VAN DENİZİ SU SPORLARI FESTİVALİ SONA ERDİ  

 
Valiliği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Van Denizi Su Sporları Festivali", Dragon, Yelken, Kano, Ördek yakalama ve çeşitli yarışmalarla sona erdi.

Edremit-Gebze Su Sporları Merkezi`nde dün başlayan festival, bugün çeşitli etkinlik ve yarışmalarla devam etti. Halk yarışmalarının yer aldığı yağlı direkten bayrak alma, gölde ördek yakalama, yelken, kano yarışmaları ile kurumların katıldığı kürek müsabakası gerçekleştirildi.  Yarışmalar büyük çekişme içinde geçerken dereceye giren sporculara madalya, kupa ve altından oluşan ödüller Van Valisi Münir Karaloğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler,  İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, Vali Yardımcıları Murat Uzunparmak, Mehmet Yüzer, Atay Uslu, Nurullah Ertaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Sinir ve diğer yetkililer tarafından verildi.


Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Van Denizi Su Sporları Festivali’nin ardından Van Valisi Münir Karaloğlu, bir değerlendirme yaptı.  Van`ın tarihi ve doğal güzelliklerinin, kent ile vatandaşın hayatına yansımasını istediklerini belirten Karaloğlu, "Bu sebeple Türkiye`nin en büyük gölü olan ve yöre halkının `deniz` diye andığı Van Gölü`nün güzelliklerini vatandaşın hayatına yansıtmak için 3 yıl önce bu festivali başlattık. Daha önce `Van Denizi`nin etrafında, çevresinde vatandaşlar adeta buraya sırtı dönük olarak yaşıyordu. Bu etkinlik ve yarışmalarla bunu ortadan kaldırıp, Van Gölü`nü turizme kazandırmak istiyoruz" dedi.


Festivalin her yıl biraz daha profesyonelleştiğini anlatan Karaloğlu, bu tür etkinliklerin uluslararası hale getirilmesi ve kurumsallaşması gerektiğini söyledi. Karaloğlu, dün başlayan festivalin açılışına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç`tan bir isteği olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: "Van Gölü`nde Cambridge, Oxford, Boğaziçi ve Yüzüncü Yıl üniversitelerinin katılımıyla dörtlü kürek yarışmasının yapılmasını istiyoruz. Van Gölü üzerinde artık ulusal ve uluslararası spor yarışları yapılabilir. Tesislerimiz ve otellerimiz bunu kaldırabilecek kapasitedir. Bizim artık insanların kafasındaki `Van uzaktır` algısını yıkmamız lazım. Van uzak değil. Ankara`da uçağa binen 50 dakika sonra Van`da oluyor."

 

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com