VALİ KARALOĞLU DEPREMDE ÖLENLERİ ANMA VE TEŞEKKÜR PROGRAMINA KATILDI  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Van Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği, geçtiğimiz sene 9 Kasım`da meydana gelen depremi anmak ve o süreçte Van`a yardım eden herkese teşekkür etmek için düzenlenen anma programına katıldı.


Geçtiğimiz yıl 9 Kasım 2011`de meydana gelen 5,6 şiddetindeki deprem yıldönümü münasebeti nedeniyle ilde çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi. Bunlardan bir ayağını 5 yıldızlı bir otelde geniş katılımlı bir şekilde gerçekleştiren Van Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği`nin `Gün Kardeşlik Günüdür` sloganıyla düzenlediği gecede duygu dolu anlar yaşandı.

Kuranı Kerim tilavetiyle başlayan program, deprem görüntülerinin yer aldığı bir slaytla devam etti. Slaytan sonra kürsüde konuşan VASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çiceksay, Van`da depremlerden sonra ortaya konulan kardeşlik tablosunun tüm dünyaya örnek olacak nitelikte olduğunu ifade etti. Van`ın nüfusu 74 milyon olduğunu müşahede ettik. O günlerde birçok dostumuz buraya gelerek yardım etti. Bazıları yardım gönderdi. Depremzedeleri evlerinde misafir etti. Tüm dünyaya ders verircesine bir kardeşlik tablosu oluştu." diye konuştu.

Diyalog Avrasya Platformu Eş Başkanı Harun Tokak, konuşmasına Van`da daha önce 4 yıl boyunca kaldığını hatırlatarak başladı. Tokak, deprem günleriyle ilgili, "Toprak sarsılsa bile bizim kardeşliğimizin sarsılmaz olduğunu gösteren günlerdi." dedi.


TUSKON Genel Başkan Yardımcısı Osman Reis, ise ilde yaşanan depremlerin kenetlenmeye vesile olduğunu ifade etti. Konfederasyon olarak deprem sürecinde elinden gelini yaptıklarını belirten Reis, bundan sonrada devam edeceklerini belirtti.DEPREMLE BİRLİKTE BİR KARDEŞLİK DESTANI YAZILDI

Geçen yıl bu zamanlarda Vanlıların çadırlarda üşüdüğünü dile getiren Van Valisi Münir Karaloğlu, "On binlerce ailemiz evsiz kalmıştı. 75 milyon vatandaşımız Van için kenetlendi. Sivil Toplum Kurumları, Belediyeler, hayırseverler bize yardım etmek için seferber oldu. Sesimize ses oldular. Geçen sene kurban bayramında da buradaydınız. Yine buradasınız. Van halkı adına teşekkür ederim." diye konuştu.

 Depremle birlikte bir kardeşlik destanının yazıldığını vurgulayan Karaloğlu, "Deprem 29 saniye sürmüştü. Çaresiz bıraktı. Psikolojimizi yerle bir ediyordu. O günlerde daha çok ihtiyacımız vardı ve esirgemediniz. Herkes maddi ve manevi buradaydı. Dünyanın hiç bir yerinde olmayacak bir şekilde başardık. Burada yaralar sarıldıysa hep beraber başardık." dedi.

 Konuşmaların ardından Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, depremde hayatını kaybeden depremzedeler için okunan hatimlerin teslimi için dua okudu. Daha sonra Van`a iki yurt yapan İnanlar Holding`e, Yok Mu Derneği`ne, Doğu Anadolu ve Sanayici İş Adamları Derneği`ne, Japon Yardım ve Kurtarma Derneği (AAR)`e, TUSKON`a, Antalya Genç İş Adamları Derneği`ne ve Harun Tokak`a plaket takdimi yapıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com