ADANALI NADİDE İNAN’IN İSMİ ADIGÜZEL KÖYÜ’NDE YAŞAYACAK  

 
Ata Freight Line Lojistik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Oğuzhan`ın, annesi anısına Van merkeze bağlı Adıgüzel Köyü’nde yaptırdığı ‘Nadide İnan İlkokulu ve öğretmen lojmanı düzenlenen törenle hizmete açıldı.


Okul bahçesinde gerçekleştirilen programa Van Valisi Münir Karaloğlu, Vali Yardımcıları Zafer Coşkun, Atay Uslu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Ümüt Yurdakul, Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı İzettin Polat, İl Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır, Ata Freight Line Lojistik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Oğuzhan ile kardeşleri ve vatandaşlar katıldı. Vali Karaloğlu, tören alanına gelişinde vatandaşlar iki koçu kurban etmek istediler. Karaloğlu, koyunların kesilmesini istemeyerek, muhtara köyün en fakir ailelerine verilmesini istedi.

-“ARTIK BENDE ADIGÜZEL KÖYLÜYÜM”


Törenin açılış konuşmasını yapan Cengiz Oğuzhan, annesi adına yaptırdığı okulun açılışını görmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, annesi ile ilgili bir anıyı paylaştı. Annesinin eğitime verdiği önemi iki yıl üst üste sınıfta kalarak gördüğüne şahit olduğunu anlatan Oğuzhan, “Annem vefatına kadar sürekli kimsesiz çocukların eğitimine yardım ederdi. Bir gün ben anneme `Bunu böyle yapmayalım, senin adına bir okul yaptıralım` dediğimde bunun çok güzel olacağını söylemişti. Okulu Adana’da yapmayı düşünüyorduk, ama o ara Van depremi de olunca okulu burada yapmanın daha doğru olduğuna karar verdik ve buraya geldik. Bugün mutlu olduğum bir an. Artık ben de köylüyüm, benim köyüm Adıgüzel Köyü’dür. Bu okulun buraya yapılmasında emeği geçen işçisinden müteahhidine kadar herkese teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımıza da hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

-“VAN’I HİÇ GÖRMEDEN, DEPREM SONRASI YARAYI SARMAK İÇİN KÖYE OKUL YAPTI”


Daha sonra konuşan Van Valisi Münir Karaloğlu da eğitim için, gelecek için, çocuklar için çok mutlu bir gün yaşadıklarını belirtti. Geçtiğimiz yıl yaşanan depremlerden dolayı can kayıplarının ve maddi kayıpların yaşandığını anlatan Vali Karaloğlu, “Kamu binalarımız, okullarımız, evlerimiz, yapılarımız yıkıldı. Ama depremin oluş tarihinden itibaren Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, bakanlarımız, yöneticilerimiz gece gündüz demeden depremin yaralarını sarmak için, Van’ı ayağa kaldırmak için hep buradaydılar. Bu yaraları sarmakta 75 milyon insanımız da bize iştirak etti. Cengiz bey hiç Van’a gelmedi, hiç Van’ı görmedi ama bu yarayı sarmak için Van’a buraya geldiler. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum. İşte bu bizim milletimizin büyüklüğünün göstergesidir. Adeta insanlar birbirleriyle yarıştılar. ‘Van’da olmalıyız, Vanlının yanında olmayız” diye kendilerini mecbur hissettiler. Tabi bu depremden en çok dersliklerimiz okullarımız zarar gördü. Okullarımızın yapımları devam ediyor. TOKİ tarafından yaptırılan okulların bir kısmı teslim edildi, bir kısmı ise ilerleyen ay içerisinde bize teslim edilecek. Yıkılan okullarımız, köylerimiz, şehirlerimizin yerlerine alt yapılarıyla birlikte yenileri kondu. Van kaybettiği canların dışında eskisinden çok daha güzel olacak. Yaşanılabilir bir kent olacaktır. Evet deprem bir felakettir, ama bunu fırsata dönüştürmek gerekir. Van’da bunu fırsata dönüştürmüştür. Bugün de Ata Freight Line Lojistik Şirketi tarafından yaptırılan 5 derslikli ve 4 adet lojmanlı bir okul oldu. İnşallah burada yetişecek olan çocuklarımız memleketlerine, ülkelerine hayırlı birer evlat olurlar. Ben burada emeği geçen başta Cengiz Oğuzhan, olmak üzere kardeşlerine ve ortaklarına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Van Valisi Münir Karaloğlu,Ata Freight Line Lojistik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Oğuzhan’a bir plaket verdi. Ardından şirket tarafından 2 dersliği onarılan ve 3 dersliği ile 4 adet lojmanı ise yeniden yaptırılan ‘Nadide İnan İlkokulu’nun açılış kurdelesi kesildi. Sınıfları dolaşan Vali Karaloğlu ve beraberlerindekiler, öğrencilere okul çantası ve kırtasiyeleri dağıttıktan sonra köylüler tarafından hazırlanan öğle yemeğini yedil. Yemekte vatandaşların sorunlarını dinleyen Karaloğlu ve beraberindekiler köyden ayrıldı. 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com