VALİ KARALOĞLU  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi tanıtım toplantısı’na katıldı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapılan toplantıya Van Valisi Münir Karaloğlu, Vali Yardımcısı Hakan Alkan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, Kırsal Kalkınma Koordinatörü Necip Özgökçe, VATSO Başkanı Mirza Nadiroğlu, ilçe tarım müdürleri ve muhtarlar katıldı.

Hibe desteği alan çiftçiler adına bir konuşma yapan Ömer Sıdal ise bu sene kuraklıktan dolayı sıkıntılar yaşadıklarını ve çiftçilerin mağdur olduğunu ifade ederek, “Bu yıl yaz mevsimi kurak olduğu için birçok çiftçimiz mağdur oldu. Ben yılda ortalama 2 bin dönüm yer ekiyorum. Bu yıl ekecek tohumları ve hayvan yemini bile çıkaramadım. Ayrıca tohum faturalarımı bile ödeyemedim. Yetkililerden biz çiftçilere bu konuda destek vermelerini istiyorum” dedi.

Daha sonra konuşan Tarım İl Müdürü Fevzi Altuner de tarım sektörünün son yıllarda hızlı bir büyüme gösterdiğini belirterek, “Et, süt ve bitkisel üretimimiz neredeyse iki katına çıkmış durumda. Gayri safi tarım hasılatında üç katlık bir büyüme sağlanmıştır. Tarımda kendi kendimize yetecek duruma geldik.

Tarımda Avrupa da birinci sıraya ve dünyada ise yedinci sırada olmamız da güzel bir gelişmedir” ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan Van Valisi Münir Karaloğlu ise yaptığı konuşmasında, kırsal kalkınma alanında yapılan çalışmalardan söz ederek, “`Yarısı sizden, yarısı bizden, hepsi sizin` sloganıyla 2012 yılından itibaren basınçlı sulama tesislerine de destek verilmeye başlandı. Sadece 2011 yılında Van’a 151 milyonluk bir hibe sağlandı.
Sadece depremden etkilenen hayvan üreticilerimize sağlamış olduğumuz destek 65 milyon TL’yi buldu. Son 10 yılda ise Van’daki çiftçilerimize, üreticilerimize ve hayvan yetiştiricilerimize toplam 650 milyon TL’lik bir hibe sağlanmıştır”şeklinde konuştu.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com