VAN`DA 256 ÖĞRETMEN LOJMANLARINA KAVUŞTU  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Van`da meydana gelen depremlerin ardından Vehbi Koç Vakfı, Turkcell ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından yaptırılan öğretmen lojmanlarının kura çekimine katıldı.

Kalecik köyünde yapılan lojmanların kura çekimi için düzenlenen törene Van Valisi Münir Karaloğlu, Vali Yardımcısı Zafer Çoşkun, Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır ve Öğretmenler katıldı.
Kura çekimi öncesinde konuşan Van  Karaloğlu, Kura çekiminden sonra buraya yerleşecek arkadaşlara huzurlu ve mutlu günler diliyorum. 2011 Van için, ilimiz için sıkıntılı bir yıl oldu. İki büyük felaketle ciddi maddi ve manevi kayıplarımız oldu. Eğitim camiamızın da Van içerisinde çok büyük kayıpları oldu. Her şeyden önce 76 öğretmenimizi, kaybettik. Öğrencilerimizden deprem şehitleri olan çocuklarımız var. Bu vesile ile depremde kaybettiğimiz 644 vatandaşımızı, öğretmen ve öğrencilerimizi bugün tekrar rahmetle anıyorum. Yakınlarına, sevenlerine başsağlığı diliyorum.

 

VAN’I YENİDEN AYAĞA KALDIRMAK İÇİN HERKES SEFERBER OLDU

 

Vali Karaloğlu, "Deprem; bir felaket. İlk deprem 29 saniye sürmüştü. 29 saniyelik bir sürede elinizde olan neyiniz varsa, başta psikolojiniz ve hayata tutunma arzunuz olmak üzere, kaybediyorsunuz. Maddi varlıklarınızla beraber kaybediyorsunuz. Ama Van depreminden sonra devletimiz, hükümetimiz 75 milyon milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, adeta Van’ı yeniden ayağa kaldırmak için seferber oldular. İşte bugün o seferberliğin bir uzantısı olarak buradayız. Koç topluluğunun kurucusu Vehbi koç adına kurulmuş olan Vakıf tarafından yapılan 128 konutluk öğretmen lojmanları. Hemen bitişiğinde Turkcell’in ‘Türkiye Kumbarası’ adı altında başlattığı, vatandaşlarımızın SMS’lerle katkı sunduğu ve kurum olarak Turkcell’in de 9 milyon lira aktardığı kampanyayla yaptırılan 64 adet lojman. Yine Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) yaptırmış olduğu 64 öğretmen lojmanı. Bu vakıflar, bu kuruluşlar Van depreminden sonra burada yaşayanların, çalışanların, Vanlıların, öğretmenlerimizin ve hepimizin sıkıntılarını gidermek için, yaralarını sarmak için buradaydılar. Hiçbir maddi beklentileri yoktu. Onları buraya getiren tek bir neden olabilir: O da, kardeşlik. Bu lojmanlar; doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle sarsılmaz kardeşliğimizin tezahürüdür. Bu kuruluşların burada olması, bunun göstergesidir.
Ben ilin Valisi olarak, hem şahsım ve hem Van halkı adına kuralarını çektiğimiz bu lojmanları yapıp bizlere teslim eden Vehbi Koç Vakfı’na, Turkcell’e ve Türk Eğitim Vakfı’na teşekkür ediyorum. Allah hayırlarını kabul etsin.
Biz bu kuruluşlarla protokol imzalarken bizden şunu istediler: ‘Biz bu evleri bizatihi öğretmenler için yapıyoruz. Lütfen bu yaptığımız lojmanlarda öğretmenlerin dışında kimse ikamet etmesin.’ Biz de buna dikkat ettik. Öğretmenler ve idarecilik yapan öğretmenler dışında hiçbir devlet memuru bu lojmanlarda kalmayacak. Burada sadece ve sadece öğretmenler kalacak. Çünkü bizim bu hayırsever kuruluşlarımıza taahhüdümüzdür. Biz bugün taahhüdümüze dikkat ettik. Bundan sonra gelecek yöneticilerimiz, idarecilerimiz de; bu protokoller çerçevesinde hareket edecekler diye temenni ediyorum.” dedi.


Koç Holding 128, Turkcell 64 ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından 64 olmak üzere toplam 256 lojman yaptırıldı. Vali Karaloğlu tarafından çekilen ilk kuranın talihlisi 40 yıllık öğretmen Hatice Karatekin ise "Daha önce konteynerde kalıyordum. Şu anda çok mutluyum. Lojmanların yapımında emeği herkese teşekkür ediyorum." dedi.


Lojman çıkan diğer öğretmenler ise duydukları memnuniyeti dile getirdi.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com