VALİ KARALOĞLU İKİ FUARIN AÇILIŞINA KATILDI  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, 19.Van Asya İpek Yolu Ticaret ve Sanayi Tedarikçileri Fuarı ile 2.Van Tarım Hayvancılık ve Gıda fuarına katıldı.

19. Van Asya İpek Yolu Ticaret ve Sanayi Tedarikçileri Fuarı ile 2. Van Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı, Erciş yolu üzerindeki Altaylı Spor Tesisleri`nde açıldı.

Açılış törenine katılarak burada bir konuşma yapan Vali Münir Karaloğlu, Çin`den Avrupa`ya uzanan İpek Yolu`nun en önemli duraklarından birinin Anadolu olduğunu söyledi.

Anadolu`nun da en önemli durak yerinin Van olduğuna işaret eden Karaloğlu, Van`ın bu yol üzerindeki fonksiyonunu devam ettirdiğini belirtti. İpek Yolu`ndan sadece mal ve ticaretin doğudan batıya, batıdan doğuya gidip gelmediğini ifade eden Karaloğlu, şunları kaydetti:

"İpek Yolu`ndan ticaretle beraber fikirler, dinler, kültürler ve diller de batıdan doğuya, doğudan batıya seyahat etti. İşte o İpek Yolu`nun en önemli duraklarından birisi de Van`dır. Biz tekrar Van`ın bu tarihi misyonunu ortaya çıkarabilmek için son 4 yıldır çok önemli çalışmalar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Bu bağlamda Fuar ve Kongre Merkezimizin ihaleleri bitti ve sözleşme aşamasındayız. İnşallah en kısa zamanda Organize Sanayi Bölgesi`nin girişinde bu merkezimizi yaparak bundan sonra fuarları daha modern, daha çağdaş mekanlarda yapabileceğimizin müjdesini paylaşıyoruz."

10 yıl önce iş adamlarını Van`a yatırıma davet ettiklerinde eksiklikler nedeniyle yatırım yapılamadığını anlatan Karaloğlu, son 10 yıl içinde yapılan çalışmalarla Van`ın artık yatırıma açık bir kent haline geldiğini belirtti.

Türkiye`nin çayırı ve merası en geniş illerinden birinin Van olduğunu dile getiren Karaloğlu, kentin iklim olarak da hayvancılığa elverişli olduğunun altını çizdi. Karaloğlu, hayvancılık sektörüne Van`da yatırım yapması için çağrı yaptı.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Hasan Sert ise, bu tür fuarların bölge ticaretinin gelişmesinde etkin rol oynadığına işaret etti.

Yeni teşvik programında Van`ın da aralarında bulunduğu altıncı bölgeye yapılacak yatırımlarla istihdamın arttırılması gerektiğini kaydeden Sert,

"Bununla ilgili ciddi yollar katedildi. Türkiye`den yurt dışına Van`dan 54 firma ihracat yapar duruma geldi. Ama bu bize yetmez. 54 değil, 154, 254`e çıkması lazım. Her bir firma yurt dışını ve Van dışını keşfedip `orada neler yapabilirim, oranın potansiyelleriyle Van`ın potansiyelini nasıl birleştirebilirim, Van`a nasıl hizmet edebilirim` demeli. Dolayısıyla Türkiye bugün çok avantajlı etiketleri taşıyor, çok avantajlı bir konumda bulunuyor. Burada yapmış olduğunuz fuarın da aksaklıklara rağmen çok başarılı olduğunu ifade etmek istiyorum" dedi.

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesini kesen Vali Karaloğlu, beraberindekilerle birlikte stantları tek tek dolaştı. İran`dan gelen firma yetkilileriyle de sohbet eden Karaloğlu, daha sonra fuardan ayrıldı.

Fuara Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Vali Yardımcısı Atay Uslu, Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, sivil toplum örgütü temsilcileri ve iş dünyası katıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com