KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY VAN`DA  

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, temel atma ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Van`a geldi.


Bitlis`teki temaslarının ardından helikopterle Van Ferit Melen Havaalanı`na gelen Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Vali Münir Karaloğlu, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Depremden sonra Kültür Merkezi`nin bahçesinde kurulan Sanat Çadırı`ndaki Van Fotoğrafçılar Derneği`nin fotoğraf sergisinin açılışını yapan Günay, Ertuğrul Günay Sahnesi`ni gezdi.

Depremden hasar gören Van Devlet Tiyatrosu binasını gezen Günay, tiyatro sanatçılarıyla sohbet eden  Bakan Günay, daha sonra Vali Karaloğlu ve diğer yetkililerle depremden sonra Başbakanlık Afet Acil Durumu Yönetimi Başkanlığı`nca (AFAD), Toplu Konut İdaresi Başkanlığı`na (TOKİ) Bostaniçi beldesinde yaptırılan afet konutlarına geçti.

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel tarafından karşılanan Bakan Günay, depremden sonra yapılan çalışmalar sebebiyle Karabel ve Vali Karaloğlu`nu tebrik etti. Yapılan çalışmalarla ilgili Vali Karaloğlu ve TOKİ Başkanı Karabel`den bilgi alan Günay, yapılan konutlardan ikisini gezdi.

Burada bir açıklama yapan Günay, yapılan konutlardan 15 bin 200`ünün depremin birinci yılı olan 23 Ekim`e kadar hak sahiplerine teslim edileceğini belirtti.

Van`ın geçen yıl yaşadığı felaket ve sıkıntıdan sonra hükümetin çabalarıyla kısa sürede toparlandığını ifade eden Günay, TOKİ`nin yaptığı konutlarla yeni yerleşimlerin daha medeni hale geldiğini kaydetti.

Konutların oldukça modern olduğuna dikkati çeken Günay, şunları söyledi: "Konutların yer seçimi oldukça isabetli olmuş. Daha önce `Van Denizi`ni görmeden, havasını ve rüzgarını hissetmeden insanlar sıkışık bir halde yaşıyordu. Şimdi bu mahalleler bir anlamda deniz manzaralı oldu. Burada konutlar, okulları, camileri, alışveriş merkezleri ve altyapısıyla son derece modernler. Mimari olarak tepelere tırmanmış yüksek katlı değiller. Konutlar 4 veya 5 katlılar. TOKİ Başkanımızın şahsında tüm çalışanlarına ve yüklenici firmalara teşekkür ediyorum."

VAN, DOĞU ANADOLU BÖLGESİ`NİN EN ÖNEMLİ TURİZM MERKEZİ OLACAK

Günay, Van`ın sadece Van Gölü Havzası`nın değil bütün Doğu Anadolu Bölgesi`nin en önemli turizm merkezi olacağını kaydetti. Van ile Hoşap kalelerinde restorasyon çalışmalarının devam ettiğini anımsatan Günay, "Daha önce burada bir müze yapma vaadimiz vardı. Yarın bu müzenin temelini atacağız. İnşallah gelecek yıl sonu itibariyle hizmete sokacağız" dedi.

Günay, iki yıl önce Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (Türsab), Van Ticaret ve Sanayi Odası ile İstanbul`daki bazı turizm dernekleriyle Van`da Turizm Fuarı gerçekleştirdiklerini anımsatarak, depremden sonra bu fuardan vazgeçmeyerek bu yıl ekim ayında üçüncü fuarı açacaklarını vurguladı. Van`da yapılan fuarlarda mekan sıkıntısı yaşandığını anlatan Günay, "Kongre ve Fuar Merkezi hayati bir durumdu. Kalkın Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili başbakan yardımcısıyla mutabakatımız vardı. Bu projenin ihalesi yapıldı. Allah bir daha böyle tabii felaket vermesin ve Allah milletimizin arasına nifak sokanlara fırsat vermesin. Diğer sorunları hep birlikte hallederiz" diye konuştu.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com