PENCAP EYALETİ BAŞBAKANI PİRGARİP KÖYÜ’NDE  

 
Pakistan`ın Pencap Eyaleti Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif, "Pakistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler herhangi iki ülke arasında yoktur, hatta birçok ülke, aramızdaki bu güzel ilişkiyi kıskanıyor da olabilir" dedi.

Van`da temaslarını sürdüren Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şerif, Kimse Yok mu Derneği`nin Eğitim Kompleksi ve Sosyal Tesisleri`nin temel atma törenine katıldıktan sonra Vali Münir Karaloğlu ve beraberindeki heyetle Kalecik köyünde TOKİ tarafından yapılan afet konutlarında incelemelerde bulundu. Bir daireyi gezen Şerif, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.


Şerif, buradaki temaslarının ardından üniversite eğitimini Pakistan`da tamamlayan TBMM Türkiye-Pakistan Dostluk Grubu Başkanı Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk`ün il merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan Pirgarip köyüne geçti. Köylülerce Türkiye ve Pakistan bayraklarıyla karşılanan Şerif, onuruna verilen yemeğe katıldı. Şerif, burada yaptığı konuşmada, 2005 yılında yaşadıkları büyük depremde on binlerce insanın hayatını kaybettiğini anımsatarak, daha sonra dünyanın en büyük sel felaketlerini yaşadıklarını söyledi.Şerif, milyonlarca insanın evsiz kaldığı bu iki büyük afetten hemen sonra Türkiye`nin kendilerine yardım elini uzattığını dile getirerek, şunları kaydetti: "Ne zaman bir problemle karşılaşsak her zaman ilk yardımımıza koşan ülke Türkiye oldu. Başbakan Erdoğan ailesiyle ziyaretimize geldi. Bazen acaba bizi bizden daha mı fazla düşünüyorlar diye düşünüyoruz. Bundan dolayı çok memnunuz" dedi.


Pakistanlıların, Türkiye gibi bir dostu olduğu için kendilerini şanslı hissettiklerini anlatan Şerif, "Pakistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler başka iki ülke arasında yoktur. Hatta birçok ülke, aramızdaki bu güzel ilişkiden dolayı kıskanıyor da olabilirler" dedi. Şerif, konuşmasının sonunda, `Yaşasın Pakistan-Türkiye dostluğu` anlamına gelen `Pak-Türk Dosti Zin Dabad` sözlerini yemek sofrasında bulunanlara söyletti.


Misafirlerine Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Urduca `Hoş Geldiniz` diye hitap eden Ak Parti Milletvekili Kayatürk ise, doğup büyüdüğü baba ocağında önemli misafirleri ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Yemekten sonra köyde düzenlenen yamaç gösterisini seyreden Şerif ve beraberindekiler, halk oyunları gösterisini izledi. Başbakan Şerif, Vali Karaloğlu, Kayatürk ve beraberindeki heyetle Pakistan`dan getirilen yardım paketlerini köylülere dağıttı. Şerif, köydeki programının ardından Ankara`ya gitmek üzere Ferit Melen Havaalanı`na geçti.


Pirgarip Köyü’ndeki yemeğe Van Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Aras, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (VATSO) Mirza Nadiroğlu, VESOB Başkanı Faruk Alpaslan, VATBO Başkanı Feridun Irak, kurum amirleri ve yaklaşık 2 bin davetli katıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com