ERCİŞLİ DEPREMZEDELER SICAK YUVALARINA KAVUŞUYOR  

 
Van Valisi Münir Karaloğlu, Erciş’te meydana gelen depremin ardından Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan konutların kura çekim ve anahtar teslim törenine katıldı.

Erciş`te tamamlanan konutların kura çekimleri yapılırken, daha önceki kuralarda belirlenen hak sahipleri evlerine kavuşmanın heyecanını yaşadı. Van`da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremler sonrası Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı`nca (AFAD) Toplu Konut İdaresi`ne (TOKİ) merkez ve Erciş`te yaptırılan konutların kura çekimleri ve anahtar teslimleri devam ediyor.

-928 DEPREMZEDE DAHA YENİ EVİNE KAVUŞTU


Vali Münir Karaloğlu, Erciş`te yapımı tamamlanarak geçici kabulleri yapılan 928 konutun daha kura çekim törenine katıldı. Karaloğlu, törende yaptığı konuşmada, depremin yaralarını hızlı bir şekilde sarmaya çalıştıklarını belirterek, bugün kuralarını çektikleri konutların 25 Eylül`den itibaren anahtar teslimine başlayacaklarını söyledi. Van ve Erciş depreminin, dünyada en hızlı müdahale edilen deprem olduğunu dile getiren Karaloğlu, bunu Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği yetkilerinin söylediğini belirtti.

-KONUTLARIN İNŞAATI 10 AY SÜRDÜ


Depremden sonra yaşanan ağır kış koşullarına rağmen, 10 ay sonra kalıcı konutların kuralarının çekilmesinin büyük bir başarı olduğuna dikkati çeken Karaloğlu, şöyle konuştu:  "Bugün kuralarını çektiğimiz 928 konutun inşaatları ancak nisan ayında başlayabildi. Çünkü çamur ve kardan dolayı kamyonlar çıkamıyor ve müteahhitler iş yapamıyordu. Depremin üzerinden 11 ay geçmiş olabilir ama bu konutlar 5 ayda yapıldı. Adeta 5 ayda yeni bir kent kuruldu. Bu süre zarfında bu kadar konutun bitirilip vatandaşa teslim aşamasına gelmesi bir dünya rekorudur."

-“BÖLGENİN SADECE HUZURA İHTİYACI VAR”


Bölgenin sadece huzura ihtiyacının olduğunu dile getiren Karaloğlu, "Eğer huzurumuzu bozmazlarsa, birliğimize, beraberliğimize kast eden hareketlere Erciş prim vermezse, inanın Erciş`in yarını bugünden çok daha iyi olacak. Önemli olan, huzur içerisinde buralarda yaşayabilmemiz, huzuru, kardeşliğimizi bozmaya çalışanlara, birliğimize, beraberliğimize kast edenlere fırsat vermememizdir. Yoksa bu ülke ve bu millet çok güçlüdür. Van depremi bu milletin kardeşliğinin zannedilenden çok daha güçlü olduğunu hepimize gösterdi. Bütün iç ve dış fitne odaklarının çabasına rağmen bu kardeşliğimizi sürdürdüğümüzü depremden sonra hep beraber gördük. İnşallah bu süreç bundan sonra da böyle devam edecek" dedi.

“YENİ KONUTLAR ERCİŞ`İN DEĞİŞEN YÜZÜ OLACAK"

Ak Parti Van Milletvekili Fatih Çiftci, deprem konutlarının pahalı olmasından yakınan vatandaşlara da seslenerek, "Bu konutlar çok pahalı yapıldı, dediler ancak aziz kardeşlerim, burası Erciş`in değişen yüzü olacak. Burası Erciş`in geleceği olacak ve bu şehirler çok daha modern, çok daha yeni bir Erciş için atılan ilk adımlar olacak. Bundan sonra da Erciş burada gelişip büyüyerek yoluna devam edecektir. Bir sürü yalan yanlış bilgi kasıtlı olarak ortaya atıldı. Şehrin imarı yok edilmiş, şehir tamamıyla harabeye dönüştürülmüş havası yaşatmaya çalışıldı. Ancak herkes iyi bilsin ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Erciş Belediyesi`nin imzalamış olduğu protokolle Ercişimiz yeni imarına kavuşacak ve Allah nasip ederse hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeden çok daha akıllı, çok daha mükemmel bir imar planıyla Erciş yoluna kaldığı yerden devam edecektir. Kentsel dönüşüm projesiyle birlikte Erciş inşallah hızlı bir şekilde yoluna devam edecek. 480 dönümlük bir alan üzerinde bu kentsel dönüşüm devam edecektir" şeklinde konuştu

-“YENİ KONUTLAR ACILARI HAFİFLETTİ”


Karaloğlu, konuşmasının ardından noter huzurunda yapılan kura çekiminde küre içinden aldığı toplardan depremzedelerden Abdulcebbar Canbaş`ın ismi çıktı. Karaloğlu, Canbaş`a "Hayırlı olsun" dileklerinde bulunarak, sevincine ortak oldu. Kura çekimini heyecanlı gözlerle takip eden depremzedelerden isimleri çıkanlar sevindi. Kura çekimlerinde kendisine daire çıkan Ferhat Çiftçi, depremde 9 yakınını kaybettiği için geçen süre zarfında çok üzüldüğünü belirterek, devletin şefkat elini görünce acılarının hafiflediğini söyledi. Kaybettiklerinin geri gelmesinin mümkün olmadığını belirten Çiftçi, "Ama bugün benim en mutlu günlerimden biridir. Konutlarımızı teslim alıyoruz. Kısa süre içerisinde yeni yuvalarımıza kavuşuyoruz. Bundan güzel bir duygu olamaz. Devletimize, milletimize ve Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Geçen yıl Kurban Bayramı`nı dışarıda ve soğukta geçirmiştik ama bu bayramı sıcak yuvamızda geçireceğiz. Onun için çok mutlu, çok sevinçliyim" dedi.
Babası adına kura çekimlerine katılan 13 yaşındaki Muhammed Sinoğlu da, depremde tek katlı evlerinin ağır hasar aldığı için yıkıldığını belirterek, yeni evlerine kavuşmanın heyecanı içinde olduğunu kaydetti.

-GÖL MANZARALI KONUT SAHİPLERİNDEN DEVLET ‘DUA’


Vali Karaloğlu, buradaki programın ardından Karataş Mevkii`ne geçerek 5 Eylül`de yapılan kura çekimlerinde belirlenen hak sahiplerine anahtarlarını teslim etti. Bir bloğun anahtar teslimini gerçekleştiren Karaloğlu, bazı daireleri gezerek ailelerin mutluluğuna ortak oldu. Karaloğlu, anahtarları teslim ettiği ailelere biran önce evlerine taşınmaları tavsiyesinde bulundu. Anahtarını teslim alarak kapısını açan Hamide Mutlu Karadaş, yeni evine sahip olmanın mutluluğunu yaşadı. Evinin penceresinden Van Gölü sahil manzarasını seyreden Karadaş, gördüğü manzaranın çok etkileyici olduğunu söyledi. Deprem sebebiyle çok zor ve acı günler yaşadıklarını anlatan Karadaş, "Şimdi ise devletimizin sağladığı imkanlarla çok mutluyuz. Evimiz göl manzaralı. Burası verildiği içinde çok mutlu olduk" dedi. Evleri yıkılan ve prefabrike yapıda kalan Songül Turan da kızıyla yeni dairelerini gezdi. Göl manzaralı daire çıkması için çok dua ettiğini anlatan Özlem Turan ise,"Allah devletimizin eksikliğini vermesin. Zalimlerin, şeytanların şerrinden Allah devletimizi muhafaza etsin" şeklinde dua etti.


Kura çekim törenine Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Van Milletvekili Fatih Çiftçi, İlçe Kaymakamı Barbaros Baran, Vali Yardımcıları Mehmet Özel, Zafer Coşkun, Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu ve İl Acil Afet ve Durum Müdürü Cafer Giyik katıldı.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com