VAN’DA 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA TÖRENİ  

 
Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk , ölümünün 74’ncü yıl dönümünde Van’da da bir anma töreni düzenlendi.

Van’daki ilk anma töreni Valilik bahçesinde bulunan Atatürk anıtı önünde yapıldı. Van Valisi Münir Karaloğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç ve Belediye Başkan Yardımcısı Fazıl Kaya tarafından Atatürk anıtına çelek bırakmalarının ardından, 2 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Buradaki ilk törenin ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen anma programı Kültür Müdürlüğü Tiyatro Salonu’nda devam etti. Buradaki anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemi ile ilgili Teliasonera Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Esma Bolat’ın yaptığı konuşmanın ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. 10 Kasım Atatürk’ü Anma programı çerçevesinde düzenlenen atletizm ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verilmesinin ardından Teliasonera Anadolu Lisesi öğretmenlerinin hazırladığı ‘oratoryo’ öğrenciler tarafından sergilendi.


Bu arada Siirt, Pervari’de askeri helikopterin düşmesi sonucu 17 Mehmetçiğin şehit olması sebebiyle anma programında yer alan Atatürk’ün sevdiği şarkılar Vali Münir Karaloğlu’nun talimatıyla iptal edildi.  Anma törenine Van Valisi Münir Karaloğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç ve Belediye Başkan Yardımcısı Fazıl Kaya’nın yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler, Vali Yardımcıları Atay Uslu, Mehmet Yüzer, Mehmet Özel, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, İl Emniyet Müdürü Ümüt Yurdakul, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, kurum amirleri, siyasi parti ve sivil kuruluş temsilcileri katıldı. 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com