VALİ KARALOĞLU’NDAN GAZİLERE YEMEK  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, ‘19 Eylül Gaziler Günü’ kutlamaları sebebiyle gaziler onuruna bir yemek verdi.

Turistik bir otelde verilen akşam yemeğine Vali Münir Karaloğlu’nun yanı sıra Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Vali Yardımcıları Zafer Coşkun, Mehmet Özel, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, İl Emniyet Müdürü Ümüt Yurdakul, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Ünal Öncül gaziler, eş ve çocukları katıldı. Yemek öncesi bir konuşma yapan Van Valisi Münir Karaloğlu, son günlerde artan terör olaylarına değindi.

 

-“HİÇBİR ZAMAN TERÖRÜN GÜNDEMİNE TESLİM OLMAYACAĞIZ”


Hiçbir zaman terörün gündemine teslim olmayacaklarını vurgulayan Karaloğlu, “Son birkaç gündür Bingöl bölgesinde önce polis aracına, önceki gün de silahsız şekilde seyahat eden, izinden dönen veya terhis olan askerleri taşıyan otobüslere yapılan saldırılarda şehitlerimiz var. Şehitlerimizden bir tanesi de Vanlı, bizim hemşerimiz. Ben bütün şehitlerimize bu vesile ile Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına, milletimize ‘başsağlığı’ diliyorum. Ama şunu da ifade ediyoruz. Hiçbir zaman terörün gündemine teslim olmadan biz bu aziz millete hizmete devam edeceğiz. Onun için de sizinle beraber olmayı da ertelemeyi de düşünmedik.  Gazilerimizle, 19 Eylül günü her koşulda bir araya gelelim, onlara şükranlarımızı ve minnetimizi ifade edelim istedik. Onun için bir aradayız. Değerli gazilerimiz. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Yüzyıllardır bu topraklarda çok çetin savaşlar, çok farklı siyasi oyunlar oynandı. Bugün de o siyasi oyunları, bir şekilde uluslararası fitne odakları, yerli işbirlikçileri ile beraber oyunlarını oynamaya çalışıyorlar. Bizim huzurumuza, bizim birliğimize bizim beraberliğimize, bizim kardeşliğimize kastetmeye çalışıyorlar. Ama Allah’a hamd olsun bu millet bütün unsurları ile Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Arabıyla, Arnavuduyla dimdik ayakta ve son Van depreminde gördük ki, kardeşliğimiz o zannedildiğinden çok daha sağlam geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Biz bu oyunların hepsini boşa çıkarma kudretine millet olarak sahibiz. Tarihte birçok kez bu millet test etti. Yeniden test etmeye çalışanlarda beyhude bir uğraşla uğraşmaktalar” ifadelerini kullandı.
Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç’de yaptığı konuşmada, şehit ve gazilere minnet borçlu olduklarını söyledi. Güvenç, “Türkiye bugünkü güçlü konumuna ulaşması için verilen mücadelenin başlangıcı olan Kurtuluş Savaşı’nda neredeyse bir neslin yok olup gittiği, birçok dramatik acı ve zorlukları milletçe yaşadığımız hepimizin malumlarıdır. Konu yeni nesillerce çok iyi şekilde etüt edilerek, geleceğe taşınmalıdır. Modern dünyanın saygın bir mensubu olarak, güleçli bir şekilde yaşamamızda şüphesiz ki en büyük pay başta Çanakkale’de Kurtuluş Savaşı’nda olmak üzere ve daha sonraki yaşadığımız süreçte görevleri başında ve özellikle terörle mücadelede hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimize ve aynı gaye uğrunda, aynı kararlılıkla yaralanan, sakat kalan ve engeli bir insan durumunu düşen çok kıymetli gazilerimize aittir” dedi.

 

 “SAHİP OLDUĞUMUZ KONUM VE ÇAĞDAŞ ÖZELLİKLERDEN DOLAYI HEDEF DURUMUNA GELMEKTEYİZ”


Korgeneral Güvenç, Türkiye’nin 6 bin yıllık kayıtlı tarihi boyunca kendi bayrağı ve kimliğinde bugüne kadar hür ve bağımsız olarak kesintisiz bir şekilde varlığını sürdüren, dünyada bu özelliğe sahip sadece 2 ulustan bir tanesi olduğunu söyledi. Güvenç, “Herkesin çok yakında bildiği global aktörler sadece anayurt veya Ankara üzerinde ve sınırlarında değil, binlerce kilometre uzaklıkta bulunan hedef ülkelerde kendi ürettikleri tehditlere karşı, sayıları 10 binlere ulaşan zayiatları bile göze alabilmektedirler. Ülkemiz, üzerinde yoğun tartışmaların yaşandığı, dünyadaki istikrarsızlıkların ana kaynağının teşkil ettiğine inanılan, çok sayıda etnik ve mezhepten anlaşmazlık ve çatışmalara sahne olan ortadoğu bölgesinde ve aynı zamanda jeolojik ve strateji açıdan kıymetli fakat zor bir coğrafya üzerinde, binlerce yıldır yaşamaktadır. Şunu hepimizin çok iyi bilmesine inanıyorum ki, yüce milletimiz 6 bin yıllık kayıtlı tarihi içerisinde kendi bayrağı ve kimliğinde bugüne kadar hür ve bağımsız olarak kesintisiz bir şekilde varlığını sürdüren ve dünyada bu özelliğe sahip sadece 2 ulustan bir tanesidir. İşte bu çok önemli özelliğin kahramanları şehitlerimiz, çok değerli gazilerimiz ve bu milletin özel değerleridir. Bu bağlamda ülkemiz temeli büyük Atatürk tarafından atılan çağdaş ve nitelikli kurumsal yapısıyla bölgesinde bir istikrar unsurudur. Sahip olduğu bu konum ve çağdaş özellikler ülkemizi doğrudan ve dolaylı yönden hedef durumuna getirmektedir. Ve dolayısıyla buna karşıda hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir” şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından Muharipler Gaziler Derneği Van Şube Başkanı Cafer Oğur, Van Valisi Münir Karaloğlu ve Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç’e birer plaket ile gazi şapkası takdim etti. Verilen yemeğin ardından gazi ve yakınlarına alışveriş hediye çeki verildi.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com