VAN KALESİ’NE ‘SEYİR TEPESİ’ YAPILACAK  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, yerli ve yabancı turistlerin kaleye çıkarken dinlenmeleri ve şehir merkezini daha rahat izlemeleri için Van Kalesi’nin zirvesine ‘seyir tepesi’ yapılması için proje hazırlanmasını istedi.

Tuşba adıyla Urartu Krallığı`nın başkentliğini yapan Van Kalesi`ne yerli ve yabancı turistlerin ulaşımını kolaylaştırmak için İl Özel İdaresi`nce yapılan patika yol tamamlanmak üzere. Edremit ilçesinden getirilen moloz taşlarla 750 metre tül kullanılan kale çıkış yolunun aydınlanması için de 300 led lamba takılıyor. Vali Karaloğlu da hafta sonu tamamlanacak olan kaleye çıkış yolunda incelemelerde bulundu. Kalenin zirvesinde bulunan Süleyman Han Camii’ne kadar yapılan yolu yaya olarak yürüyen Vali Karaloğlu, daha önce kalede yöneticilerin kaldığı mekanın da ‘seyir tepesi’ olarak yapılmasını istedi. Restorasyon çalışmalarını yürüten Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Şehir ve Planlama Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Şahabettin Öztürk’e yapısına uygun bir proje hazırlanmasını isteyen Karaloğlu, kerpiçle yapılacak olan mekan içinin cafe, dışının ise ‘seyir tepesi’ olmasını istedi.
Vali Karaloğlu, daha sonra eski Van şehrinde restorasyon çalışmaları devam eden Horhor Camii’nde incelemelerde bulunduktan sonra buradan ayrıldı. Vali Karaloğlu’nun kaledeki incelemeleri sırasında Yardımcısı Atay Uslu, Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ da hazır bulundu.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com