FİLİSTİNDEN VAN’A YARDIM ELİ  

 
Filistin`in Van`a okul yaptırma çalışmalarını başlatmak için kente gelen Büyükelçi Maruf, Vali Münir Karaloğlu`nu ziyaret etti.

Valilik giriş kapısında Vali Karaloğlu tarafından karşılanan Büyükelçi Maruf, ilk önce şeref defterini imzaladıktan sonra makama geçti.

Filistin Ankara Büyükelçisi Maruf`u ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Karaloğlu, Türk halkının Filistin halkını karşılıksız severek yardım etmeye gayret ettiğini söyledi. Karaloğlu, "Depremden sonra gördük ki Filistin halkı da Türk halkını karşılıksız seviyor ve elindeki imkanlarla Van`daki depremzedelere yardımcı olmaya çalışıyor. 2012 Nisan ayı içerisinde Ankara`da Filistin Devlet Başkanı Sayın Mahmut Abbas`ın eşi Emine Abbas ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan hanım ile ortaklaşa düzenlemiş oldukları bir yardım gecesinde elde ettikleri gelirle Van`da bir okul yaptırmak istiyorlar. Buna Ankara`da da zaten Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer`le de konuştular. Bugün biz de kendileri ile okulun detaylarını konuşcağız" dedi.

Kendilerini karşılayan Van Valisi Münir Karaoğlu`na teşekkür ederek sözlerine başlayan Filistin Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf ise, "Türkiye ile Filistin`in aralarındaki diyaloglar çok mümtazdır. Birbirimizle çok iyi bir irtibatımız var. Biz Filistinliler olarak Türkiye`de kendimizi kendi evimizde hissediyoruz. Türkiye, Filistin halkına ve Filistin meselesine çok büyük katkıda bulunmuştur. Sultan Abdulhamit Han`dan bugüne kadar Türk halkı, Filistin halkına büyük bir destek olmuştur. Bugün Türk hükümeti çok güçlü bir şekilde Filistin meselesine yardımcı oluyor. Hem ekonomik olarak hem de siyasi olarak bize yardım ediyor. Aynı zamanda Türk halkı da bize yardımcı oluyor. Biz her zaman için diyoruz ki bu güzelliğin karşılığını nasıl vereceğiz. Ne zaman ki deprem oldu, biz depremde zarar görenlere yardımcı olmak için bir akşam yemeği hazırladık. Bu yemek, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas`ın eşi Emine Abbas ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan`ın kontrolü altında gerçekleşti. Başarılı bir yemek oldu. Orada Filistin`den ve Türkiye`den iş adamları ve parlamenterler katıldı. Aynı zamanda Filistin`den de yardımlar toplandı. Sadece Türkiye`de değil, Filistin`in çeşitli şehirlerinden de yardım topladık. Burada bir okul yapılması için buradayım. İnşallah Van`da bir Filistin okulu olacak. Okulu yapmak için sayın valimizden hem yardım hem de izin vermesi için buradayız" dedi.

Konuşmaların ardından Filistin Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, beraberinde getirdiği Mescid-i Aksa`nın bulunduğu fotoğrafı, Vali Karloğlu ise üzerinde Urartu motiflerinin bulunduğu ibriği karşılıklı olarak birbirlerine hediye ettiler.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com