VEHBİ KOÇ VAKFI’NDAN EĞİTİM CAMİASINA LOJMAN  

 
Vehbi Koç Vakfı tarafından Van’da öğretmenler için inşa edilen 128 adet ‘Ford Otosan’ öğretmen lojmanı Van valisi Münir Karaloğlu’nun da katıldığı törenle hizmete açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında, mayıs ayında temeli atılan 128 lojman, 6 ayda tamamlanarak faaliyete geçti. Lojmanların açılış töreninde konuşan Vali Münir Karaloğlu, bir yıl önce yaşanan depremleri anımsatarak, 76`sı öğretmen 644 vatandaşın yaşamını yitirdiği depremlerde, ciddi maddi ve manevi kayıpların da olduğunu söyledi.
Depremlerin ardından 75 milyon insanın tek yürek olarak Van`a yardıma koştuğuna işaret ederek ”Bugün gerçekten hepimizi çok mutlu eden bir açılışı hep beraber yapacağız. 2011 yılının 23 Ekim ve 9 Kasım tarihlerinde bu şehirde iki büyük deprem ve akabinde de 10 binin üzerinde artçı deprem yaşadık. Depremlerde ciddi maddi ve manevi kayıplarımız oldu, 644 vatandaşımızı deprem şehidi olarak rahmete uğurladık. 644 vatandaşımızın 76’sı öğretmen, içlerinde birçok da öğrencilerimiz vardı. Depremden hemen sonra devletimiz, hükümetimiz 75 milyon vatandaşımız, sivil toplum kuruluşlarımız, hayırsever kurumlarımız, belediyelerimiz adeta bir millet Van’ı yeniden ayağa kaldırmak. Vanlı’nın sorunlarını gidermek, yarasını sarmak için seferber oldu. deprem sonrasında Türkiye’nin özel sektörünün amiral gemisi olan Koç grubu da bütün şirketleriyle, bütün kurumlarıyla Vanlının Van’ın yanındaydı. Bize yardıma koşmuştu”

 

-LOJMANLAR BEYAZ EŞYALI


Deprem sonrası Van’a ne yapabiliriz? diye toplulukla özellikle Vehbi koç Vakfı ile konuşurken, depremde özellikle kaybettiğimiz 76 öğretmenimizin hatırasına öğretmen lojmanları yapımına karar verildi. Yer tespitin Kalecik’teki Van denizine manzarası olan burayı tespit ettik ve çok kısa sürede 128 lojmanımız tamamlanarak bugün milli eğitim camiamıza bağışlanmış olacak. Hem deniz manzarası olan yer seçiminde, hem zemin olarak sağlam seçildi. Hem de kullanılan inşaat teknolojisi olarak son derece sağlam nezih ortamlar ortaya çıktı. Sadece çıplak daire vermiyoruz. Koç topluluğu Vehbi Koç Vakfı sağolsun, öğretmen lojmanlarımızın beyaz eşyalarının tamamını da lojmanla beraber öğretmenlerimize vereceğiz. Öğretmenlerimiz lojmanlarına geldiklerinde buzdolabından, çamaşır makinesine, bulaşık makinesinden televizyona kadar lojmanda bulmuş olacaklar. Koç topluluğunun sosyal sorumluluk, toplumsal duyarlılığının bir gereğiydi. Van halkı ve eğitim camiamız bunu hiçbir zaman unutmayacak ve her zaman minnetle, şükranla bu yapılan güzel yatırımı hatırlayacaktır. Bu yatırımda emeği geçen başta Koç topluğu başkanı Mustafa Koç ve Vehbi Koç Vakfı’nın başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve bu yatırıma grup içerisinde destek olan Ford Otosan şirketinin genel müdürüne, yönetim kurulu üyelerine Van halkı adına ilin Valisi olarak teşekkür ediyorum. Bu lojmanlarımızın eğitim camiasına ve öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.
 Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ise kentte yaşanan depremlerin ardından Van`ın yeniden kalkınması sürecine katkı sunmaya çalıştıklarını vurgulayarak, inşa edilen lojmanların da bölgedeki eğitimin gelişmesine katkı sağlayacağını kaydetti. "Ümit ederim ki geçmişte olduğu gibi gelecekte de güzel ilimiz Van, özverili eğitimcilerimizle başarılı nesillerin yetişmesine katkı sağlayacak" diyen Koç, Türk milletinin birlik ve beraberlik ruhunun ülkeyi ayakta tutan en önemli unsur olduğunu belirtti. Öğretmenler için gereken konfor, yaşam alanları ve gereçlerle donatılan lojmanların, deprem yönetmeliğine uygun inşa edildiğini anlatan Koç, lojmanların hayırlı olmasını temenni etti.
Konuşmaların ardından Vali Karaloğlu, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’a bir plaket verdi. daha sonra Vali Karaloğlu, Mustafa Koç ve diğer katılımcılarla birlikte açılış kurdelesini kesti. Lojmanları gezen Vali Karaloğlu ve katılımcılar hep birlikte bina önünde açılış anısına birlikte hatıra fotoğrafı çekti.
Lojmanların açılışına Vali Münir Karaloğlu, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler, Vali Yardımcısı Zafer Coşkun, İl Emniyet Müdürü Ümüt Yurdakul, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Faruk Alpaslan ve çok sayıda davetli katıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com