VAN, İKİNCİ KÖPRÜLÜ KAVŞAĞINA KAVUŞUYOR  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Van’ın şehiriçi trafiğine konfor sağlayacak olan kentin ikinci köprülü kavşağının havaların iyi gitmesi durumunda Aralık ayının ikinci haftasında araç trafiğine açılacağını söyledi.

Karayolları tarafından yaptırılan İkinisan (Kedili) Köprülü Kavşağı inşaatı son aşama geldi. Sıcak asfalt dökülecek düzeye gelen kavşakta incelemelerde bulunan Vali Münir Karaloğlu, çalışmalar hakkında yüklenici firma yetkilisi Bedrettin Gökcçenay’dan bilgi aldı. Tünelin girişinden itibaren yaklaşık 100 metrelik bölümü yaya olarak yürüyen ve çalışmaları yerinde inceleyen Karaloğlu, kaliteli işçiliğinden dolayı Bedrettin Gökçenay’a ve ekibine ‘teşekkür’ etti. Karaloğlu, incelemelerinin ardından yapılan çalışmalar ve önümüzdeki yıllarda yapılması planlanan yeni köprülü kavşaklarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

-“TRAFİK AKSAMASI YAŞANMADI”


Karaloğlu, “6 Mayıs’ta İkinisan Kavşağı inşaatımız son aşamasına geldi. Daha önce yan yollar açılmıştı. Şimdi de Tünelin iç kısmındaki imalatın kısmı devam ediyor. İçeride oluşacak suların drenajı ile ilgili ciddi bir çalışma var. Daha sonra asfalt çalışması yapılacak. Asfaltın dökülmesi de hava durumuna bağlı, eğer hava izin verirse Aralık 2’nci haftasında bu kavşağı trafiğe açmış olacağız. İşin büyük çoğunluğu yüzde 90’nın üzerinde tamamlanmış durumda. Bu kavşağa başladığımızda kentte bir endişe vardı. ‘Acaba bu kavşak bu yıl deprem dolayısıyla kentte oluşacak trafik yoğunluğu dolayısıyla işimizi sıkıntıya sokacak mı?’ endişesi vardı. Biz hem Karayolları 11. Bölge Müdürlüğümüzle hem de müteahhit firmanın yetkilileriyle yaptığımız çalışmalarda şuna dikkat ettik. ‘bu aksta, bu güzergahta hiçbir zaman 2x2 trafiğe kapanmadı. Sürekli olarak 2x2 bu yol trafiğe açık kaldı. Yan yollar üzerinden fore kazıklar çakıldı, trafik ortadan aktı. Daha sonra fore kazıklar tamamlanıp kiriş başlıklar atıldıktan sonra yan yollar tamamlandı. Bu sefer trafik yan yollara açıldı. Tünelin içine girildi. Böylelikle hiçbir zaman biz trafiği kesintiye uğratmadan ve bu inşaat yoğunluğunda da buradaki güzergah üzerindeki trafiğe de engel olmadan bu inşaat tamamlanma aşamasına geldi”

 

-“HAVALAR İYİ GİDERSE ARALIK AYININ İKİNCİ HAFTASINDA TRAFİĞE AÇILACAK”


“Ve inşallah Aralık ayının ilk yarısında eğer hava müsaade ederse burayı trafiğe açmış olacağız. 98 metre tünel kısmı uzunluğu var. Ama tünelin yaklaşım tünelleri ve rampalarıyla beraber yaklaşık 650 metrelik büyük bir iş. Başta Karayolları başta olmak üzere müteahhit firma yetkilileri ve çalışanları kutluyorum. Güzel bir iş oldu. inşallah bu kavşak açıldığında bu İkinisan Caddesi üzerindeki trafikte son derece rahatlamış olacak. Çevre yolu çalışması da diğer taraftan devam ediyor. İpekyolu üzerinde çok yoğun bir trafik var. Biz yoğun trafiği çevre yolunu bitirip çevre yoluna aktarmak istiyoruz. İpekyolu’nu da şehiriç yol statüsünde şehrin ana aksı olarak geliştirmek istiyoruz. Nüfusun bir kısmı yeni konutlarla beraber Edremit’e taşınacak. Bu yolun yükü biraz daha artacak. Onun için bu yollar üzerine yapılan kavşaklar, şehrin geleceği açısından son derece önemli”

 

-YENİ KAVŞAKLAR YAPMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”


“İpekyolu aksı üzerinde, Karayolları ve Özalp yolu üzerinde yeni kavşak yapma çalışmaları var. Onların da proje çalışmaları tamamlandı. İnşallah onlarda fırsat buldukça karayollarımız tarafından yapılmaya devam edecek. 2 yıl önce Emniyet Müdürlüğü önündeki Kale Kavşağı, yine Karayollarımız tarafından inşa edilmişti, şimdi de İkinisan Kavşağı bu çalışmalar devam edecek. Diğer taraftan Edremit, Erciş Özalp ve Hakkari istikametlerinde de yine sıcak asfalt çalışmaları devam ediyor. Bu yapılan çalışmalarla şehrimizin hem altyapısı güçleniyor. Hem de görünümü modern bir şehre yakışıyor hale geliyor”
Vali Karaloğlu, İkinisan Köprülü Kavşak’ta yaptığı incelemelerinin ardından buradan ayrıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com