Belediye Başkanımızın, Kaymakam arkadaşımızın ve milletvekilimizin vatandaşlarımızın ‘bir kısmı öyle veya böyle, haklı veya haksız zamanında müracaat edemeyen vatandaşlarımız var’ dediler. Bunlara bir hak daha veremez miyiz? şeklinde bize talepleri geldi. Biz de konuyu Başbakan Yardımcımıza, AFAD` a aktardık. Yasalar belki biraz zorladı. Ama vatandaşlarımıza tekrar bir imkan vermek için çalışma yapıldı. Ve 10 Eylül ile 25 tarihleri arasında bir ek süre verildi. Sizlere bu ek sürede şunu söyledik; Vatandaşımıza evi bizim hasar tespit listesinde yıkık, ağır hasarlı olup da süresinde müracaat edememiş vatandaşlarımız bu ek süre içerisinde müracaatlarını yapsınlar. Bunları değerlendirelim. Eğer haklıysalar, eğer hak sahibi olma şansları varsa onlara da daire verelim. Bu incelemeler tamamlandı, hem Erciş`te hem Van`da yaklaşık bin 100 ilave konut daha vatandaşımıza vermiş olduk. İşte bugün Erciş`te bu ek süreden sonra hak sahibi olan vatandaşlarımız, beldelerimizden özelikle afette maruz sel ve heyelan tehlikesi olan köylerde yer seçimi yapamadığımız vatandaşlarımız için 707 konutun kurasını çekeceğiz. Her şeyden önce bugün kurasını çekeceğimiz evlerine yerleşecek olan vatandaşlarımızı kutluyorum, tebrik ediyorum. Yeni dairelerinde hayırlısıyla otursunlar diyorum”

 

-“BAŞBAKAN ERDOĞAN, İLK KRİZ TOPLANTISINI BAKANLARLA BİRLİKTE VAN’DA YAPTI”


Depremin zor bir süreç ve büyük bir imtihan olduğunu anımsatan Karaloğlu, “Hep beraber bu imtihanı verdik. Yöneteni, yönetileni, vatandaşı, idarecisi hep beraber bu süreci yaşadık. Bakın ben de bu kentte idim. ve bütün depremleri sizinle beraber yaşadım. Ama hep beraber bu zorlu süreci yönettik. Allah`a hamda olsun bu günlere geldik. Tabi depremin ilk günü daha 5’nci saatinde Sayın Başbakanımız Bakanlar Kurulu`nun 3’te 2’si Erciş`teydi, Van`daydı. O akşam ilk kriz toplantısını Sayın Başbakanımızın başkanlığında yaptık. O akşam Başbakanımız TOKİ Başkanına "Buralardaki kış ağır geçer başkan. Bakın İskandinav ülkelerinde beton nasıl dökülüyorsa, inşaat nasıl yapılıyorsa aynı metotları buralara da getirin. Kış aylarında da burada konutlar devam etsin. Biz 2012 yılında vatandaşlarımıza konutlarını teslim edelim” Hepiniz şahit oldunuz, Erciş`te de Van`da da hiçbir zaman inşaatlar durmadı. Eksi (-) 18 derecede de burada beton döküldü. Nasıl döküldü, bu betonlar tabi ki özel metotlarla özel tedbirlerle, özel kimyasal karışımlarla döküldü. Neydi hedef. Vatandaşımız artık gelecek kışı evlerinde geçirsin. İşte bu günler içindi bu çalışmalar. Allah`a hamd olsun. Biz daha depremin 1’nci yılı dolmadan bu salonda iki kura çekimi yapmıştık. Daireleri vatandaşlarımıza teslim etmiştik ve şimdi o vatandaşlarımız kendi dairelerinde oturuyorlar”

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com