5 BİN KİŞİLİK KAPALI SPOR SALONUN TEMELİ ATILDI  

 
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Edremit ilçesinde yapılan 5 bin kişilik kapalı spor salonun temel atma törenine katıldı.

Düzenlenen temel atma töreninde bir konuşma yapan Kılıç, bu spor salonun Van`ın tümüne hizmet vereceğini belirterek, Vanlı gençlerin bu spor salonu ve eklentilerinde spor yaparak geleceğe hazırlanacaklarını bildirdi.
Kılıç, bu tesisin antrenman salonlarında birçok bireysel sporları öğrenmeye, geliştirmeye belki Türkiye`yi, Avrupa ve dünya sıralamasında önemli temsil etme imkanın kazanacak ve büyük başarıların altına imzalarını koyacak sporcuların yetişeceğini inandığını söyledi.


Bakanlığının ildeki yetkililerinin, antrenörlerin ve okullardaki beden eğitim öğretmenlerinin çocukları ve gençleri geleceğe hazır hale getirmek için büyük gayret ve mücadele göstermelerini gerektiğini ifade eden Kılıç, bunu yaparken adeta bir kadının iğne oyası yapması gibi göz nurunu kaybetme pahasına büyük bir hassasiyetle, her defasında aynı ölçülerdeki ilmiği arka arkaya atarken gösterdiği sabır ve özeni göstermelerini istedi. Kılıç, bu çabalar gösterilmesi halinde sonuçlarının kısa sürede alınacağını belirtti.


Yapılan bu spor tesislerinin önemine işaret eden Kılıç, kentte inşa edilen spor tesislerinin talep olması halinde 24 saat esasına göre kullanılması gerektiğini bildirdi.


Kılıç, ``8.30 açarım, 17.30`da kapatırım`` şeklindeki mesai mantığına göre hareket edilmesi halinde tesislerden istenilen verimin alınamayacağını dile getirerek, gerekirse hizmet alımı yoluyla güvenlik görevlisi, antrenörü ve can kurtaran alınması gerektiğini söyledi.

 

VAN’I BÖLGENİN SPOR ÜSSÜ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ


Van Valisi Münir Karaloğlu, temel atma töreninde ise yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Van’ın ve çevresinin çok önemli bir ihtiyacını giderecek olan 5 bin kişilik kapalı spor salonumuzun temelini atacağız. Bizim Van Merkez’de 1969 yılında yapılmış sadece 750 seyirci kapasiteli salonumuz vardı. Deprem öncesinde Gençlik ve Spor Bakanlığımız kurulmadan önce Devlet Bakanlığımızın Valiliğimize devretmiş olduğu yetki ile arsası çok kıymetli olan ve 3.900 metre arsası var. Ama şehrin çok merkezi noktasında, ticari olarak çok kıymetli bir alanda olan o arsayı trampa şeklinde arsa karşılığı inşaat yaptırma şeklinde değerlendirmek istedik.

 

Ve o konuda bakanlığımız bize yetki devretti. Biz açık ihaleye çıkarak, önce avam projelerini yaptırdık ve proje üzerinden 12 milyon 800 bin liraya mal olacak bu salonu müteahhitlerimizi yarışmaya soktuk. Dedik ki; ‘5 bin kişilik bu salonun maliyeti 12 milyon 800 bin lira. Bunun üzerine ne verirsiniz.’ Şeklinde yarışmaya soktuk. Ve en iyi teklifi bize 600 bin lira daha ilave kaynak aktardı onu da peşin aldık. Ve bu ihale tamamlandı ve bugünde bu işin temelini atıyoruz. Yani elimizdeki değerli bir arsa karşılığında yaklaşık 13 milyon değerinde olan bu salonu kazandırmış olacağız. Van, genç nüfusu Türkiye ortalamalarının üzerinde olan bir şehir. 350 bin ilk ve orta öğretimde okuyan çocuğumuz var. Bu nüfus bazı vilayetlerin nüfusundan bile kalabalıktır. Onun için bizim hem Van merkezde, hem ilçe merkezlerinde çok sayıda spor tesisine, gençlik merkezine ihtiyacımız var. Son yıllarda bakanlığımız kurulmadan önce gençlik ve spor genel müdürlüğü kurulduktan sonra da hızlı bir şekilde tesisleşmelerimiz devam ediyor.

 

İnşallah bu süreç bir müddet sonra bütün ilçelerimizde hem sentetik çim sahaları olan hem kapalı spor salonları olan, gençlik merkezleri olan, ferdi spor merkezleri olan bir şehir haline geleceğiz. Biz Van’ı bölgenin spor üssü haline getirmek istiyoruz. Hem ulusal uluslar arası yarışmalarının yapıldığı, hem de gençlerimizin spora ilgi duyduğu bir merkez haline getirmek istiyoruz. Biz sadece 2 yılda Abalı Kayak Merkezi’ne 6 milyon lira bir kaynakla bölgenin en güzel kayak merkezini inşa ettik. Hükümetimizin başta Başbakanımızın ve bakanlarımızın ve Gençlik ve Spor Bakanlığımızın Van’a, Van gençliğine vermiş olduğu değeri de gösteriyor. Bu yatırımlardan dolayı başta Başbakanımız olmak üzere, hükümetimizin bütün üyelerine Van halkı adına şükranlarımı ifade etmek istiyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Kılıç, Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Milletvekilleri Burhan Kayatürk, Fatih Çiftci, Mustafa Bilici ve Gülşen Orhan ve şantiye işçileriyle birlikte butona basarak temele ilk harcı koydu.

 

HABERLER

YAZILAR

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR

 

© 2013 Her hakkı saklıdır | munirkaraloglu.com